- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 11. 3. 2009
Re: Leták
Na letáku česna se nedá moc zkazit, včely si zvyknou na jakékoliv. Protože si zvykly sídlit v dutých stromech, nejpřirozenější pro ně bude sedat zase na svislou plochu, slabší a obtížené včely sednou pod česno a zbytek dojdou pěšky. Případně plochu šikmo dolů. Vodorovná plocha, jak byly česna ve starých úlech, je pro jejich přistávaní méně vhodná. Pro očko nebo česínko v nastavku platí, že mírně znevýhodněné jsou úly s úchopovou lištou před úly s čelní stěnou rovnou a nečlenitou, úchopová lišta, když včely za chladnějšího počasí sednou pod ní, znamená další překážku, kterou nejslabší včely nepřekonají. Horší by potom byl tvrdý lesklý hladký povrch čelní stěny, kde se včely neuchytí než drsný. Nepřirozené je, pokud v nástavkovém úlu včely nelétají očky, ale hlavní vlet je pro ně česno ve dnu a úl je postavený na nějakém podstavci takovým stylem, že hned pod česnem je volno. Na větrném stanovišti potom pod úly profukuje vítr, včely jsou jím sráženy dolů a na česno přistávají naněkolikrát. Podle mých zkušeností takový stav zvyšuje divokost včelstev, kromě toho hlavně za chladu spousta včel potom sedne pod česno na zem nebo na rostliny a už se jim nepovede vzlétnout. Tam se podle mně pevná svislá nebo šikmá plocha coby leták pod česnem hodí. Pokud jsou včely za nějakou souvislou stěnou, třeba ve včelíně a ven jdou otvory ve stěně, na větrném stanovišti jsou včely sráženy větrem na vedlejší cizí česna, létavky se snůškou jsou přijaty, takže některá včelstva jsou tím oslabována a posilována, jiné včely jsou strážkyněmi třeba zabity, takže se tím taky zvyšuje divokost včelstev. Hodí se potom česnové otvory pro jednotlivé úly oddělit svislou dělicí přepážkou, která srážení větrem omezí. Na česna je potom různý názor, někteří včelaři jsou pro to udělat česna tak, aby i nejslabší včely se dostaly do úlu, někteří včelaři zastávají názor, že nejslabší včely jsou stejně hlavně nemocné včely, takže pokud takové včely nezvládnou přistát a uhynou před úlem, včelstva naopak ozdraví. Česna potom mají výrazný vliv na rentabilitu, pokud se jedná o chov matek. Matka vracející se ze snubního proletu je obvykle slabší letec než včela a pokud uhyne na zemi před úlem nebo ji zabijí strážkyně vedlejšího včelstva nebo oddělku, když ji poryv větru srazí na vedlejší česno, je to výrazná ztráta.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Radim" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, March 10, 2009 10:49 PM Subject: Leták
> Dobrý den, > jako začátečník - čerpající ze zkušeností letitých včelařů narážím na to, > že co jeden včelař prosazuje, druhý vidí úplně jinak ;-) stejně je tomu i s > letákem u česna. Zatím co jsem od jednoho slyšel, že není třeba a druhý si > to bez letáku neumí představit. Poradíte mi, kde se o tom mohu něco dočíst? > Díky R.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 34581
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |