78214

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tomáš Heřman (e-mailem) --- 25. 2. 2010
Re: Re:

Letos ji budu praktikovat take a to
> z duvodu prechodu jednoho stanoviste do provozu EKO, momentalne mam
> vcelstva v prechodove fazi, jakmile bude vhodny cas - podle mne pulka
> cervna po prvnim medobrani, vcely rovnez presypu na mezisteny BIO, necham
> jen jeden ramek kvuli vune vcelstva. I ten pak postupne presunu na kraj a
> posleze uplne odeberu. Nabizi se otazka co s temi ramky ktere vytahnu.
> Jestlize mam varoadna a vidim, ze neni spad zadny a ve vzorcich ze zimy
> jsem nemel ani jedineho roztoce, pak nevidim sebensi duvod je tavit,
> posilim s nimi oddelky.
>
> PZ

Chtel bych upozornit na doporuceni ponechanou sous odstranit druhy den ci co nejdrive po premeteni. Jde o to, ze se muze stat, ze se matka kousne na sousi a nebude chtit klast do mezisten. Mozna se tak ale deje spise v cervenci, v cervnu mozna pred slunovratem nebude problem, to nevim, jen je asi dobre na to myslet. V MV najdete minimalne dva dobre clanky na toto tema.

Jinak ja to delal kuli zmene ramkove miry a abych nemusel zabijet plod radsi jsem stare plasty nabastlil do jineho ulu a pak ramky odstranil i za cenu casove narocnosti. Predstava likvidace toliko plodu je neprijemna, to snad jen pri velkem napadeni roztocem.
Jsem zvedav co se bude s timto vcelstve za par tydnu, zatim mrtvolek mene nez prumer.

Pripominku p. Holuba bych bral v potaz i kdyz me nenapada rozume obejiti tohoto problemu. Vystavet za cenu cukru a dalsi roky uz bez a budete tam kde byt chcete :-)

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 2. 2010
Re: Re:

"Chtel bych upozornit na doporuceni ponechanou sous odstranit druhy den ci co nejdrive po premeteni. Jde o to, ze se muze stat, ze se matka kousne na sousi a nebude chtit klast do mezisten."
Používají se nezakladené třeba nad mřížkou vystavené mezistěny. Cca dva dny před přemetením se tak dvě ( pro plásty39x24) vloží do včelstva, aby je včely vyčistily a potom aby nasákly vůní včelstva. Při setřepávání se potom umisťují uprostřed mezistěn do horního nástavku a nechávají se tam. Jsou v podstatě připravené ke kladení, takže matka hned po setřepání do nich může začít klást. Případně úplně nejlepší je, když do nich matka začne klást ještě před setřepáním a během setřepávání je na těch plástech nalezena, takže ani nemusí přerušit kladení.....
Nechávat tam tmavé souše i jenom jeden den navíc je nesmysl a indikuje to další výrazný zásah do včelstva, protože rozkladená matka nemůže přestat klást a tak klade do jediných hotových buňěk v úlu a to jsou ty souše. Jejich odstranění potom znamená odstranění nového "jádra včelstva" s nakladenými vajíčky,kde je rozkladená matka a její suitou včel ošetřovatelek, takže po přemetení další den setřepání těchto klíčových včel do úlu a tím další výrazný šok pro včelstvo...
Ale tohle je jedna z jednoznačně popsaných věcí v návodech k norskému zimování, podle kterých jsem to už před cca 15 lety vyzkoušel. Staré věci se nečtou, protože jsou "zastaralé a k ničemu" a tak holt se spousta věcí musí s nemalými náklady objevovat zase znova....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41441


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 25. 2. 2010
Re: Re:

diky za upozorneni s tim ponechanim souse co nejkratsi dobu. U me ovsem nepozuruji, ze by matka nechtela klast do cerstve postavenych jeste nezaplodovanych plastu, je pravdou ze nejpozdeji vkladam mezisteny v pulce cervna, vcely jsou velmi silne a maji potencial postavit mezisteny velmi rychle a matka je velmi ochotne zaklada vajicky.
Mozna tento problem bude souviset s datem, kdy se to dela.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 25. 2. 2010
Re: Re:

Ja jen, ze jsem to loni resil a studoval tak si to jeste trochu pamatuju, velmi pekny clanek je v MV
5/2008 - Norské zimování nejen pro ozdravení včelstev [Tomáš BLECHA]

Tusim, ze prave tam autor popisuje to co se muze stat, kdyz se tam ta sous ponecha. Cim to je nevim, hrat roli krome jinych muze i kvalita mezisten coz vas asi trapit nebude :-) Kde si mezisteny nechavate vyrabet?

Druhy clanek premeteni i s vymenou matky je tusim zde 6/2009: Převedení včelstva z jedné rámkové míry na jinou [Miroslav ZELENÝ]

Dale jak jiste vite pise o tom na svych strankach p. Sedlacek, a take byl clanek ve vcelarskych novinach. No a nedavno prisel Pavel s naprostou novinkou :-))

T.H.


> diky za upozorneni s tim ponechanim souse co nejkratsi dobu. U me ovsem
> nepozuruji, ze by matka nechtela klast do cerstve postavenych jeste
> nezaplodovanych plastu, je pravdou ze nejpozdeji vkladam mezisteny v pulce
> cervna, vcely jsou velmi silne a maji potencial postavit mezisteny velmi
> rychle a matka je velmi ochotne zaklada vajicky.
> Mozna tento problem bude souviset s datem, kdy se to dela.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41446


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 26. 2. 2010
Re: Re:

mam v planu stihnout jeste koupit v Nemecku (alfranseder) formu na vyrobu mezisten, dodaci termin je tri tydny. Mezisteny si chci delat sam.Pak mam jistotu, ze to bude na 100%. Pokud bych to jeste na tento rok nestihl, tak ve vcelarstvi bylo nekolik inzeratu na vyrobu mezisten z vlastniho vosku, k nam nejblize byla Bystrice pod Hostynem a jeste jedno misto ( 80-100 km).

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41479


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Josef Křapka (77.237.138.233) --- 25. 2. 2010
Re: Re:

>je pravdou ze nejpozdeji vkladam mezisteny v pulce cervna, vcely jsou velmi silne a maji potencial postavit mezisteny velmi rychle a matka je velmi ochotne zaklada vajicky.
Mozna tento problem bude souviset s datem, kdy se to dela.<
------------------------------------------------------------
Od roku cca 2000 do 2008 jsem postupně v jednotlivých letech nejprve v srpnu a po té v době kolem letního slunovratu přesypával 1/3 produkčních včelstev na mezistěny i bez vložené starší nebo ještě nezakladené souše. Pouze na čisté, včelami ještě "nepolíbené" mezistěny. Nemohu říci, že včelstva do zimy dohonila včelstva kmenová. I včelstva takto "zmlazená" byla vždy o něco slabší. Vystavěla neúplně pouze 3 nízké nástavky. Plod jsem zužitkovával v jiných včelstvech, nevyhazoval jsem jej. V následujícím roce jsem doplňoval starší souše do medníkových nástavků. Na základě zkušeností se domnívám, že přesypání na mezistěny by bylo vhodné provádět již po prvém medobraní, tedy koncem května. Od roku 2009 zkouším jinou metodiku chovu v nízkonástavkových včelstvech a jiný způsob obměny díla bez přesýpání včel na mezistěny. O tom ale někdy později. To si musím nejprve ujasnit sám. Chci poze dát do placu názor, že v našich středoevropských podmínkách, pokud chceme postupovat metodou radikální obměny díla, musíme začít již dříve. Chov včel v Norsku bude patrně o něčem trochu jiném, míním jiné klimatické podmínky. Nebo se snad mýlím a celé martýrium přesýpání včel jsem neprováděl dobře. Skutečností však bylo, že od té doby v průběhu těch let u mých včelstev zcela vymizela vápenka a nosema. To však může být také důsledkem používání kyseliny mravenčí případně souběhem radikální obměny díla a léčení kyslinou mravenčí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41458


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu