78021

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (83.208.54.27) --- 7. 1. 2010
Re: Rada

já bych se spíše ptal Když mám tolik a tolik včelstev na takových rámcích, vytáčím zhruba tolikrát ročně, a takovým způsobem, v pracovně doma nebo u včelstev v lese,chci vytočit co nejrychleji něbo naopak mi nevadí, když budu točit dlouho, hlavně aby zařízení bylo malé a přenosné..... jaký na to mám zakoupit medomet?
Já třeba v současné době svážím rámky ze stanovišť domů a preferuji malý medomet, kterým budu vytáčet delší dobu. A platilo by to asi do takových 15 včelstev +-.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.2) --- 7. 1. 2010
Re: Rada

Radiální medomnet je sice hodně pomlouván, ale hlavně těmi co to ví zaručeně z vyprávění. Předělávka z 4 r. medometu je možná, př. Havrlík do něj nacpal 16 rámků a funguje to, i když je uprostřed brdských lesů.Ve skladě má koš do zvratného medometu a na radiálním vytáčí raději. I mě se zdá ale na 24 dost malý. Já mám průměr cca 83 točím najednou 2 medníky tj. 22 plástů 39 x 17, medovici mívám dost pravidelně a jiný bych nechtěl co se týká funkčnosti a jednoduchosti, ale... všechny tyto medomety/ včetně tangenciálních zvratných/ nejsou pro střední a velké včelaře žádnou výhrou. Musí se totiž do nich zakládat a vykládat ručně a pak už stačí pouze sednout a počítat kolik těch tun to vlastně za sezonu je. No a kostra, svaly a klouby se od dospělosti pouze zhoršují se sílou je to to samé a lepší už to nikdy nebude.Dál bych to nerozváděl, aby nejmenovaný výrobce medometů se necítil dotčen, ale já mám jasno . Až čas dovolí, začnu stavět brus /paraelně radiální medomet/ s nasouváním plástů. O odvíčkovači neuvažuji,zřejmě si vystačím s dobrou vidličkou až do konce svého včelaření. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (85.248.32.254) --- 7. 1. 2010
Re: Rada

Musí se totiž do nich zakládat a vykládat ručně a pak už stačí pouze sednout a počítat kolik těch tun to vlastně za sezonu je. No a kostra, svaly a klouby se od dospělosti pouze zhoršují se sílou je to to samé a lepší už to nikdy nebude.

Ale hovorí sa, že chlapa udržuje pri dlhom živote a sile, len ustavičná práca a nie dívať sa zo stoličky na ňu. preto ja radšej svojich 75 včelstiev, vkladám, prekladám a odkladám ručne a nesťažujem sa. Keď nášho praprapredka Adama vyhnali z raja, tak ho na to pripravili, že si budeme dobývať svoje živobytie tvrdou prácou. To len tak na odľahčenie témy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Stonjek (213.151.87.2) --- 7. 1. 2010
Re: Rada

No Antone já to vidím jinak. Zbytečně vykonaná práce zušlechťuje pouze nemyslícího blba. Když jsem začínal včelařit a podotýkám, že hodně prapodivně, tak se mě ujal špičkový soukromý včelař J. Topinka, pro starší včelaře v okolí Prahy je to ještě dnes pojem. Tam jsem se naučil 3 základní věci. V jednoduchosti je dokonalost, zbytečně se dře pouze hloupý a nemyslící včelař a drahé věci, když nemusí, kupuje včelař s obdobnými vlastnostmi a může se přidat ještě neschopnost.Tenkrát jsem se proto svému učiteli tak trochu tajně posmíval, dneska jsem snad ještě potrefenější. Než abych se u nějaké operace ohýbal, raději 14 dní přemýšlím jak na to. A při vší skromnosti musím říct, že tímto směrem se mi zvl. v poslední době daří. A díky uspořenému času a snížené pracnosti mohu rozšiřovat. Takže na každý problém může být několik pohledů.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
a.turčáni (85.248.32.254) --- 7. 1. 2010
Re: Rada

Ruda, ale ja netvrdím, že mozog nepoužívam, ja som toho za svoj život navymýšľal aj mimo včelárstva (v čase zlepšovákov som si privyrobil na Škodu 100). Ja sa teším na odber plných plástov s medom, ako čakať na neexistujúce vyberacie zariadenie. Ja zas tvrdím, komu sa nechce robiť, nech ne včelári, môže ísť do krčmy a čakať na dobrodinca čo mu zaplatí.
O tom npr. svedčí moje zariadenie na kontinuálne vytáčanie medu (odviečkovací stôl, ručný medomet na voľnobeh a veľkoobjemové cedidlo) mi dovolilo vyradiť pomocný personál a stačím si na prácu s medom sám, alebo výrobiť úľ PUT B 10 mi dovolí jednoducho a lacno šablona v štýle, ako by ich "jedna mater mala".
Aj napriek tomu tvrdím, že včelárenie je tvrdá práca, pre tvrdých chlapov, hlavne vtedy keď ju poctivo robia.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu