78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pavel Cerny (78.110.208.166) --- 20. 1. 2010
Zasítované dno

Dobrý den, prosím o radu.
Jako začátečník zimuji nyní čtyři oddělky. R.m. 39x24, úl palubkový, uteplený 3 cm polystyrenem, víko plechové taky 3 cm PS, nerez síto po celé ploše dna. Troje včelstva jsou v jednom nástavku, jedno ve dvou. Po odběru měly teď v neděli byly na podložce louže vody z úlu (podložka vcelku slušně úl uzavře, má lišty), tak už jsem tam ty podložky zpět nedal, kromě jednoho včelstva, které je nejslabší a kde ani ta voda nebyla. Udělal jsem dobře? Obával jsem se plesnivění plástů, protože víko je zespodu kryto ještě kartonplastem, aby mravenci nežrali ten PS, a pak strůpková fólie. Očka jsou uzavřená. Nerad bych včely trápil zimou, ale zase nechci plíseň v úlu. Zatím jsem to vrchem nekontroloval, je to hezky přikryté sněhem, ale ta vlhkost nemá podle mě kam jít. Doporučili byste mi tam dát ty podložky zpátky a třeba pootevřít očko, nebo mám počkat až po proletu? Moc děkuju za rady! Pavel Č.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radek Hubač (e-mailem) --- 20. 1. 2010
Re: Zas?tovan? dno

Ahoj, vůbec se neděs, včel přežijí i hrubé zacházení. Voda tam může být z více důvodů, netřeba panikařit. I kdyby souše zplesnivěly, včely je umí vyčistit, pokud je potřebují. Odstranněit podložky po odběru měli nevidím za špatné, nepozoroval jsem nikdy rozdíl mezi úly, kde podložka byla, a kde ne. Hlavně nechat včely v klidu.
Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Cerny <pavel.cerny75/=/seznam.cz>
> Předmět: Zas?tovan? dno
> Datum: 20.1.2010 18:45:35
> ----------------------------------------
> Dobrý den, prosím o radu.
> Jako začátečník zimuji nyní čtyři oddělky. R.m. 39x24, úl palubkový,
> uteplený 3 cm polystyrenem, víko plechové taky 3 cm PS, nerez síto po celé
> ploše dna. Troje včelstva jsou v jednom nástavku, jedno ve dvou. Po odběru
> měly teď v neděli byly na podložce louže vody z úlu (podložka vcelku slušně
> úl uzavře, má lišty), tak už jsem tam ty podložky zpět nedal, kromě jednoho
> včelstva, které je nejslabší a kde ani ta voda nebyla. Udělal jsem dobře?
> Obával jsem se plesnivění plástů, protože víko je zespodu kryto ještě
> kartonplastem, aby mravenci nežrali ten PS, a pak strůpková fólie. Očka
> jsou uzavřená. Nerad bych včely trápil zimou, ale zase nechci plíseň v úlu.
> Zatím jsem to vrchem nekontroloval, je to hezky přikryté sněhem, ale ta
> vlhkost nemá podle mě kam jít. Doporučili byste mi tam dát ty podložky
> zpátky a třeba pootevřít očko, nebo mám počkat až po proletu? Moc děkuju za
> rady! Pavel Č.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel (94.241.75.131) --- 20. 1. 2010
Re: Zasítované dno

Zdravím vás příteli,
Pokud máte mezi polystyrenem a úlem folii, je to jen dobře, kondenzuje na ni voda a včely v předjaří nemusejí lítat pro vodu, ale mohou ji odebírat z folie na stropu v úlu. Včelařím též na stejné r.m a mám též uteplené palubkové úly, i neuteplené,pět cm polystyrenu a folii na kondenzaci vody. Očka mám ze zásady otevřená, protože včely ve více nástavcích nerady scházejí z vrchního prohřátého do spodního chladného nástavku z hlavního česna ven na prolet, navíc jim ulehčíte prolety. Česno mám zúžené proti hlodavcům, dno celozasíťované. Včely při odběru měli nevyrušuji.Jinak po celý rok mám zasíťované dno otevřené, kvůli proudění vzduchu.Výhody celozasíťovaného dna poznáte v sezóně za horkých dnů, Já jsem si tím také prošel. Jsou i kolegové, kteří zarytě brání nezasíťované podmety, já je měl také, po vyzkoušní zasíťovaných podmetů bych se k nezasíťovaným již nevrátil.Ovšem jejich jejich názor na zbytečnost zasíťování kvituji, mají na svůj názor právo. S loužemi vody nemám problémy. Nemějte strach, že by vaše drobné přítelkyně trpěly zimou, ony si teplotu dokážou velmi dobře regulovat.Ať je v zimě nula, nebo mínus třicet, mají v chumáči kvůli matce stálou teplotu přes dvacet stupňů, takže žádný strach.Nyní jim pomůžete otevřením oček. U nás v Rosicích u Brna mám prolety už koncem ledna. Dále není zřejmé, kdy jste zakoupil oddělky.Matky mají dle vás různé výkony. Pokud jste zakoupil oddělky do konce června, max do první dekády července, musíte je mít při správném podněcování do září ve dvou nástavcích, to je už hotové včelstvo, které dokáže letos zesílit na pět nástavků i více a tak využít max. snůšku. Ty ostatní se do takové síly většinou nedostanou, většinou max. do čtyřech nástavků, a to bude trvat déle.Dostanou se do síle třeba až po řepce a to je pozdě,budete mít tedy méně medu, do řepky,musí být včelstva v síle už na medníkách.Včelstva chováme v sezoně tak, že minimálně dva nástavky musí být jako plodíště oddělené mříškou a alespoň dva nástavky jako medník.Jen tři nástavky je málo, věřte mi, vím to, jinak hrozí rojová nálada.
S pozdravem Pavel Streit
Více info. na emailu streit.p/=/seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40077


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (83.208.54.27) --- 21. 1. 2010
Re: Zasítované dno

Menší louže vody na podložce jsou v zimě normální. Za mrazu je na chladnějších místech uvnitř úlu teplota pod nulou a tak se tam sráží jinovatka z vlhkosti vydýchané včelami. Jak mráz povolí, jinovatka roztaje a dávka vody steče dolů. Plesnivění nehrozí, protože na to je uvnitř úlu moc zima.
Plesnivění rámků a stěn úlů bude hrozit až v předjaří, kdy se včely více rozplodují. Včely budou produkovat podstatně více vlhkosti a teplota uvnitř úlu bude taky vyšší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40081


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
MUDr. Pavel Bílek (78.102.96.169) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

prosím o radu jak nejlépe postupovat při obměně díla. Letos teprve přecházím z univerzálů na včelaření ve vysokých neuteplených nástavcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.79.145) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Predpokladam,ze se jedna o stejnou ramkovou miru,jen zmenite postupy na nastavkove.Pro obmenu dila je vice postupu,nekdo nastavky podsazuje,jiny nadsazuje,zalezi na zameru.Ja preferuju nadsazeni,nad hlavou vcely lip stavi.Pro takovy nenasilny prechod od univerzalu k nastavkum nejspise pri prvnim rozsireni (predpoklad ze zimujete zatim jen v plodisti) do 2.nastavku prelozit 3-4 ramky s plodem,dole srazit k sobe plod,doplnit mezisteny (vcely budou stavet navzdory nazorum ze nestavi).Pri tretim muzete postupovat obdobne,z druheho prelozit par ramku se zavickovanym plodem,klidne i ze spodniho,dole doplnit mezisteny,stavebni ramky,dat mrizku na kterou jste asi zvykly.Pri snusce je mozno nad mrizku mezi plod a mednik vlozit 4.nastavek,ten pripadne doplnit opet sousemi s plodem,opet se nebat pouzit dalsi mezisteny.Je treba se toho nebat a timhle postupem (ktery neni uplne nastavkovy) prejit k systemu,kdy uz se nemanipuluje s ramky,ale rovnou s nastavky.Pri tomhle postupu budou nejstarsi ramky uplne vespod,coz se sice muze zdat byt nevyhoda,ale neni.Jednak si budou vcely povetsinoy budovat zimni sedisko v 2.VN,ten spodni bude fungovat jako polstar,casto i zasobnik pylovych sousi a da se odstranit na jare,pripadne pouzit jako mednik pro jarni snusku.Pokud vydrzite u knizky a nejste zajatec monitoru pc,takovou vybornou ucebnici nastavkoveho vcelareni je knizka Vikendovy vcelar,kde je spousta modelovych situaci ve vcelstvu s navrhy reseni..Obecny postup neexistuje,je treba najit ten svuj pro svoje podminky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Je to docela rozdíl, protože v univerzálech se dá rozšiřovat po rámcích, zatímco v nástavkových úlech se musí rozšiřovat vždy po celých nástavcích. Navíc univerzál je uteplený a nástavky, jak píšete, máte neuteplené.
Výsledek je ten, že v univerzálech můžete se zdarem chovat slabá, středně silná i hodně silná včelstva, v nástavkových úlech, zvláště neteplených, můžete se zdarem chovat pouze hodně silná včelstva. Slabá a středně silná včelstva se v nástavcích rozvíjejí pomalu nebo časem, třeba v době slídění, rovnou kolabují a rozšiřovat je najednou o další nástavek je hodně citlivá věc. Snadno můžete takové slabší včelstvo na jaře přidáním jednoho nástavku tepelně přetížit a tím na delší dobu zastavit jeho vývoj. Dokud se celkově neoteplí, po polovině až konci května.
Takže já vidím jako nejlepší variantu je v uteplených univerzálech přivést do co největší síly a teprve potom je přehodit do nástavků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71305


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.21.252) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Tohle jsou Radime takovy povidacky.Vliv utepleni se znacne precenuje,dulezite je aby neunikalo teplo stropem.Ac mam neuteplenych jen asi 5,vzdy v nich vcelstva reaguji lepe na pripadne zimni otepleni a vyletuji na prolety,uteplenym ulum dlouho trva,nez z nich vcely vyzenou zimu.Navic u zebracku neni problem uriznout styrodurovou desku a horni nastavek zuzit a oddelit od prazdneho prostoru,lze si hrat s jednotlivymi ramky.Rada vcelaru presla k nastavkovym ulum,lec nastavkove zpusoby nevyuziva a dal travi u kazdeho vcelstva zbytecne cas.Je to o tom,co od toho kdo ceka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu