78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Stonjek (213.151.87.2) --- 26. 10. 2009
Zkušenosti se ZAL O7

Dnes jsem poprvé fumigoval s předělaným vyvíječema tak několik postřehů. Mám ho druhou sezonu. Je to slov. napodobenina italského Furreta. Je to hezky provedeno, výrobce si vyhrál i s detaily, ale provoz?? Již první zapálení plynu ukáže že olejnička a plynová letlampa nejdou moc dohromady. Při téměř každém uchopení se nechtěně dotkneme knoflíku regulátoru a plyn zdechne. I slabší vítr plamen zhasne. Napichovací kartuše mě zklamala, protože uchází! Detail spojení olejničky a hořáku je sice řemeslně super ale je příliš titěrné a spadne li nám vyvíječ z úlu na olejničku a věřte že to není nic vzácného, praskne.Co je však naprostý opruz je to, že zhruba na sto zadýmení se propálí měděná výměníková trubka. 3 už jsem vyhodil. Aby vyv. fungoval je potřeba trubičku rozpálit doruda a to je k ukápnutí blízko.Jinak když poracuje, je to pohoda. Z těchto důvodů jsem udělal několik vl. úprav. V první řadě jsem nahradil měděný výměník za antikorový. to je teplota tavení asi o 300 st. vyšší a i doruda rozpálené anticoro je pevné a tuhé. Stočit trubičku a na konci vyklepat osazení, to je v anic. zážitek! Protože antic. je horší vodič tepla, přidal jsem 3 závity navíc a ještě vyhřívaný odlučovač oleje. Spojku olejnička letlampa jsem udělal jinak. Chybí ještě podložka pod kartuši, aby neucházel plyn snad to pomůže! Dnes jsem fumigoval 73 včelstev a za 2,5 hodiny jsem byl hotov.Je vtom i ujetých 35 km na přejezdy mezi 3 stanovišti. Vyvíječ teď super funguje a zdá se, že by to mohlo takhle fungovat navěky. Jinak dávkování funguje až překvapivě přesně, tak jak tvrdí návod. Ofouknete 50 včelstev a dojde olej. Takže přístroj sám není nic extra a je dost nedotažený. Před úpravami bych ho hodnotil tak 3-. Zdravi R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Josef (88.100.226.94) --- 26. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7

Mán podobné zkušenosti s uvedeným přístrojem, po ošetření 25 včelstvech se propálila Cu trubka, při nahrazení Fe přístroj fungoval dobře, ale protože bylo potřeba větší výkon hořáku tak kartuše zamrzala. Proto jsem se rozhodl k rekonstrukci a kartuši jsem nahradil redukcí a napojil jsem hořák na 2 Kg lahev přes hadici. V sobotu jsem ošetřoval 60 včelstev, a byl jsem hotov za 1,5 hodiny i s přjezdem na 3 stanoviště. Slovenskému dodavateli jsem psal o uvedených problémech a ani se neozval !?. Máte nějaké výsledky se spadem po léčení? Jaká je účinnost?
Josef

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (212.77.163.104) --- 27. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7

Stonjek:
....Jinak dávkování funguje až překvapivě přesně, tak jak tvrdí návod. Ofouknete 50 včelstev a dojde olej. Takže přístroj sám není nic extra a je dost nedotažený. Před úpravami bych ho hodnotil tak 3-. ....
-------------
Taky na to zítra jdeme.
Jen pro upřesnění/ujištění
Do množství oleje co dá na 50 dávek se dá jedna lahvička.
Předpokládám.
A jaký olej - ten medicinální číslo 22 ?

Jaké byly vloni výsledky - tedy jak dopadly zimní vzorky?

Díky za info. Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Vorja (78.108.145.2) --- 27. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7

Ofouknete 50 včelstev a dojde olej.
---------------------------------------------------------
Do množství oleje co dá na 50 dávek se dá jedna lahvička.
---------------------------------------------------------
To znamená, že na jedno včelstvo připadnou 2 kapky Varidolu. Bylo by to v pořádku, kdyby se jednalo o ošetření včelstva obsedající jeden nástavek, jak je uvedeno v předpisu SVS i příloze Včelařství č.11/2009. Při obsednutí dvou nástavků pak se mají použít (podle předpisu) max. 4 kapky.
Jak to ale bude, když se zimuje ve více nástavcích, případně s vysokým podmetem, nebo odstraněnými zadními plásty v nástavcích. Logicky by mělo platit, že při ošetření fumigací, aerosolem i dalšími metodami, by mělo být dosaženo příslušné účinné koncentrace léčiva v ovzduší úlu po určitou dobu. Není přece problém vypočítat (nebo aspoň odhadnout) pro příslušnou úlovou soustavu volný prostor a k tomu dodat příslušné množství léčiva (počet kapek). Použitá metoda pak již není tak podstatná.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38317


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu