78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- PavelN (88.101.19.249) --- 24. 1. 2010
Re: rada
Poradím asi nejjednodušší postup bez přelarvení. Možná někdo nebude souhlasit a poradí lépe.
Začátkem května vezmi ze silnějších včelstev po 1 rámku obsednutém včelami s trochou zásob a s plodem, nejlépe před vylíhnutím - kolik budeš chtít matek, z tolika včelstev ber po rámku, počítej ale s tím, že se vše nepodaří. Tomu výtvoru se říká sběrný oddělek. Nech je pár dnů v úlu, optimálne 9 - budou bez otevřeného plodu.
Pak vezmi jeden rámek s nakladenými vajíčky ze včelstva, které je podle tvého názoru nejlepší. Nemusí jich tam být moc. Ostrým nožem, nejléle se zalamovacím ostřím,vyřízni ze zakladeného díla proužky. Smyslem toho je, aby uprostřed proužku zůstala řada nepoškozených buněk s vajíčky. Na 5 cm dlouhém proužku mohou vzniknout v průměru 2 matečníky. pro každé nové včelstvíčko počítej tedy s jedním takovým proužkem. Proužky připevni na laťky (třeba včel drátkem) dnem vzhůru, které půjdou vložit do rámku bez díla, lebo jako horní loučka rámku položit mezi dva jiné obsednuté a vlož to doprostřed obsednutého prostoru ve sběrném oddělku.
Důležité je sledovat stáří vajíček. Jednoduchá rada zní - dvoudenní vajíčko leží. Za 3 - 4 dny proveď kontrolu přijetí. Přijatý maečník je velká miska se spoustou kašičky. Bývá potřeba některé atečníky rovnou zrušit, aby nebyly přehuštěny a šlo je oddělit. 7. denstáří larvy dochází k víčkování. To je dobré odsledovat a dále už oddělek nerušit.
Zbytek je brnkačka. 14. den věku je tensprávný na vytvoření jednotlivých oddělků. do samostatných úlů vlož po jedné souši, jednom rámku se včelami ze sběrného oddělku a alespoň jeden nebo více zralých matečníků lehce přilípnout do prohlubně v plástu, nejlíp tam, kde ještě vybíhá plod. Za to přidej jako třetí rámek zásoby, souš nebo alespoň mezistěnu a začni krmit.
Nejpozději za 2 týdny od této operace bude matka klást.
Přelarvení doporučuji trénovat později, je to trochu alchimie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40197
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.115) --- 24. 1. 2010
Re: rada
Přelarvení doporučuji trénovat později, je to trochu alchimie.
___________________________________________________________
Jaká alchymie? Pokud máte pevnou ruku a dobrý zrak či lupu, není přelarvení žádný problém. Horší je to s příjímáním. Začátečníků radím chov v osiřelci, protože při tom se nemusí řešit takové otázky, jako je chovná nálada. Chov při matce je už opravdu "vyšší dívčí", záležitost praxe, kterou knihy nedají. Kromě toho chov v osiřelci lze provozovat po celou sezónu, nehledě na vnitřní a vnější stav (s výjimkou přítomnosti trubců).
Pár střípků z mé začátečnické praxe:
Pokud si nechcete kvůli chovu odrovnat snůškové včelstvo (klasická metoda chovu v osiřelci), můžete postupovat metodou nastartování misek v sádce s následným čtyřdenním dochovem započatým ihned po osiření libovolného produkčního včelstva (nedávat jednomu včelstvu více jak +/-30 misek). Po zavíčkování matečníků se série odstraní, vylámou se nouzové matečníky a klíckou se přidá původní matka (mezitím ponechaná v oddělku). Čtyřdenní výpadek v plodování není moc významný. Již čerstvě zavíčkované, byť nezralé matečníky, lze umístit do oddělků. Pokud se zapustí do centra plodové plochy (klidně pro matečník rozpěrákem vyrýpněte důlek v plástu) a pokud se nenechají delší dobu mimo včely, nehrozí jejich prochladnutí. S matečníky neklepat! Žádný pevný termín, žádné školkování a podob neřeším. Do oddělku umisťujte zásadně nejméně dva matečníky (jeden se nemusí vždy vylíhnout). Kvůli vyšší míře přijetí plastových misek je dobré, když se před použitím ovoskují (asi nejjednodušší je jejich vnější natření roztaveným včelím voskem, čímž se na nich vytvoří voskový povlak, na kterém včely započnou stavbu raději ... analogie natírání plastových mezistěn).
S pozdravem M. Václavek
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40201
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu