78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Zdenek (79.127.160.5) --- 22. 7. 2009
Re: CSV versus GMO

>samotnou blbostí je chtít fundovanou odpověď k modifikacím od funkcionářů ČSV . vždyť v tomto oboru jsou laici jako všichni ti ochránci. a ti zase nechtějí věřit odborníkům šlechtitelům jiné odborníky na tento problém nevidím.
pepan


Nicmene na strankach ministerstva zemedelstvi lze najit k problematice nasledujici text. Jsem presvedcen ze se zde angazoval i CSV.
Zdenek

... U ekologických včelařů prakticky každé pěstování kvetoucí GM plodiny v okruhu 3 km od stanoviště včelstva znamená kontaminaci úlu a včelích produktů GM pylem se všemi důsledky. Dolet včel za snůškou je okolo 3 km (britské zdroje uvádí až 4,5 km) a včely tak mohou kontaminovat pylem GM plodin poměrně velká území (prakticky to znamená nebezpečí přenosu pylu včelami mezi porosty vzdálenými 6-9 km a včely nejsou jedinými opylovači). Kontaminace pozemků ekofarmy pylem GM plodiny je důvodem ke zrušení registrace pro ekologické zemědělství.

... Současná právní situace neposkytuje ekologickým zemědělcům žádné právní záruky, aby se mohli dozvědět o komerčním pěstování GM plodin v jejich okolí, ani pěstitelům GM plodin neukládá žádné povinnosti vedoucí k ochraně zájmů jejich ekologicky hospodařících kolegů. Z hlediska umožnění dalšího rozvoje ekologického zemědělství by nejlepší variantou bylo moratorium na uvádění GMO do oběhu, tj. pro běžné komerční pěstování. V Kanadě se v současné době pěstuje geneticky modifikovaná řepka na takové výměře, že kvůli kontaminaci již není prakticky možné pěstovat řepku ekologicky! Ekologičtí zemědělci v Kanadě uvažují o podání žaloby na biotechnologické společnosti z důvodu zhroucení trhu s produkty ekologického zemědělství v důsledku kontaminace jejich produkce GMO a zároveň požadují moratorium na uvádění do oběhu další GM plodiny, kterou má být GM pšenice. V EU probíhá nyní diskuse o podmínkách koexistence mezi pěstováním GMO, ekologickým zemědělstvím a konvenčním zemědělstvím.

...Vzhledem k situaci v Evropě (71 % obyvatel odmítá GM potraviny a 95 % chce mít možnost volby; v poslední době je i na krmiva vznášen požadavek aby byla „GMO free“) je oprávněná obava z ekonomických ztrát na domácím trhu a nebezpečí ztráty exportních možností. Při současné nadprodukci téměř všech zemědělských komodit by získaly země, v nichž nebudou pěstovány GM plodiny, komparační výhodu na evropském trhu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 36885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu