78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

"Když se takovéto vosky převaří v dešťové vodě - u nás stejně prší slabá kyselina - a nechají vychladnou v plastové nádobě po poklopem z polystyrenu - je třeba se připravit nato, že to bude podle hmotnosti chladnout i více než 48 hodin - získá se materiál barvy kuřátka, nebo housátka - samozřejmě, že po bílých rodičích."

Kdysi jsem si taky s voskem hrál a převařoval ho, jenže změna byla minimální i po více převařeních, nehledě na ztrátu času a zasviněné podlahy a další věci. Ale to bylo taky v době, kdy za 25 kilo vosku daného do výkupu byl průměrný měsíční plat. Dneska by toho vosku musel být plný přívěsný vozík za auto, aby z toho byl průměrný měsíční plat.....
Dneska akorát nacpu vyřezané voští do vyvařovacího hrnce a na konci vytavený vosk s vodou vleju do plastové krabice a nechám ztuhnout. Hliníkový hrnec, to, že vosk přijde do styku pouze s kondenzovanou vodou z páry a to, že voda s voskem nevaří a nakonec pomalé tuhnutí v krabici způsobí, že se voda a vosk oddělí stoprocentně a na ostrém rozhraní. Z kvádříku vosku akorát pod studenou vodou okartáčuji tak dva milimetry volných nečistot a nožem oškrábu tak další dva milimetry vosku s nečistotami a mám hotovo, prakticky stoprocentní vosk. Kvádřík můžu uložit nebo jich několik svázat, obalit papírem a mám balík na zaslání poštou pro výměnu na mezistěny.
A všechny tyto vosky jsou "barvy kuřátek po bílých rodičích"
Barva, jakou mají čerstvé mezistěny, kupuji ty ze Stražiska, mají u mně ty moje nejtmavší vosky.....
Maximálně, kdy je v jednom cyklu malá výtěžnost a kvádřík vosku je tenký, i když hrnec je už plný, spíš u různých zbytků, dám ho na přetavení znova do hrnce při příští várce, takže některé vosky přetavuji dvakrát.
Zesvětlit by jinak asi vosk šel docela snadno, buď oxidačními činidly, jak se to dělalo donedávna, nebo absorbcí do aktivního uhlí či jílovitých látek, jenže pro obyčejný výkup není důvod to dělat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu