78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.115) --- 17. 1. 2010
Re: Zimní krmení
Omlouvám se př. Bernátkovi za nedorozumění, které vzniklo z mé strany tím, že jsem vyvodil špatný závěr z jeho úvodního příspěvku v této diskuzi:
___________________________________________________________
Včelařím od roku 1975. To záleží taky na síle včelstva. Do jednoho nástavku dávám kolem 10 kg, do dvou 20 kg, a do tří 30kg. Pokud zůstanou včely přes zimu v pořádku, tak do vytáčení to spotřebují. Žádné rámky ani nástavky neskladuji. Do každého úlu vidím, bez zásahů do nich.
B.V.
___________________________________________________________
Sousloví „do vytáčení“ jsem si nevšiml.
Pojem - spotřeba zimních zásob - chápu jako úbytek hmotnosti od konce hlavní snůšky do začátku nové hlavní snůšky v následujícím roce. Hlavní snůšku chápu jako období, kdy převažuje přínos potravy nad aktuální spotřebou včelstva. Myslel jsem si, že př. Bernátek tvrdí, že měl „spotřebu zimních zásob 30 kg“, tedy že hmotnost včelstva do začátku jarní snůšky poklesla o 30 kg. To je samozřejmě nesmysl, proto jsem se vůči tomu ohradil.
Když se na to dívám teď zpětně, tak mi postup př. Bernátka připadá jako brilantní idea, jak zvýšit výnos medu. Tím, že zvětšující se plodové těleso během začátku jara se rozšiřuje do zavíčkovaných cukerných zásob, dochází k úspoře části sladiny přinášené ze snůšky, která by jinak byla kvůli plodování spotřebována. Pochopil jsem to správně?
___________________________________________________________
Frantisek Sanek:
A nyní odpovídám na tvoji otázku. ANO, ty zbývající zimní zásoby budou
všechny proměněny v plod a energii na vytápění úlu. Z těch 30kg se do
medníku díky včelaři nedostane ani 1g.
___________________________________________________________
Jaký máte názor na rotaci nástavků v předjaří?
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40008
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Frantisek Sanek (e-mailem) --- 17. 1. 2010
Re: Zimní krmení
----- Original Message ----- From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, January 17, 2010 1:51 PM Subject: Re: Zimní krmení > Když se na to dívám teď zpětně, tak mi postup př. Bernátka připadá jako > brilantní idea, jak zvýšit výnos medu. Tím, že zvětšující se plodové > těleso > během začátku jara se rozšiřuje do zavíčkovaných cukerných zásob, dochází > k > úspoře části sladiny přinášené ze snůšky, která by jinak byla kvůli > plodování spotřebována. Pochopil jsem to správně? > > ___________________________________________________________ > > //\/\\// >Učíš se rychle .Ano pochopil si to správně.
F . Š
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40014
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Hubač (e-mailem) --- 17. 1. 2010
Re: Re: Zimní krmení
Mám ještě mnohem brilantnější řešení. Zazimuj silné včely a na jaře je nech pracovat. Není třeba žádné přesuny zásob někam, kde je včely budou muset přenášet do medu. Přečtěte si pořádně příspěvek pana Dvorského. Pokud jde o úsporu sladiny na úkor cukru, je to blbost! Cukr se z úlu za normálních okolností neztratí. Takže, když se nespotřebuje na jaře, spotřebuje se později... Pokud sledujete přírodu, předpokládám, že alespoň u nás na Pardubicku pokvete řepka snad ještě dříve než vloni, záleží jestli přežije zimu, ale je vysoká. Na tak suprovou snůšku, jako byla vloni od poloviny dubna je třeba silné včely, žádné další filozofování. S pozdravem Radek Hubač
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Frantisek Sanek <fsanek/=/centrum.cz> > Předmět: Re: Zimní krmení > Datum: 17.1.2010 18:44:58 > ---------------------------------------- > > ----- Original Message ----- > From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan> > To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Sunday, January 17, 2010 1:51 PM > Subject: Re: Zimní krmení > > Když se na to dívám teď zpětně, tak mi postup př. Bernátka připadá jako > > brilantní idea, jak zvýšit výnos medu. Tím, že zvětšující se plodové > > těleso > > během začátku jara se rozšiřuje do zavíčkovaných cukerných zásob, dochází > > k > > úspoře části sladiny přinášené ze snůšky, která by jinak byla kvůli > > plodování spotřebována. Pochopil jsem to správně? > > > > ___________________________________________________________ > > > //\/\\// > >Učíš se rychle .Ano pochopil si to správně. > > F . Š > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40016
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu