78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


aldrtik (89.176.254.252) --- 26. 5. 2010
Re: Stare nastavky - na co si dat pozor

Dobry den,
stare nastavky jsem videl. Snad 3 roky odpocivaly bez vcel na stanovisti jizne od Prahy a vcelari v okoli s vcelarenim povetsinou skoncili.
Kdyz jsem nahledl dovnitr, ani mne prilis neprekvapilo proc tomu tak bylo. Z vostiho v prazdnych ramcich zustala cerna drt na dne, takze ani nebylo mozne zjistit, jestli tam byl mor - spise bych si tipnul, ze ano. Vsude byly zamotky zavijecu, vyplaseni cerni brouci s bilou teckou na kazde krovce se spechali ukryt, jen mali racci, vyckavali, co se bude dal dit.

Takze dekuji za upozorneni, nasledky by asi nebyly pro vcely zavidenihodne.

Jeste si necham poradit od zkusenych ohledne ulu.
Potrebuji vcely do sadu kvuli jablonim, a pokud by daly navic jeste trochu medu na ochutnani, ukol by splnily na 200%.
Nechci vyvolavat nabozenske valky mezi vyznavaci tech jedinych pravych ulu. Tihnu instinktivne ke ctvercovemu Optimalu, kombinaci nizsich a vyssich nastavku.
A s prosklenim (jako podstatne vhodnejsi nahrade televize, kterou jsem prave pred 10 lety definitivne odepsal po predchozim tv maniactvi) abych bez ruseni vcel a rozebirani alespon ze zacatku neco videl, co se deje.

Kolik tady ciha nevyhod/komplikaci ? Vitam Konstruktivni oponenturu zameru.
Diky. A. Drtik




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sroll Josef (e-mailem) --- 27. 5. 2010
RE: Stare nastavky - na co si dat pozor

Starý materiál je lepší spálit. Před asi 20 lety jeden známý dostal od nějaké známé (staré babky v pohraničí) úly, že tam zbyly po Němcích, že je má ve stodole a už asi 50let jí tam překáží.
Po osazení včelami ve všech úlech propukl mor v plné síle. Takže přišel o všechno - i o své nové úly.
Pepa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 5. 2010
Re: Stare nastavky - na co si dat pozor

"stare nastavky jsem videl. Snad 3 roky odpocivaly bez vcel na stanovisti jizne od Prahy a vcelari v okoli s vcelarenim povetsinou skoncili.
Kdyz jsem nahledl dovnitr, ani mne prilis neprekvapilo proc tomu tak bylo. Z vostiho v prazdnych ramcich zustala cerna drt na dne, takze ani nebylo mozne zjistit, jestli tam byl mor - spise bych si tipnul, ze ano. Vsude byly zamotky zavijecu, vyplaseni cerni brouci s bilou teckou na kazde krovce se spechali ukryt, jen mali racci, vyckavali, co se bude dal dit. "

Kromě moru, který se přenáší i jenom troškou nečistotami, zbylým propolisem a voskem byly jinak na 99.9% tyhle úly čisté. Těch pár dalších nemocí, které by případně zůstaly v starých plástech či v uhynulém plodu v plástech, byly zlikvidovány zavíječi, kteří sežrali vosk či kožojedy, kteří zlikvidovali bílkovinné zbytky (tedy larvami zavíječů i kožojedů) Tento hmyz funguje v opuštěných úlech jako čistič od nemocí a u nepořádnějších včelařů jako pobídka likvidovat plásty z uhynulých včelstev a přebytečné plásty, aby aspoň získal vosk, dříve, než vosk zlikviduje zavíječ.
Jediná otázka je, jestli v době, kdy se v úlu ten hmyz rozmnoží a čistí to tam, nebude roznášet nějaké zárodky do okolí, to je ale věc spíše pro výzkumák.

U starých nástavkových úlů volně umístěných venku je velká pravděpodobnost, že buď se zjistí mor nebo že budou jinak od nákaz čisté. Totiž déle než 3 - 5 let nástavky bez dozoru umístěné venku, stříšku občas shodí vítr či zvědavec, prší do nich, nevydrží v použitelném stavu, aby je někdo koupil. Takže nebude moc velký problém si zjistit, jestli za posledních cca 5 let tam byl či nebyl mor.....
Kromě toho pokud ty úly byly otevřené, jako že neudržované úly často otevřené jsou, pravidelně každý rok v podletí či ve snůškové přestávce tam zalétávají zlodějky přilákány slabou vůní vosku a propolisu. Pokud by se jednalo o úl zamořený morem, nejspíš by tyto zlodějky mor přinesly do svých úlů a vzniklo by ohnisko....

Nebezpečné jsou podle mně v první řadě nepoužívané úly umístěné pod střechou, ve včelínech či v těch stodolách a podobně, protože tam mohou být ty úly staré desetiletí a nikdo už stoprocentně neví, jestli včely v nich skončily na mor nebo nějak jinak......
Jako ony úly po němcích.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 5. 2010
Re: Stare nastavky - na co si dat pozor

Nedá mi to nevzpomenout si, před nějakými 2 - 4 roky, kamarád, co převzal starý barák, našel ve stodole staré úly, podle jeho popisu snad nějaké almárky či tak nějak, nevím, úly jsem neviděl. Lámal jsem ho k tomu tyhle úly nabídnout na internetu k prodeji, případně že mu ten inzerát zadám, úl vyfotím atd. Než jsem ho k tomu zlomil, tak úly zlikvidoval.....
Tak když to tady čtu, uvažuji, jestli se on sám nepřipravil o nějakou stovečku či tisícovku, ten barák opravuje a peníze by se mu hodily, nebo jestli naopak, pokud tam byl mor, neušetřil nějakým včelařům jejich včelstva a jim a mně problémy.......

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
kozlík (193.86.243.17) --- 27. 5. 2010
Re: Stare nastavky - na co si dat pozor

Také tam mám okénka na pozorování , co se ve včelkách děje. Když musím nasadit starší nástavek bez oknav , jsem nešťastný - úplně bez informací.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
HI (193.179.186.98) --- 28. 5. 2010
Re: Stare nastavky - na co si dat pozor

"Také tam mám okénka na pozorování , co se ve včelkách děje. Když musím nasadit starší nástavek bez oknav , jsem nešťastný - úplně bez informací."

Přesně takové dojmy mám taky. Záleží asi dost na konstrukci nástavku, ale mě to třeba zas tolik práce nepřidělalo, udělat z jedné strany (vzadu) okýnka. Používám styroduráky podle Ing. J. Jindry - horní, dolní rám, mezi to vlepené desky ze styroduru. Stačí nalepit jen přední a boční stěny a zadní stěnu nechat volně výsuvnou. Na líci vnitřní stěny nástavku pak silikonem přilepit plexi nebo skleněnou stěnu. Ta zadní styrodurová deska se jen do zbylého prostoru zasouvá a vyčuhuje o tloušťku toho plexi z půdorysu nástavku. Akorát tak aby se za ty hrany dala snadno vytáhnout.
Je to nádhera moct sledovat včely, aniž by se jim do toho člověk hnípal a rušil je (i v zimě), mám plásty na studenou stavbu, takže vidím obsazenost uliček v jednotlivých nástavcích, částečně i postup stavby mezistěn atd. Chodím se tam dívat i s tříletým klukem bez klobouku bos.
Takže okýnka rozhodně doporučuji!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu