78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Dobrá, rozepište se. Dám Vám termín do 10. ledna, 20 to musí mít ZO u
veterináře. Zkuste tu časovou osu povinné sběru zimní měli s aerosolem
15. prosince nějak poskládat. Zatím se jen pokoušíte něco si myslet a
to známo neznamená často i vědět.(podle jiných diskutujících)

_gp_

2009/12/17 Pavel Zajicek <pavel.zaj/=/seznam.cz>:
> Zdravim pane Pazderko,
>
> slo by Vasi informaci trochu vice rozklicovat ? Aby vsichni pochopilim, jak
> je to mysleno.
>
> U nas je postup takovy, ze aerosol se dela v pulce prosince, podlozky
> cistim mezi svatky. Na Novy rok uz jsou vzdy pripraveny, od leceni ubehly
> dva tydny, to uz by melo byt dost casu na to aby vcely shodily vsechny i
> mrtve roztoce dolu. Podlozky nechavam tri tydny, za tu dobu se tam mel
> nashromazdi, podlozky vytahuji necham ve sklepe v suchu a teple tyden, pak
> jen precedim pres tu zelenou sitku, ktera je pro tezbu propolisu a sesypu
> do kelimku. Uz si ted nejsem jisty, jak to bylo loni, ale termin odevzdani
> jsme meli tusim konec ledna. Vse se stihlo.
>
> PZ
>--
___
/ __| _ _
| (_ || || |
\___|\___/
____
| _ \ __ _
| |_) / _\ |
| _ /\__/_|
|_|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39416


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Tak v tom pripade to samozrejme mozne neni, mozna mame vyhodu v tom, ze nase vesnice je mala ( 500 obyvatel) cca 9-10 vcelaru s cirka 100 vcelstvy. Vzorky s meli mi musi donest nasi vcelari nejpozdeji 31.01., v ten den je odvazim nasemu nakazovemu referentovi.

Jak jsem tady psal, aerosol je jen pojistka, kontroloval jsem vcera odpoledne podlozky po nedelnim leceni aerosolem, 10 vcelstev namatkove ani jeden roztoc. Provedeny byly predtim dve fumigace. Tzn. ze kdyz se provede fumigace ucinne, aerosolu neni treba.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39417


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (212.77.163.104) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Tak v tom pripade to samozrejme mozne neni, mozna mame vyhodu v tom, ze nase vesnice je mala ( 500 obyvatel) cca 9-10 vcelaru s cirka 100 vcelstvy. Vzorky s meli mi musi donest nasi vcelari nejpozdeji 31.01., v ten den je odvazim nasemu nakazovemu referentovi.
----------------
Tohle je další věc co dávám na stranu mínusu jestli léčit tzv. hromadně, komisionálně, plošně nebo normálně podle zodpovědnosti každého včelaře.

Takže k čemu vede tohle. Měl musím odebrat nejméně o víkend dřív, abych měl čas a rezervu na počasí, vysušení a dopravení k důvěrníkovi. Tudíž když bych dodržekl vyhlášku a měl tam podložku měsíc, plus další týden, dva na vyčištění podložky, znamená to, že musím léčení dokončit už před Vánoci.

Přitom, když si vysčítám termíny co mi dává veterina, tak mohu léčit ještě po Silvestru a dodržím termíny.

Ale aby jsme to měli už na výročku, tak to musíme poslat včas atd. Žé? :-)

Když tam nechám podložku jinou dobu než měsíc, měl bych teoreticky korigovat výsledky. Když ji tam nechám týden, téměř s jistotou budu mít dobrý vzorek:-) A o to nakonec jde, kolik je roztočů na papíře a ne o tom kolik jich je ve včelách:-))

Zkuste si někdo vyčistit teď podložku, vyrušit včely (tedy pokud se oteplí atd. pokud máte nástavky, můžete pohledem zkontrolovat spad na loučkách mezi nástavky - co tam je, zvláště pokud používáte mezerníky a rámky nejsou přesně svisle, atd.

Zjistíte, že nejlepší je očisti podložky a pak je chodit pohledem kontrolovat a koukat. A pak se případně rozhodnut co dělat.
Když sesypu deset dvacet včelstev do jednoho pytliku, vyhladím extrémy. No a do toho spadne pár VD z buněk atd. z proletu pokud nějaký bude a je to.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39426


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Na Novy rok uz jsou vzdy pripraveny, od leceni ubehly dva tydny, to uz by melo byt dost casu na to aby vcely shodily vsechny i mrtve roztoce dolu. O.Z.

Síce nikdy som aerosolovanie nerobil (v ZO ho máme), ale to čo Ste napísali nemusí vždy platiť. Dva týždne môžu byť dosť na vypadnutie mŕtvych roztočov, ale i nemusí, vždy to záleží od toho, či sa následne po fumigácii alebo aerosolovaní môžu včely preletieť a vtedy uviaznuté mŕtve Vd zo uzatvoreného chumáča vypadnú. Ak ale nie je tak, mŕtve VD v chumáči zostávajú dlhodobo (aj viac ako 2 týždne) a potom môže dôjsť k stavu, že môžu padať ešte aj v čase odberu meliva a vtedy môžu ovplyvniť výsledok vyšetrenia meliva a pritom to pravda nemusí byť. No veterinári sa potom rozhodujú nesprávne, ak nariadia jarné ošetrenie a pritom vo včelstve už nemusia byť žiadne roztoče.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39430


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

>vtedy uviaznuté mŕtve Vd zo uzatvoreného chumáča vypadnú. Ak ale nie je tak, mŕtve VD v chumáči zostávajú dlhodobo (aj viac ako 2 týždne) a potom môže dôjsť k stavu, že môžu padať ešte aj v čase odberu meliva a vtedy môžu ovplyvniť výsledok vyšetrenia meliva a pritom to pravda nemusí byť. No veterinári sa potom rozhodujú nesprávne, ak nariadia jarné ošetrenie a pritom vo včelstve už nemusia byť žiadne roztoče. AT <
------------------------------------------------------------
Již více než dvacet roků zimuji ve čtyřech NN. Klasicky je na nejvyšším místě nástavek s jarními zásobami, tzv. medná komora. Druhý a třetí nástavek shora je určen pro zimní chomáč a včely zde mají svůj medný a pylový věnec zásob pro zimní období. Celkem tedy, asi 22 - 25 kg zásob. Čtvrtý nástavek shora, na úlovém dně, je nárazníkový prostor, někdy také zvaný polštář, ze kterého se včely v průběhu ochlazování stáhly a nezřídka v něm zbydou nepřenesené zbytky medných a pylových zásob donesených včelami v pozdním podzimu z nárazových pozdních snůšek, např. hořčice ... Jsou zde tedy tři patra horních louček, tři patra nastvěného díla (jazyky) nad horní loučky a mnoho volných buněk do nichž po provedeném ošetřování ať již fumigací nebo aerosolem napadají roztoči (kleštíci), kteří nespadnou ihned na podložku. Pak nastane situace, že v jarní měli máme zjištěný průměr spadu roztočů pod 2 ks na včelstvo a plácáme se po ramenou jak jsme dobří. Avšak o měsíc později, při očišťovacím proletu včel, které již také počali provádět jarní úklid jich na podložkách napočítáme neurekom - tedy mnohem více, více o zapadlé roztoče, které včely následně vyházeli při úklidu. Je to moje vlastní zkušenost která potvrzuje názor AT. Nastane-li však několikadenní oteplení v lednu, není to u nás tak vyjímečné, máme tyto roztoče ve spadu v jarní měli a to ovlivní rozhodnutí o následném provedení jarního ošetření.
Jakou tedy máme jistotu, že mezi roztoči uhynulými po léčení nejsou také roztoči uhynulí přirozeně a v jakém množství? Uvedené ale nemusí platit při jednoprostorovém zimování, kdy není v úle (jednom nástavku) tolik možností (schovávaček) pro zapadlé mrtvé roztoče a tito tedy nezkreslují, alespoň v takové míře, výsledky monitoringu v zimní měli. Je-li však nařízeno jarní ošetření není to žádná tragédie, pokud si uvědomíme, že žádné z provedených léčení není stoprocentní. Prostě máme nařízen jeden léčebný úkon navíc a naději, že zlikvidujeme další část přezimovaných roztočů. Prosím, úmyslně vynechávám úvahu o kritizované další chemické zátěži včelstva. Takové úvahy ponechám fundovanějším. A co z toho plyne? Nestálo by za úvahu nově upravit metodiku léčení? Původně vypracovaná metodika v době svého vzniku, nezohledňuje nynější způsob zimování ve více nástavcích a proto je nutné výsledky jarního monitoringu roztočů brát s jistou rezervou.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Pavel Holub (88.103.248.6) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Moc dobře řečeno. Metodika byla postavena na budečácích a moravských univerzálech (25 let zpět), u nichž nešel dělat jiný způsob monitoringu. Tak, jak je iniciativní přístup k dodržování léčebných postupů, tak stejný by měl být k úlovému vybavení. Člověk se tu dočte o snad až zbytečně přehnaných iniciativách a strategiích organizátorů kompresorových nájezdů a možná bychom se divili, v čem někteří z nich včelaří. Úly bez podmetů se už léta nevyrábí a již by měly být historií a spolu s tím i stávající metodika.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39440


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
M. Václavek (213.29.160.115) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Nestálo by za úvahu nově upravit metodiku léčení? Původně vypracovaná metodika v době svého vzniku, nezohledňuje nynější způsob zimování ve více nástavcích a proto je nutné výsledky jarního monitoringu roztočů brát s jistou rezervou.

___________________________________________________________

To chtělo udělat už dávno. Jenže, kdo má schopnost změnit metodiku, která je natolik zakořeněná, že se z ní do jisté míry stalo dogmatické „kázání“? Pochybuji, že ze strany ČSV bude v dohledné době nějaká ochota po změně. Vypadá to, že si „nástavkáři“ budou muset poradit sami, nechtějí-li nadále „laškovat“ s varroázou kvůli nefunkční metodice.

Řešení = alternativní léčení a varroamonitoring

S pozdravem. M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(e-mailem) --- 17. 12. 2009
Re: aerosol

Tak si tu metodiku důkladně přečti. Máš tam i návod jak jak si to přepočítat Upozorňuje se na skutečnost , že dávkování je stanoveno na deset rámků adamcovy míry a je nutné je přepočítat.

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: aerosol
> Datum: 17.12.2009 21:48:06
> ----------------------------------------
> Nestálo by za úvahu nově upravit metodiku léčení? Původně vypracovaná
> metodika v době svého vzniku, nezohledňuje nynější způsob zimování ve více
> nástavcích a proto je nutné výsledky jarního monitoringu roztočů brát s
> jistou rezervou.
>
> ___________________________________________________________
>
> To chtělo udělat už dávno. Jenže, kdo má schopnost změnit metodiku, která
> je natolik zakořeněná, že se z ní do jisté míry stalo dogmatické „kázání“?
> Pochybuji, že ze strany ČSV bude v dohledné době nějaká ochota po změně.
> Vypadá to, že si „nástavkáři“ budou muset poradit sami, nechtějí-li nadále
> „laškovat“ s varroázou kvůli nefunkční metodice.
>
> Řešení = alternativní léčení a varroamonitoring
>
> S pozdravem. M. Václavek
>
> //\/\\//
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39444


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu