78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Vorja (78.108.145.2) --- 18. 9. 2009
Re: Warroa
To, že nemusíte používat pro léčení Gabon Vám můžu jen závidět.
-----------------------------------------------------------
Také já letos nemusím používat Gabon. Vlastně nemůžu, protože jsem ho nedostal. Proto po posledním vytočení koncem července, jsem hned zakrmil a provedl přeléčení Formidolem. Před aplikaci Formidolu byl spad 2 roztoče VD, nyní je kolem jednoho (6 roztočů za 5 dnů). Pokud bych nepoužil Formidol, pak by byl nyní spád daleko vyšší. Roztoč VD se totiž za příznivých podmínek rozmnožuje geometrickou řadou. Nárůst roztočů je proto strmý, ale plynulý.
Pokud roztoči nebyli a teď je jich hodně, pak si je zřejmě včely donesly při loupeži a je nutno léčit. Pokud je k dispozici Gabon a nejsou včely na něj rezistentní, pak je účinnost léčení cca 80%. Formidol, nebo KM má účinnost cca 60-80 % a závisí značně na teplotě. Proto léčení KM je vhodnější provést v létě, kdy denní teplota je okolo 25°C a jsou teplejší noci.
Koncem září dostanu Varidol a v říjnu provedu provedu 1. přeléčení včel (tzv. diagnostické). Druhé přeléčení provedu co nejpozději, ale nad denní teplotou 10-12°C. Budu si to muset pohlídat. Pokud mi to nevyjde, přijde brzo zima, pak si nechám provést v prosinci přeléčení aerosolem.
A pro úplnost, pokud v zimním mělí budu mít spad 3 roztoče a více, pak budu muset na jaře provést nátěr plodu s následnou fumigací. Jó, VD dělá starosti celý rok :-). Zdravím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37755
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 18. 9. 2009
Re: Warroa
Koncem září dostanu Varidol a v říjnu provedu provedu 1. přeléčení včel (tzv. diagnostické). Druhé přeléčení provedu co nejpozději, ale nad denní teplotou 10-12°C. Budu si to muset pohlídat. Pokud mi to nevyjde, přijde brzo zima, pak si nechám provést v prosinci přeléčení aerosolem.
Tento rok je už ôsmou sezónou, čo svoje včelstvá (75) ošetrujem proti Vd len trojnásobnou fumigáciou (Taktik), prvý zásah pravidelne 20.8 (odľahčujúca), druhý zásah 1.10 (odľahčujúca, ešte stále môže byť vo včelstvách plod), tretí zásah 5-10.11 záverečný! To je všetko! Tohoto roku prvá odľahčujúca fumigácia priniesla priemerný odpad Vd 23 ks.
Ja sa nebojím použiť fumigant pri nízkej teplote, fumigant sa ja do prípadného zovretého chumáča dostane tak bezpečne, ako samotný vzduch pre včely, myslím si ešte ľahšie ako preferovaný aerosol. Práve tak pôzdna fumigácia bez prítomnosti plodu je tá poistka, že včelstvo ide do budúcej sezóne s minimom klieštikov a potom rozvoj Vd je bez prudkého nárastu krivky rastu Vd v prvých mesiacoch sezóny, Ak aj krivka v mesiaci August-srpen mierne narastá, plod liahnúci v septembri-září už neovplyvní zimnú generáciu včiel, pretože tieto včely sa zimnými nestávajú, alebo len v minimálnom množstve, základ zimných včiel už máme.
Istotne, fumigácia je tvrdá chémia, ale vy všetci, ktoré zdanlivo včelám pomáhate "prirodzenými látkami", sa nakoniec utiekate a poisťujete aj amitrazom.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37756
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 18. 9. 2009
Re: Warroa
PŘINÁŠENÍ ROSTOČŮ NENÍ TAK ZLÉ JAK SE UVÁDÍ ZDE V DISKUSI . JE TO KRAPET JINAK rostočí svoje množení zahajují zárove ˇse včlou a stále jich přibývá až do mrazů včel všk po slunovratu začne ubývat a proto připadá na jednu včelu více parazitů. a nám se to pak jeví jako invaze z venčí je to však invaze z našich vlastních buněk.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Vorja <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Warroa > Datum: 18.9.2009 00:06:15 > ---------------------------------------- > To, že nemusíte používat pro léčení Gabon Vám můžu jen závidět. > ----------------------------------------------------------- > Také já letos nemusím používat Gabon. Vlastně nemůžu, protože jsem ho > nedostal. Proto po posledním vytočení koncem července, jsem hned zakrmil a > provedl přeléčení Formidolem. Před aplikaci Formidolu byl spad 2 roztoče > VD, nyní je kolem jednoho (6 roztočů za 5 dnů). Pokud bych nepoužil > Formidol, pak by byl nyní spád daleko vyšší. Roztoč VD se totiž za > příznivých podmínek rozmnožuje geometrickou řadou. Nárůst roztočů je proto > strmý, ale plynulý. > Pokud roztoči nebyli a teď je jich hodně, pak si je zřejmě včely donesly > při loupeži a je nutno léčit. Pokud je k dispozici Gabon a nejsou včely na > něj rezistentní, pak je účinnost léčení cca 80%. Formidol, nebo KM má > účinnost cca 60-80 % a závisí značně na teplotě. Proto léčení KM je > vhodnější provést v létě, kdy denní teplota je okolo 25°C a jsou teplejší > noci. > Koncem září dostanu Varidol a v říjnu provedu provedu 1. přeléčení včel > (tzv. diagnostické). Druhé přeléčení provedu co nejpozději, ale nad denní > teplotou 10-12°C. Budu si to muset pohlídat. Pokud mi to nevyjde, přijde > brzo zima, pak si nechám provést v prosinci přeléčení aerosolem. > A pro úplnost, pokud v zimním mělí budu mít spad 3 roztoče a více, pak > budu muset na jaře provést nátěr plodu s následnou fumigací. Jó, VD dělá > starosti celý rok :-). Zdravím. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37775
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu