| - Radim Polášek (e-mailem) --- 9. 7. 2009
Re: Problém SZV ?
Oddělek na cca 6 rámcích 39x24, půllitrovou flašku s rozpuštěnými cca 0.4 kg cukru vyberou do hodiny, dávám tak jednou za 2 - 4 dny podle počasí a odhadu snůšky. Tu odhaduji vedle znalostí, co v okolí kvete podle letu včel kolem česen A krmit za tmy se má, pokud tomu nebrání závažné důvody. Stačí trochu pozorovat krmení za světla. jak z každého včelstva vyrazí hordy létavek, co všude možně v okolí hledají tu "kvetoucí řepu" a jak ji nenajdou, zkoumají nejméně další hodinku vzájemně obranu jednotlivých úlů. Co se týká vylupování včelami, dá se to v přírodě považovat za mechanismus, jak zachránit zásoby, které jsou v současné době v držení slabých včelstev nebo včelstev, které mají třeba nějakou pohromou rozbitou dutinu kmene, kde sídlí, takže taková včelstva by stejně nepřežila a zásoby, pokud by si je jiná včelstva neodnesly, by byly zmařeny. Je to víceméně v pořádku, když na stanovišti, kde je 10 stejně ošetřovaných včelstev, 1 - 2 nejhorší v obraně proti zlodějkám jim podlehnou, jsou obrána o všechny zásoby a následně, pokud to bude tichá loupež, uhynou v podstatě na zastavení plodování i jiné aktivity z absolutního nedostatku zásob. nebo jsou zlodějkami přímo povražděny zjevnou loupeží. Včelař by stejně tyto nejslabší včelstva vybrakoval. Problém je v činnosti včelaře produkujícího velice často dočasně oslabená včelstva. Třeba pozdě vytvořené oddělky, které nedosáhnou potřebnou sílu, oddělky nebo včelstvo oslabené častými prohlídkami, včelstvo oslabené třeba nešťastným zamáčknutím matky, usazený příliš slabý roj, který včelař přecenil.... Až tyto včelstva zesílí a stanou se plnohodnotnými, přinesou příští rok spousty medu a zlodějky si ani neškrtnou, jenomže nyní, kdy snůšky pomalu končí a zlodějky nastupují, jsou tyto jednotky slabé a jejich obranu zlodějky snadno překonají. A to dá rozum, že když je málo obránců, tak nejvíc se jim pomůže, když nebudou muset bránit plochu plně otevřeného česna a několika oček k tomu, případně dokonce celý průřez úlu, ale když se jejich obrana zůží na na jeden malý vlet třeba nějakého zůženého očka. Dala by se dokonce i z tohoto důvodu obrátit přednost nástavkového úlu, který má umožňovat chov velice silných včelstev v jeho nevýhodu a sice že chov jiných než silných a velice silných včelstev je v nástavkovém úlu nemožný, na rozdíl od jiných úlů. Včelař, který má důsledně pořád a naplno otevřené česno ve dnu úlu, všechny nebo většinu oček, má buďto v úlech velice silná včelstva nebo má prázdné úly.
R. Polášek ----- Original Message ----- From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, July 09, 2009 7:25 AM Subject: RE: Problém SZV ?
> Potřebuješ docílit toho, aby oddělek do zimy co nejvíce zesílil a jelikož > jako začátečník určitě nemáš vystavěné souše (kromě těch, které jsi dostal s > oddělkem), musíš se soustředit na soustavné vydatné přikrmování a postupné > doplňování mezistěn. Mezistěny přidávej postupně až když je včely vystaví a > obsadí. Nepřidávej je úplně na kraj, ale vedle rámků s plodem z obou stran > plodového hnízda. Dovnitř hnízda mezi rámky s plodem mezistěny nevkládej.
Co si predstavit pod pojmem soustavne vydatne prikrmovani. Kdo krmite oddelky napiste jak, kolik denne a jak casto - diky
Mam oddelky nyni ve stavu ze vylupnou 0.7l za noc, pomalu budou na dalsi nastavek - zacina se lihnout hodne vcel. Krmim uz dlouho, cca mesic. Krmim ob dva tri dny tech 0,7 az litr roztoku 1:1. Cas si na to rad udelam, je to nahrada za stourani se do vcel :-)) Ted uz si rikam ze by to pomalu chtelo davat jim denne ci zvetsit davky. Ale zas je pred nami jeste skoro dva mesice.
Take jsem odhadl mezi radky ze asi lze krmit vice, doslova to do nich prat pod tlakem aby jely a pak jim prebytecne zasoby odebrat do produkcnich - dela to nekdo tak ci je to hloupost? Samozrejme dbat na prostor na kladeni.
A jinak prosim nestraste porad s loupezi. Ja uz jsem z toho z konference tak vydesenej ze radsi nic nedelam a krmim za tmy :-)) Ano clovek na to musi myslet hlavne v nadchazijici dobe, byt opatrnejsi, nedelat veci co loupez podporuji. Ale to neznamena ze kdyz udelam oddelek a soupnu ho nekde dal od produkcnich do travy ze mi ho hned automaticky vyloupej. A to ze je nekdo obden rozebere urcite taky neznamena ze ho pote vyloupej - oni si umi poradit, jde jim o kejhak. Mluvim o oddelku s pridanou kladouci matkou, ne ze si ji samy vychovaj.
K bodavosti - take s tim bojuju. Pribehy ani nebudu psat :-) Jen jeden postreh, sekal jsem kosou a najednou cca 5-10 vcel ve vlasech - bez nejakeho predchoziho varovani, ani nemam tak velkou dlan abych dal deset jednou ranou :-)) Kolega mi rikal ze jsem seknul do mraveniste a ze jejich poplach funguje i na vcely - muze byt??? .
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 36623
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |