77681

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tomáš Heřman (e-mailem) --- 30. 6. 2009
Re: Oddělky v rozděleném nástavku

> Mám velké ztráty v matkách při osazování oddělků po dvou do nástavků,
> rozdělených oboustranným krmítkem (česna na stejné straně). Tuto technologii
> jsem viděl v nabídce včelařských potřeb na netu.

Zdravim,

Me se matky stihly oplodnit v kvetnu a uspesnost pres 90%. Cca 20kousku. A vcera jsem koukal ze se oplodnily i v druhem kole v oplodnaccich - takze matek nadbytek, akorat ta kvalita neni jista, choval jsem z F1. Ale nektere oddelky se maji hodne k svetu - vcera jsem nektere prohlasil za vcelstva :-))

Druhym rokem jsem pouzil sekce - 3 sekce v nastavku, cesinka v mezidne na tri ruzne strany. Zajimave je ze i na tu dle me nejblbejsi stranu se oplodnily a prosperuji, vubec jim nevadi vylet na sever.

Letos jsem vyzkousel styrodurove plemenace na 5 ramku - je to rozdil, tam to duni, ale musi se to v rozumnou dobu prendat - tady si nejsem zcela jist kdy, mozna jsem to i zbytecne uspechal - ale kdo tusil ze bude mesic prset. Oddelky v normalnim nastavku jsou lehce pozadu, je videt ze tam je jim vic zima, nemuzou to naplno rozjet, bude treba vice casu ale nebojim se ze to nedozenou. Vyzkousel jsem take oplodnacky - to je paradni hracka :-))

Loni jsem trojsekce v nastavku spojoval, prisel jsem min o polovinu matek z tusim 12 sekci. Ale i tak toho dost zbylo, zas ty oddelky byly silnejsi.

Letos jsem zacal 1.5. a pocasi se zkazilo prave kdyz se temer vsechny matky stihly oplodnit. Tri nastavky po trech sekcich a pouze jedna se ztratila, ale i v tom mam nejspis prsty ja.

Takze sekce rozhodne po letosni zkusenosti nezavrhuju, radil bych do mezidna vyvrtat otvory na dvou stranach naproti sobe a treti cesno bude ocko v nastavku. A pod otvory ve dnu pribit laticku jako letacek.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 36397


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (212.77.163.101) --- 30. 6. 2009
Re: Oddělky v rozděleném nástavku

Mám velké ztráty v matkách při osazování oddělků po dvou do nástavků,
> rozdělených oboustranným krmítkem (česna na stejné straně).
----------
Právě jsem se vrátil, trochu opíchán:-))
Včera jsem se zasek v práci do tmy, takže jsem se u jedněch stavil cestou do práce.
Všechny byly po ránu skoro přítulné, že jsem zapoměl zakouřit u jedněch, co jsou poněkud bujné. :-)

Takže i když už jsem nedoufal, protože to tam bylo poměrně dlouho a počasí nepřálo, tak jsem poprvé měl hne dvě bedny 4/4 (čtyři matky ze 4). Podle stáří plodu bych soudil, že některé to stihly v tom nečase, některé to rozjely až teď, ale zajímavé je, že jako by cítily ten skluz a jsou tam celé rámky vajíček. Normálně krouží po elipse a přidávají pomalu dokolečka. Možná to je i tím, že jak se vylíhl všechen plod, tak je sekce nabouchaná včelama odshora až dolů, dole v případě rámků 24cm srdíčka divočiny až 10cm vysoké. Měl jsem to v nástavku 31cm + 7cm dno. V některých sekcích byly rámky 24cm.

Pokud si to budete někdo vyrábět, tak na rozdíl od těch 4den co jsem viděl prodávat nebo někde vyfocené, tak doporučuji dno alespoň 7cm.

Jinak se na tom stanoviště oplodnilo vše - ať už to byla ta dvě 4dna, tak i to co stálo samostatně.

A zatím to vypadá, že by mohly nosit, i když mi tam nikde netekl med z plástů. Ale zase jsem se ve velkých tolik nehrabal.

Karel

PS. k té včelotěsnosti a přesunu včel - dna přesně tak jak jsou na n-vcelari.cz, v drážce utěsněné kouskem militanu, příčky sololit nebo plastkarton (něco jako makrolon), shora přimáčknuté filcem(něco jako jekor) nebo takovou tou folii co se dává pod lino - nebo se do toho balí, případně silná oboustraná bublinková folie. Výlety na 4 strany.

Nejlepší výsledky mi dává osazení směsným oddělkem, v tomto případě si mohu gratulovat, že jsem jej po vložení serie nakrmil 4 sklenicema 4,5l. Je to tak akorát - když tam vybíhá plod. Takže sekce vydržely se zásobama. Jinak bych to viděl bledě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 36399


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu