78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


P.Krátký (90.180.212.169) --- 20. 5. 2010
Re: Hrách

Luštěniny obecně téměř vůbec nemedují nebo jen okrajově,ptal jsem se na to přímo ing.Kamlera,ale....
Je to asi tak 2 roky zpět,co jsem měl v doletu lán sóji,která kvete během léta,nic jiného tam v tu dobu nikde nebylo,a přesto jsem nějaký med v tuto dobu vytočil,nebyly to nějaké extremní kvanta,ale tak 15 až 20 kg na včelstvo světlého lahodného medu to bylo(možná pro někoho dost,já to měl v ne úplně plných plástech).Takový med jsem ještě neviděl,proto mám podezření,že sója jaksi zapoměla,že není v Americe,kde z ní běžně vytáčejí,a i v našich končinách pustila chlup(nektar).Jinak si nepamatuji,že by z hrachu,pelušky,vikve(kterou jsem měl v doletu pro změnu zase loni)a dalších podobných plodin něco ukáplo,i když jeden včelař pamětník mi vyprávěl,že kdysi měl obrovskou snůšku tmavého medu z bobu,tak nevím.Pyl si snad nějaký přinesou,ale mám pocit,že všechny luštěniny jsou samosprašné a opylují nějakým svým patentovaným mechanismem samy sebe(netvrdím,kdysi jsem o tom někde četl).
Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 20. 5. 2010
Re: Hrách

"Luštěniny obecně téměř vůbec nemedují nebo jen okrajově,ptal jsem se na to přímo ing.Kamlera,ale....
Je to asi tak 2 roky zpět,co jsem měl v doletu lán sóji,která kvete během léta,nic jiného tam v tu dobu nikde nebylo,a přesto jsem nějaký med v tuto dobu vytočil,nebyly to nějaké extremní kvanta,ale tak 15 až 20 kg na včelstvo světlého lahodného medu to bylo(možná pro někoho dost,já to měl v ne úplně plných plástech).Takový med jsem ještě neviděl,proto mám podezření,že sója jaksi zapoměla,že není v Americe,kde z ní běžně vytáčejí,a i v našich končinách pustila chlup(nektar).Jinak si nepamatuji,že by z hrachu,pelušky,vikve(kterou jsem měl v doletu pro změnu zase loni)a dalších podobných plodin něco ukáplo,i když jeden včelař pamětník mi vyprávěl,že kdysi měl obrovskou snůšku tmavého medu z bobu,tak nevím."

Podle mého názoru se jedná obecně o rostliny produkující malé množství nektaru, na rozdíl od včelařských rostlin, třeba řepky nebo maliníku. U včelařských rostlin je víceméně jedno, jestli je k nim přisunuto na hektar 5 včelstev nebo 50, jestli rostou na méně vhodné půdě nebo na optimální půdě, jestli polovina doby jejich květu propršela nebo bylo sucho, včely z nich medníky zanesou vždy, jen jednou jsou o něco více plnější, jindy méně.
U rostlin produkujících menší množství nektaru musí být většina nebo všechny podmínky ideální, aby z nich byla vůbec nějaká snůška. Velkou roli podle mně hraje právě počet včelstev, kde je v okruhu půl kilometru 20 - 40 včelstev, tam to "nemeduje", kde jsou třeba jen 4 včelstva, tam jsou medníky zanesené.....
Tmavý med z bobu, obecně tyhle monokultury na poli mohou být poměrně snadno napadeny mšicemi a některé z těchto mšic mohou produkovat i medovici lákavou pro včely. Dneska myslím jsou postřiky proti mšicím běžná součást agrotechnické ochrany plodin, takže pravděpodobnost takové snůšky je malá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu