| - Josef Kala (e-mailem) --- 21. 9. 2009
RE: kombinace Gabonu a KM
Že jsem se radši nepraštil přes hubu ( nebo přes klávesnici). Já jsem svůj názor vyslovil pro konkrétní situaci, kterou kdosi ( tuším Libor) poměrně přesně popsal na začátku tohoto vlákna.
Prosím všechny, zejména začátečníky a ostatní držitele včelstev o dodržování obecně závazných pokynů SVS. Jsem dalek experimentům, na něž v praxi nedosáhnu svými vědomostmi. A to se včelami zaobírám skoro půlku svého téměř důchodcovského věku.
Ještě jednou apeluji:
Nepouštějte se do "větších akcí" ( pokud nejste členy týmu Chvojkovice-Brod), protože je vždy větší šance, že ublížíte včelám, vlastní víře v několik opěrných bodů (účinnosti léčiv při respektování pravidel použití) a okolním včelařům v doletu vašich včel. Jinak už nebudete mít na co se spolehnout, když bude nejhůř, pak už se v tom maglajzu "informací" nikdo nevyzná a všichni informovanější si jen poklepou na čelo a nebudou s tím chtít mít nic společného. Každý se v tom vymácháte, znalejší po vás budou "plivat". Opravdu to ode mne byl jen můj názor na řešení konkrétní situace. Nic k zevšeobecnění a ke kutilským modifikacím.
A panu Turčánymu se veřejně omlouvám: všeobecné rozšíření mé odpovědi na kombinaci KM a gabonu nemá logiku. Žádná dvojí rána! Snad až na případ k němuž jsem se vyjádřil.
Děkuji těm, kteří můj názor na konkrétní situaci pochopili ve všech souvislostech. J. Kala
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of M. Václavek Sent: Monday, September 21, 2009 9:54 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: kombinace Gabonu a KM
Spíše je zde otázka, zda dvojí zátěž není příliš velká pro včely. Kombinace totiž není klinicky vyzkoušena, takže není dost dobře možné dát jednoznačné doporučení. S pozdravem V. Veselý, VÚVč Do
______________________________________________________________
A také je zde otázka, zda dvojí zátěž není příliš velká pro roztoče. :-)
První domněnka, která asi každého napadne v souvislosti s diskuzí o "duálním" podletním léčením je, že při správné aplikaci GABONu nemá současná aplikace HCOOH ( kyselina mravenčí ) význam.
Mám na to trochu jiný názor ovlivněný situací, v níž včelařím.
Za prvé: Jsem v ZO, která nasazuje Gabony na všech stanovištích bez ohledu na to, zda zvýšený zimní spad měli, či neměli, nebo případně měl neměli :-), a to kontinuálně již několik let za sebou. Za druhé: Znám včelaře, kteří praktikují takové kuriosity aplikace pásků GABON jako je jejich vkládání do česen ( na moji radu, že je to zakázané a že jsou k tomu dost pádné důvody, samozřejmě nedají, protože já jsem začátečník a oni jsou včelařští "mudrci" ). Že někteří včelaři nechávají pásky v úlech až do jara, o tom nepochybuji. Proto se nemohu zbavit dojmu, že včelařím v oblasti s nemalým rizikem vzniku rezistence.
Příští rok po nakrmení mám v plánu přeléčit včelstva odpařovači HCOOH bez ohledu na to, zda v nich Gabony budou, či nebudou.
Suma sumárum: Z hlediska problematiky rezistence na acrinathrin a podobnou chemii by nebylo od věci provést léčbu dvojího charakteru ( klasické chemikálie + alternativní látky...např. HCOOH, tedy látky bez rizika vytvoření rezistence u roztočů a eliminující již rezistentní jedince ), je-li podezření na propukající rezistenci, nebo jsou-li včelstva v oblasti s invazním tlakem rezistentních roztočů. Dvojitá rána je jistější než případná žádná rána.
Další možnost: léčit jenom alternativními látkami.
S pozdravem. M. Václavek //\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37815
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |