78403
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 18. 7. 2009
Re: Úly a dřevo
Jednostěnný nástavek nesmí pracovat a křivit se, aby mezi nástavky vznikaly mezery. Toho se dosáhne důkladným vysušením dřeva, použitím stejného dřeva na jeden celý nástavek nebo aspoň na stěny proti sobě a sestavením stěn nástavků z více kusů, které pracují proti sobě. Stěny nástavku nesmí praskat a tak vytvářet průduchy do úlu. Toho se dosáhne použitím dřeva, které není náchylné k praskání. Praská často už jednou použité dřevo a potom dřeva z některých dřevin, třeba z topolu. Nástavek musí držet pravé úhly a nesmí se v úhlech hýbat. Toho se může dosáhnout cinkem a lepením ale stejně tak dobře sešroubováním delšími vruty v patřičném množství. To je všechno. Vůbec z toho nevyplývá, že na výrobu nástavků je bezpodmínečně potřeba nějakou hoblovku, dlabačku a další drahé věci. Tyto věci výrobu nástavků pouze zrychlují a vylepšují jejich vzhled. Podstatné je skládání stěn nástavku z jednotlivých kousků. Čistě teoreticky mít k dispozici takový polotovar, slepené desky o výšce bočnic a čel plus nějaké laťky, stačí k výrobě plnohodnotného nástavku ruční pila, ruční vrták šroubovák, kladivo a pár dalších kousků obyčejného nářadí. Pro zajímavost, nic z toho neplatí pro výrobu dvoustěnného izolovaného nástavku. Tam se klidně může použít dřevo, co a praská a klidně i pracuje, třeba nějaké staré odpadní dřevo a nástavek nemusí držet pravý úhel, může pracovat. Dvě stěny plus izolace mezi nimi praskliny a netěsnosti udělá bezvýznamné. Co se týká epoxidu na lepení dřeva, vytvrzený epoxid je tvrdý a křehký a nepracuje se dřevem. Stačí jednou, dvakrát, když nástavek pořádne zvlhne a zase vyschne a spoj epoxid dřevo povolí. Spoj drží potom už jen za nerovnosti mezi epoxidem a dřevem a postupně, jak dřevo dále pracuje, dřevo se v nerovnostech otlačuje a spoj povoluje. Navíc tam vzniká mezera , kterou do dřeva proniká vlhkost a dřevo od lepených spár odehnívá. A zvláště u cinkovaných spojů, kde ta délka mezery je podstatně větší než u spoje natupo.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 36798
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu