78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (212.77.163.101) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

U varianty 2 x pismeno U z kazde
> strany sololitu jsem nechtene "objevil" , ze na jare budu moct dno proste jen
> obratit a je vycisteno.
-------------
taky to tak vyzeralo, ale ... :-)

kroutilo se to, a tak dole dělám obdélník a čelo (česno) k tomu sponkuji. Takže dno slouží buď jako dno, nebo jako víko, nebo jako mezidno.

U některých mám vzadu pruh síta cca 10cm. Nevyšel mi sololit a tohle řešení se mi docela osvědčilo. Na větrání to stačí. Dna mám na paletách, takže uzavření laťkama z boku nevadí, větrám ze sklepa z pod palety. Myslím, že včelám to v zimě vyhovuje víc jak extrémní změny teploty při větrání česny a očky.

Karel

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.2) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Nezlobte se za upřímná slova, ale sololit na dna je v podstatě ten nejhorší materiál jaký si můžete vybrat z pohledu dlouhodobého užívání.Přestože mám 100 sololitových úlů, cítil bych se jako blb dávat ho na dno. Samozřejmě jako rychlé levné a nouzové použití proč ne, ale nastálo, šílenost.Nedávno jsem viděl krásná dna z foliované překližky, taková včelaře přežijí bez mávnutí štětkou. Já používám stavební vodovzdornou překližku 8 mm, z obou stran jí napouštím penetrací, dokud saje a pak celou zimu se odsmraďuje. K jaru z ní pak sekám dna s úmyslem je již nikdy za zbytek svého včelaření neopravovat, nenatírat apod. Raději bych úsilí jak vymyslet nejlepší nátěr na nevyhovující materiál směřoval jiným směrem, ale proč něco dělat dobře, když to jde dělat blbě a pracně, že? Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Plochá miska z plechu, nebo případně starý velký plech z trouby, na rozměr těch sololitů, na to nějaký těsný plechový poklop.... Aby se z toho neodpařovalo ředidlo.... Do misky se nalije tak centimetr vysoká hladina impregnace, cca litr, dva litry - fermež, barva, luxol, polystyren rozpuštěný v technickém benzínu...... Položí se jeden sololit, nechá hodinu nasáknout, pak obrátí na druhou stranu na půl hodiny, vyndá, nechá okapat a je naimpregnovaný.........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
P.K. (90.178.157.91) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

tato impregnace je dobrá tak na atomovej bunkr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
P.Krátký (90.180.212.169) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

"Nezlobte se za upřímná slova, ale sololit na dna je v podstatě ten nejhorší materiál jaký si můžete vybrat z pohledu dlouhodobého užívání.Přestože mám 100 sololitových úlů, cítil bych se jako blb dávat ho na dno. Samozřejmě jako rychlé levné a nouzové použití proč ne, ale nastálo, šílenost.Nedávno jsem viděl krásná dna z foliované překližky, taková včelaře přežijí bez mávnutí štětkou. Já používám stavební vodovzdornou překližku 8 mm, z obou stran jí napouštím penetrací, dokud saje a pak celou zimu se odsmraďuje. K jaru z ní pak sekám dna s úmyslem je již nikdy za zbytek svého včelaření neopravovat, nenatírat apod. Raději bych úsilí jak vymyslet nejlepší nátěr na nevyhovující materiál směřoval jiným směrem, ale proč něco dělat dobře, když to jde dělat blbě a pracně, že? Zdraví R. Stonjek"

___________________________________________________________

Velmi rozumný názor.Sololit už jsem za dobu svého včelaření vyzkoušel při výrobě úlů také,měl jsem ho jak na víku,tak jako vnitřní opláštění nástavků,ale dát ho na dna?
To mě opravdu ještě nenapadlo,vzhledem k tomu,že si nedovedu představit desinfekci a také skutečnost,že bych po několika letech všechna dna ze sololitu musel vyrábět nová pro nefunkčnost těch starých.
Sololit na nástavky jsem napouštěl teplou napouštěcí fermeží(co teplou,vyloženě horkou,také sál jedna radost,plechovka byla pryč v cuku letu)a musím říct,že v úlovém prostředí prakticky nepracuje,jen ta příšerná vlhkost na jaře....Dnes už sololit prakticky nepoužívám,lepší materiál s dlouhou trvanlivostí je pro mě klasický masiv-na nástavky vejmutovka,na víka modřín,na dna modřín a dub,nemám totiž v úmyslu po několika letech dělat vše znova a klasické dřevo při správném ošetřování nějaké to desetiletí vydrží.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(193.179.175.210) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Příteli Stonjeku, konečně se pokusil někdo otevřít oči šetřílkům. Ano, používejme materiály na to k čemu byly primárně vymyšleny. Ale nebraňme nikomu, alespoň v částečném využití odpadů, které by skončily na skládce, nebo ve spalovně. Ale ten co takové náhražky používá musí zákonitě počítat s tím, že výrobky prd vydrží, to znamená, že budou mít velmi malou životnost. Je zábavné si přečíst do jakého neskutečna se takováto hovadina o impregnaci lisovaného kravince (nedá se ten materiál nazvat jinak, protože je to jen kravinc obohacený fenoly a když se dostane do půdy, několi let retarduje vše zelené) zažene a kteří rádoby odborníci na tom ochotně spolupracují. Těch krávovin na záchranu kravince je tady přes TŘICET!!!!

Ať se vám to napouští, či penetruje jipajo

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Jan Cervenka (e-mailem) --- 29. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Dne Wednesday 28 of April 2010 15:16:51 jipajo/=/seznam.cz napsal(a):
> Příteli Stonjeku, konečně se pokusil někdo otevřít oči šetřílkům. Ano,
> používejme materiály na to k čemu byly primárně vymyšleny. Ale nebraňme
> nikomu, alespoň v částečném využití odpadů, které by skončily na skládce,
> nebo ve spalovně. Ale ten co takové náhražky používá musí zákonitě počítat
> s tím, že výrobky prd vydrží, to znamená, že budou mít velmi malou
> životnost. Je zábavné si přečíst do jakého neskutečna se takováto hovadina
> o impregnaci lisovaného kravince (nedá se ten materiál nazvat jinak,
> protože je to jen kravinc obohacený fenoly a když se dostane do půdy,
> několi let retarduje vše zelené) zažene a kteří rádoby odborníci na tom
> ochotně spolupracují. Těch krávovin na záchranu kravince je tady přes
> TŘICET!!!!
>
> Ať se vám to napouští, či penetruje jipajo

Setreni neni na miste,
drevo mam "skoro" zadarmo, ale je tezke a vyroba komplikovana - oproti
sololitu. Neosetreny sololit se mi po cca 7 letech , mozna i po 9. mirne
zvlnil, osetrenim fermeze, nebo jine impregnace jsem chtel docilit, aby se
dna nevlnila. Po cca 10 - 15 letech pocitam s likvidaci den. V ramci hygieny.



--



S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Kdysi jsme měli na zahradě rozvěšené po stromech ptačí budky ze sololitu. Přední, zadní stěna, dno, střecha byly desky, boční stěny neimpregnovaný sololit přibitý na desky hřebíčky a zvenku jednou nalakovaný barvou - nějakým zbytkem z opravy auta, tuším nitrokombinační barvou. Ty budky s sololitem vydržely na stromech takových 20 let....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43867


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (94.229.32.130) --- 28. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Nezlobte se za upřímná slova, ale sololit na dna je v podstatě ten nejhorší materiál jaký si můžete vybrat z pohledu dlouhodobého užívání.Přestože mám 100 sololitových úlů, cítil bych se jako blb dávat ho na dno. Samozřejmě jako rychlé levné a nouzové použití proč ne, ale nastálo, šílenost.

Z niekoľko desiatok príspevkov na tému "využitie sololitu vo výrobe úľov" som si vybral R.Stonjeka, ktorému chcem oponovať.

Prvých 30 debničiek som vyrobili v r. 1985 a postupne som skončil na čísle 160 ks. Zatiaľ som nevyradil ani jednu debničku a doteraz mi slúžia k plnej spokojnosti. Je to doteraz ten najlacnejší úľ, vyrobený ba báze dvoch veľkostných typoch panelov a spájam natupu skrutkami alebo klincami. Panel vyrábam v presnej šablóne, posledné len zo vzduchovou 20 mm tepelnou izoláciou (do prvých som dával PS), sololitové dno, taktiež medzidno a povalové kŕmidlo, úľ so označil ako PUT B10.
Steny sú drsnou stranou z vonkajšej strany (farba lepšie drží). Je fakt, že steny a dno sa časom vlnia, preto som použil navyše výstuhu z drevených hranolov 20x20mm a problém vlnenia som definitívne vyriešil.
Úle sú v plnej prevádzke už 25 rokov a väčšinou sa ešte 25 rokov "dožijú". Podľa mňa to bola tá najlepšie investícia do ich výroby, váha debničky ja okolo 4 kg.

Vyrobil som niekoľko debničiek a oddeliteľných dien (využívam ich aj na odber obnôžkovaného peľu) a medzidná, na výrobu ktorých som použil umakart z bytových jadier. Bytové tradičné jadrá majitelia bytov rušia a umakartové ceny sa časti vyskytujú na skládkach smetí. Umakart je vynikajúci na úľové dná, medzidná a aj na steny úľových debničiek (umakart sa dá od PS oddeliťˇ). Tie nemajú chybu, sú nezničiteľné, hygienické, nevlnia sa sú prakticky zadarmo. Dokonca na úľové zostavy sú vynikajúce hliníkové plechy (hrubý 0,3-0,5 mm), nemajú chyby. Ak sú úľové zostavy dobre upravené na odvod vlhkých pár, úľ je suchší ako z dosák.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
stonjek (90.179.161.201) --- 29. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Antone zase jsi rychle reagoval a prakticky jsi nečetl co jsem napsal.Sololitových nástavků mám cca 500- 600 a kdyby mě nevyhovovaly neměl bych je. Nebavíme se však o nástavcích, ale o dnech a tam by u mě byl sololit materiálem poslední volby. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
a.turčáni (94.229.32.130) --- 29. 4. 2010
Re: Sololit - ochrana pred vlhkosti

Antone zase jsi rychle reagoval a prakticky jsi nečetl co jsem napsal.Sololitových nástavků mám cca 500- 600 a kdyby mě nevyhovovaly neměl bych je. Nebavíme se však o nástavcích, ale o dnech a tam by u mě byl sololit materiálem poslední volby. Zdraví R. Stonjek

Ale nemám problém ani s úľovými dnami a nemám ich impregnované, sú len lepšie izolované a keď aj, tak včelám je to jedno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu