78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 4. 2010
Re: oddělky ve velkém

"Pro začátečníka je nejméně práce pokud nyní převěsí cca 2-3 plodové plásty do medníku, pozor bez matky. zhruba za týden, pokud jste převěsili i nějaká vajíčka tak po 9 dnech max jsou všechny plásty zavíčkované. Potom plásty ze všech včelstev plus nějaké zásoby pylové a medné převěsíme do jednoho úlu klidně o vícti nástavcích. Nejpozději druhý den můžeme přelarvovat a zoufale osiřelé včely přijmou skoro všechny matečníky. "

To je varianta takzvaného obřího oddělku, někteří včelaři toto propagovali v 80 letech minulého století. Tehdy to sloužilo hlavně na začátku podletí po posledním vytáčení medu a před začátkem krmení na zimu na doplnění počtu včelstev, pokud se ho nepovedlo doplnit oddělky. V obřím oddělku se nechal buď jenom jeden matečník, potom po rozkladení matky to v podstatě bylo ihned sílou plnohodnotné včelstvo nebo se tam nechalo více matečníků, potom jedna matka vyletěla z obřího oddělku s rojem a jedna zůstala v oddělku, takže když včelař chytil roj, měl z obřího oddělku dvě včelstva, stále ještě poměrně silná. A s rojovými včelami, které v obou nových včelstvech ochotně stavěly mezistěny a vytahovaly plásty a s nově oplozenými kvalitními matkami, které ihned zakladly velké množství plodu, vychovaly silnou zimní generaci.

Jinak pokud člověk začíná s oddělky, je nejjednodušší prostě vzít plást z medníku, kde zaručeně není matka, ale jsou malé larvičky, i se všemi včelami, vložit do nástavku, setřepat k němu ještě další plást včel z medníku a plást s plodem obložit s obou stran dalšími vystavenými plásty a mezistěnami. Včelky se postarají o úplně všechno ostatní. Pak je třeba ještě za týden zlikvidovat nejstarší matečníky a nechat jen ty mladší. Na nepřevčeleném stanovišti, kde je snůška i v červenci a srpnu, se potom teoreticky nástavek s tímto oddělkem může nechat bez jakéhokoliv zásahu až někdy do začátku srpna, kdy je ten jeden nástavek, počítám s 10 rámky 39x24, plný včel, medu a plodu. Takže stačí jen přidat další nástavek s plásty a je tady před začátkem krmení na zimu jedno plnohodnotné včelstvo. Nebo nepřidat a je zde silný oddělek s matkou na výměnu za starou matku.
Prakticky je vhodné oddělek občas prohlédnout, jestli se matka neztratila při proletu, přidat do sílicího oddělku mezistěny k vystavění, případně ne neideálním stanovišti občas přikrmovat.

Dělá se to tak, že z každého včelstva, které během první poloviny května má náběh na rojení, takže ty silnější a lepší, se udělá jeden až dva takové oddělky. Podle toho, kolik oddělku je třeba. Toto zároveň působí jako určité preventivní protirojové opatření. Oddělky se nedělají jen z plodu takových 20 % nejslabších včelstev, těm se přidá matka odchovaná z plodu jiného dobrého včelstva, takže linie takového slabého včelstva na stanovišti zaniká a je nahrazena jinou životaschopnější a lepší. Slaboši tedy mizí, zatímco silná a kvalitní včelstva zůstávají a dále se dalším výběrem zlepšují.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu