78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Zdenek (79.127.160.5) --- 26. 4. 2009
Re:
>Nemáš pravdu já mám úly uteplené i neuteplené ze sítem ve dně i beněj >vedle sebe a je to prašť jak uhoď
>Ve všech zůstalo moc zimních zásob a včely začaly plodovat pozdě >všechny.
>Pepan
Ja mam letos zkusenost jinou. Tenkostenne uly na zahrade, vetrnne stanoviste, lezi na trave tesne nad zemi, tudiz vlhkost od zeme - zacatkem dubna rozvoj skoro zadny, vse pokalene i muj vcelarsky klobouk...
Ted uz ale rozvoj slusny.
Zatepleny moravsky univerzal ve vceline ve svahu - uplne bezvetri-, zadna vlhkost od zeme - ve stejnou dobu spousta plodu.
Protoze je v terenu casto obtizne najit suche, teple a zavetrnne stanoviste, jsou asi izolovane a zateplene uly lepsi.
U tenkostennych ulu hraje asi take roli kolika sterbinami do ulu pronika chlad a pruvan (nastavky bez falcu). Logicky cim mensi nastavky, tim vice sterbin, tim vice museji vcely zimovat horizontalni mezerou mezi ramky pres dva nastavky.
A o vlivu hluku na vcely, ze nemaji byt ruseny se casto pise (u tenkostennych ulu v terenu je ruseni hlukem vzdy vetsi), kdo ale vi jaky to ma vliv na jarni rozvoj?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35397
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 26. 4. 2009
Re: Re:
> Protoze je v terenu casto obtizne najit suche, teple a zavetrnne > stanoviste, jsou asi izolovane a zateplene uly lepsi.
Letos to vypadá takhle, jiné roky , jak bude jiné počasí, to může vypadat přesně opačně.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Zdenek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 26, 2009 9:38 AM Subject: Re:
> >Nemáš pravdu já mám úly uteplené i neuteplené ze sítem ve dně i beněj > >vedle sebe a je to prašť jak uhoď > >Ve všech zůstalo moc zimních zásob a včely začaly plodovat pozdě >všechny. > >Pepan > > Ja mam letos zkusenost jinou. Tenkostenne uly na zahrade, vetrnne > stanoviste, lezi na trave tesne nad zemi, tudiz vlhkost od zeme - zacatkem > dubna rozvoj skoro zadny, vse pokalene i muj vcelarsky klobouk... > Ted uz ale rozvoj slusny. > > Zatepleny moravsky univerzal ve vceline ve svahu - uplne bezvetri-, zadna > vlhkost od zeme - ve stejnou dobu spousta plodu. > > Protoze je v terenu casto obtizne najit suche, teple a zavetrnne > stanoviste, jsou asi izolovane a zateplene uly lepsi. > U tenkostennych ulu hraje asi take roli kolika sterbinami do ulu pronika > chlad a pruvan (nastavky bez falcu). Logicky cim mensi nastavky, tim vice > sterbin, tim vice museji vcely zimovat horizontalni mezerou mezi ramky pres > dva nastavky. > > A o vlivu hluku na vcely, ze nemaji byt ruseny se casto pise (u > tenkostennych ulu v terenu je ruseni hlukem vzdy vetsi), kdo ale vi jaky to > ma vliv na jarni rozvoj?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35401
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 26. 4. 2009
Re:
Nejde argumentovat pokudd srovnáváš 2 stanovištěčím větší úočet různých úlů na jednom stanovišti tím větší je pak vypovídající honota srovnání
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Zdenek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: > Datum: 26.4.2009 09:38:45 > ---------------------------------------- > >Nemáš pravdu já mám úly uteplené i neuteplené ze sítem ve dně i beněj > >vedle sebe a je to prašť jak uhoď > >Ve všech zůstalo moc zimních zásob a včely začaly plodovat pozdě >všechny. > >Pepan > > Ja mam letos zkusenost jinou. Tenkostenne uly na zahrade, vetrnne > stanoviste, lezi na trave tesne nad zemi, tudiz vlhkost od zeme - zacatkem > dubna rozvoj skoro zadny, vse pokalene i muj vcelarsky klobouk... > Ted uz ale rozvoj slusny. > > Zatepleny moravsky univerzal ve vceline ve svahu - uplne bezvetri-, zadna > vlhkost od zeme - ve stejnou dobu spousta plodu. > > Protoze je v terenu casto obtizne najit suche, teple a zavetrnne > stanoviste, jsou asi izolovane a zateplene uly lepsi. > U tenkostennych ulu hraje asi take roli kolika sterbinami do ulu pronika > chlad a pruvan (nastavky bez falcu). Logicky cim mensi nastavky, tim vice > sterbin, tim vice museji vcely zimovat horizontalni mezerou mezi ramky pres > dva nastavky. > > A o vlivu hluku na vcely, ze nemaji byt ruseny se casto pise (u > tenkostennych ulu v terenu je ruseni hlukem vzdy vetsi), kdo ale vi jaky to > ma vliv na jarni rozvoj? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35406
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.115) --- 26. 4. 2009
Re:
Tenkostenne uly na zahrade, vetrnne stanoviste, lezi na trave tesne nad zemi, tudiz vlhkost od zeme - zacatkem dubna rozvoj skoro zadny, vse pokalene i muj vcelarsky klobouk...
______________________________________________________________
Řešení: chovejte silná včelstva ( 3-4x silnější ) v nízkonástavkových úlech.
Nejlepším uteplením včelstev je chumáč včel. Slabá včelstva v úlu s tenkou stěnou a ještě k tomu s nadměrnou vlhkostí budou jen z těží prosperovat. Je problém úly podložit např. cihlami, aby nestáli přímo na zemi? Přízemní mrazíky jsou zbytečnou a nepřirozenou komplikací.
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35408
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu