78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - trestik (e-mailem) --- 30. 12. 2009
RE: Nassenheider - knoty
Z vyšší koncentrace mám trochu obavy. Když dám nižší koncentraci, mohu přidat knot. To se mi zdá bezpečnější. Ale obecně ty manipulace s knoty jsem prováděl jen okrajově - vždyť NH používám jen 2 roky. Blížím se k cílovému stavu 20 produkčních včelstev + 10 oddělků. Až to vyladím, vše ošetřím jednotně bez experimentů a v optimální době tak, jak jsem již uvedl. Jestli mi zbudou k pozdnímu ošetření z nějakého důvodu třeba 2 včelstva (pozdní záložní oddělky), tak ty už podle situace nějak zvládnu - včelstva mám pod okny a vidím na ně od počítače a slyším když se rojí :-) J.T.
> A zkusil jste někdy 85 % koncentraci? V návodu se to při pozdní aplikaci > doporučuje. > //\/\\//
> > Subject: Re: Nassenheider - knoty > > > > Vždy používám jen 65% koncentraci. > > J.T.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 39662
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Albert Gross (212.197.5.2) --- 29. 12. 2009
Re: Nassenheider - knoty
Hodne osožných informácii o liečení KM je aj na tejto stránke: http://www.pv.sk/vcely/index.html
Ja používam prvú sezonu len 85% KM a rozdielnu teplotu kompenzujem veľkosťou odparnej plochy. Používam len jednoduché Leibichové odparovače pri ktorých je možné improvizovať a vyskúšať hranice účinnosti liečenia pri meniacich sa povetrnostných podmienkach. Šikovné odparovače s reguláciou odparovania sú publikované ako novinky v najnovšom MV. Pri NH a Formidole je regulácia odparnej plochy podstatne obmedzená, ale používajú sa a fungujú.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 39658
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jiří (195.39.6.30) --- 29. 12. 2009
Re: Nassenheider - knoty
Používám 85% KM už druhou sezonu, jeden odpařovač Nassenheider nad plodovým hnízdem v prázdném nástavku + krmení cukerným roztokem (3:2) 3 x 4 l láhve koncem července, srpen. Očka na nástavcích jsem všechny uzavřel, rovněž jsem zasunul pod zasíťované dno zásuvku na odběr měli a česno jsem zúžil na třetinu to proto, aby celé vnitřní prostředí (destruktor na včelách) bylo zasaženo KM. 200 ml KM se má odpařovat dle návodu 12 - 16 dnů podle teploty. Použil jsem větší knoty, ale doba odpařování byla různá. Tam, kde se KM odpařovala pomaleji, jsem dal knoty dva vedle sebe, aby se plocha zvětšila. Letos jsem dal do poloviny včelstev pouze Gabon a v polovině jsem použil pouze KM uvedeným způsobem. Tyto skupiny úlů jsou od sebe vzdáleny asi 15 m. Po první fumigaci byl u včelstev, kde byl použitý Gabon, spad od 0 do 8 VD a ve druhé polovině, kde byla použita pouze KM, jsem měl v krajních úlech spad 250 ks a 150 ks VD a mezi těmito krajními úly byl spad od 0 do 30 ks VD. Byl jsem tímto výsledkem trochu překvapen, věřil jsem, že KM bude mít větší účinnost. Při další fumigaci byl spad u všech včelstev od O - 3 ks VD a při poslední byla velká "0".
Myslím si, že odsledovat dobu odparu KM a podle toho přizpůsobit velikost knotu bude dosti obtížné, protože teplota prostředí se i v době, kdy by měla být téměř stabilní, hodně mění a rychlost odparu kolísá. Tento výsledek mě trochu zviklal ve prospěch Gabonu, ale na závěry je to skutečně krátká doba.
Jiří
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 39660
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - trestik (e-mailem) --- 30. 12. 2009
RE: Nassenheider - knoty
V minulém roce jsem zkoušel nasadit KM a současně nakrmit jako vy. Odpařovače jsem dal po stranách hnízda a do horního nástavku lahve s cukerným roztokem. Zdálo se mi však, že je v úlech příliš vlhké prostředí. Namátkově jsem zjistil že se vlhkost přes noc dokonce sráží na stěnách úlu do kapiček, které jsou docela dost kyselé a také je patrně absorbována cukerným roztokem. Nakonec se stejně veškerá KM sice odpaří a odvětrá ale účinnost se tím patrně snižuje. Je to diléma - bezprostředně po posledním vytáčení nakrmit nebo ošetřit proti VD? Mohly by to vyřešit medné komory, které chci zavést v příštím roce. Jsem totiž obklopen řepkou, kterou mám prakticky 4m od stanoviště. Tím by měla odpadnout potřeba okamžitě po posledním vytočení nakrmit. Nasadím KM a dokrmím až po jejím odpaření. Věřím, že to musí jít i bez Gabonu a Varidolu. J.T.
> From: Jiří > Používám 85% KM už druhou sezonu, jeden odpařovač Nassenheider nad > plodovým hnízdem v prázdném nástavku + krmení cukerným roztokem (3:2) 3 x > 4 l láhve koncem července, srpen. > ... > Myslím si, že odsledovat dobu odparu KM a podle toho přizpůsobit > velikost knotu bude dosti obtížné, protože teplota prostředí se i v době, > kdy by měla být téměř stabilní, hodně mění a rychlost odparu kolísá. Tento > výsledek mě trochu zviklal ve prospěch Gabonu, ale na závěry je to > skutečně krátká doba.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 39661
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu