78612
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- Míra.P (213.192.58.253) --- 19. 4. 2009
oddělek s matkou
Zdravím.
Včera mi jeden kolega říkal že když dělá oddělek tak do něj dá rámek i s matkou a včelstvo si pak udělá samo jinou.Pro ten oddělek je to prý lepší protože matka hned klade a jdou tak rychleji do síly.
Co si o tom myslíte? Děláte to taky tak někdo? Jaké s tím máte zkušenosti?
Chtěl bych to zkusit a do mateřího včelstva tak po dvou hodinkách přidat zavřený matečník aby prodleva bez kladoucí matky byla minimální.
Něco na tom je.
Dřív jsem dělal oddělek a přidal do něj matečník ale takhle by rychle zesílil si myslím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35258
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 19. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
Včera mi jeden kolega říkal že když dělá oddělek tak do něj dá rámek i s matkou a včelstvo si pak udělá samo jinou.Míra
O tomto spôsobe tvorby som na Konferenci už písal. Tento technol. postup vsádza na istotu, možno aj kvalitu novej M, pretože tá vzniká v konsolidovanom materskom včelstve. Má k dispozícii vhodné kŕmičky, zásoby (med a peľ), strážkyne, preto nedochádza k vyrabovaniu ako pri chove M v odloženci. Konsolidované včelstvo dáva novej M záruku, že sa aj úspešne oplodní.
Konkrétna výhoda je aj v novom včelstve-odloženci s pôvodnom M, ktorá od začiatku včely združuje svojom materskou látkou a tá bráni napádaniu nového včelstva zlodejkami z vonku. Nové včelstvo sa rýchlo skonsoliduje akonáhle sa mladé včely sa stanú lietavkami, včely lietavky z pôvodného úľa zalietané na pôvodný letáč sa vrátia nazad. Takto vytvorené včelstvo dáva záruku rýchleho rastu, pretože má oplodnenú M.
Samozrejme, v čase hojnosti sa dá nové včelstvo vytvoriť aj iným spôsobom, ale Keď už sa rozhodneme pre odloženec- oddělek, tak týmto spôsobom je to bezpečné, hlavne aby M bol výkonná a najviac ročná. Je možné použiť aj staršiu kvalitnú M a pozdejšie je môže včelár vymeniť.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35260
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - stonjek (90.183.70.9) --- 20. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
Plně souhlasím s tím,že nouzové matky je ten nejjednmodušší způsob chovu matek a tyto matky vůbec nejsou špatné, za předpokladu, že se malé a trochu divné matečníky vyloučí. Spíš naopak. Navíc k tomu není potřeba prakticky nic a ještě zbydou cca 3 matečníky pro jiné použití. V tuto dobu bych ale včelstva neosiřoval, protože bezmatečnost bude zbytečně dlouhá. Asi 12 dní na vylíhnutí matky a potom čekání na oplození a to je tím delší, čím se to provádí dříve. Důvodem je nedostatek říjných trubců. Myslím si, že 15 května je tak akorát, kdy s chovem začít a to už je na shromaždištích trubců dostatečný výběr a je to i správně podle přírody. Hodně úspěchů s chovem, za chvíli to začne! Zdraví R, Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35263
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 20. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
za předpokladu, že se malé a trochu divné matečníky vyloučí.
Práve NCH v materskom včelstve vylučuje nepodarky.V tuto dobu bych ale včelstva neosiřoval, protože bezmatečnost bude zbytečně dlouhá.
V mojich podmienkach to bolo vždy po skončení hlavnej znášky, ktorou bola znáška z agátu, po vytočení medu. Vtedy bolo dostatok až prebytok plodu a vždy bola dlhšia prestávka vo významnejšej znášky a včely viac menej vylihovali na letáčoch. U vás to môže byť inak a vlastne je to v každom regióne iné. Včelstvo má dostatok času na svoju regeneráciu, ale to záleží aj od toho, koľko plástov s plodom mu odoberieme, do odloženca však môžeme použiť plásty s plodom z viacerých včelstiev.
Niektoré rady pri náhradnom chove doporučujú prvé MB zlikvidovať, vraj sú nekvalitné, založené na starších larvičkách, čo podľa mňa nie pravda. Potom ako sa zistilo, že včely až 72 hod. ošetrujú larvy v materských miskách a v robotníčich bunkách obyčajnou kŕmnou potravou, až po tomto čase materskou kašičkou. Zbytočne tým predlžujem vyliahnutie prvej matky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35264
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Míra.P (213.192.58.253) --- 20. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
Děkuji za informace a zkušenosti.
S oddělky mám v plánu začít asi v té polovině května protože trubci ještě žádní nejsou a není potřeba včelstva oslabovat.
Co se týče těch matek z vlastních matečníků tak bych se chtěl zmínit o včelstvu které si loni udělalo samo tichou výměnu a teď na jaře je možná nejsilnější ze všech co mám.
Matky mám povětšinou loňské a tak to zkusím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35267
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
Tento způsov jsem svého času používal pro včelaření v zadovácích s malým prostorem, 2x12 rámků 39x24. Jiný spolehlivý způsob, jak zabránit rojení v těchto úlech jsem nenašel, letošní matka se rojí jen ve velice výjimečném případě. Oddělek se starou matkou se tvoří zhruba okolo poloviny první snůšky, řepky nebo ovocných stromů, včely se nechají narazit matečníky, z toho se ty založené na nejstarším plodu a podobně zlikvidují. Matka se nechá ve včelstvu normálně oplodnit a rozklást. Med se vybírá v době, kdy ve včelstvu není plod, ideálně tehdy, když nová matka má zakladený první rámek nebo dříve. Hodí se na stanoviště, kde je v druhé polovině června a v červenci snůška, protože zbytek května a část června tyto včelstva potřebují na rozvoj po přestávce v plodování a snůšku v této době nevyužijí. Takže pokud na stanovišti snůškové období červnem končí, je celoroční výnos ze včel jen jedna snůška.. Díky přestávce v plodování by toto mohlo být považováno i za opatření k omezení varaózy.
Radim Polášek
----- Original Message ----- From: "Míra.P" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 19, 2009 7:37 PM Subject: oddělek s matkou
> Zdravím. > Včera mi jeden kolega říkal že když dělá oddělek tak do něj dá rámek i s > matkou a včelstvo si pak udělá samo jinou.Pro ten oddělek je to prý lepší > protože matka hned klade a jdou tak rychleji do síly. > Co si o tom myslíte? Děláte to taky tak někdo? Jaké s tím máte zkušenosti? > Chtěl bych to zkusit a do mateřího včelstva tak po dvou hodinkách přidat > zavřený matečník aby prodleva bez kladoucí matky byla minimální. > Něco na tom je. > Dřív jsem dělal oddělek a přidal do něj matečník ale takhle by rychle > zesílil si myslím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35265
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (195.113.185.7) --- 20. 4. 2009
Re: oddělek s matkou
Včera mi jeden kolega říkal že když dělá oddělek tak do něj dá rámek i s matkou a včelstvo si pak udělá samo jinou.Pro ten oddělek je to prý lepší protože matka hned klade a jdou tak rychleji do síly.
______________________________________________________________
= ideální způsob jak se připravit o druhou snůšku
... jinak se této metodě nedá nic vytknout ( snad kromě výchovy náhradní matky ).
S pozdravem M. Václavek
PS
Na chov matek je ještě brzo ( minimum trubců, nejisté počasí ), ale již za 2-3 týdny to nebude problém.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35268
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu