| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 6. 2010
Re: Chomáč včel pod letákem i na přední stěně úlu
"Když se vymete celý medník a není snůška, pak včely v něm nemají co dělat, jsou nadbytečné a nemá-li úl vysoký podmet pak včely vylehávají na česnu (tvoří brady). Pokud tento jev je jen u určitého druhu úlu, pak může být příčina, že včelám úl nebo stanoviště nevyhovuje. Dle obrázku je patrno, že úl má malé česno. Doporučuje se v létě rozšířit česno přes celou šířku úlu a používat dle potřeby česnové vložky. Já mám celoročně česno přes celou šířku úlu (výšky 20mm). Na zimu výšku česna snižuji jako opatření proti myším na 7 až 8 mm. Všechny úly mám ve stínu pod listnatými stromy.
Nabízí proto několik alternativních opatření:
-pořízení nového úlu
-vyřezání česna přes a celu šířku úlu a používat česnové vložky
-vyvrtání větracích oček v plodišti a nástavku
-vyřezání stropu a nasazení nástavku – medníku.
-zastínění úlu před sluncem. "
U česna stačí, když je jeho průřez 20 - 30 cm čtverečních, nemusí být vůbec přes celou šířku úlu. To je jen zvyk z nástavkových úlů, kde je takové česno zavedené a konstrukčně se nabízí. U starých úlů by prořezání takového česna mohlo dost oslabit i konstrukci úlu a způsobit zborcení úlu. Navíc česno přes celou šířku úlu, i když je vložkou zmenšeno na minimální výšku, se včelám chrání proti zlodějkám podstatně hůř než původní kratší česno. Na vyléhání včel venku ale česno nemá prakticky vliv, jenom u velkého česna přes celou šířku úlu je vyléhání včel opticky menší.
Očka rozhodně doporučuji, musí být ale udělána tak, aby šla dobře včelotěsně zavřít.
Pokud je to dvoustěnný úl, musí se veškeré řezání dělat tak, aby se včely nedostaly do prostoru mezi stěnami k izolaci.
Vyřezání stropu a nadstavení nádstavku zdánlivě vypadá dobře, ale situaci moc nezlepší. Manipulace s rámky je stále obtížná, protože se ty rámky stejně ze zadováku musí vytahovat kleštěmi zezadu.
Vyřezání stropu se provede buď rychle a jednoduše a potom bude mezi rámky v úlu a v přidaném nástavku velká mezera nebo se provede pořádně a složitěš, pak tam mezera nebude, ale bude to trvat dlouho a může být ohrožena pevnost a tuhost starého úlu.
Co jsem já prováděl za úpravy v zadovácích, tak z toho jsem si odnesl zkušenosti, že smysl obecně u starých úlů mají jen tak jednoduché úpravy, které se dají provést běžným nářadím, pilkou, vrtačkou, kleštěmi atd přímo na stanovišti v úlu obsazeném včelami. Pokud se kvůli nějaké úpravě musí ze starého úlu včely vypakovat a úpravu pak dělat třeba někde v dílně, buď se vylepšuje a vylepšuje, až úl je pracnější než nový a přitom pořád podstatně horší nebo se do úlu šťouchne a zjistí se, že i když úl by ještě nějaké roky vydržel, polovina jeho dřeva je tak zchátralá, že úpravy úl nevydrží.
Jediná větší úprava, která má u zadováku smysl, pokud má někdo úmysl pokračovat v zadovácích, je rozšíření zadováku z 2x12 rámků 39x24 na 2x14 nebo až 2x16 rámků, prostým, i když na přesnost poněkud náročným přišroubováním zezadu dalších prken. Prodloužení z prken širokých 8 cm se přišroubuje vruty 10 - 12 cm dlouhými a rozšíří zadovák o dva rámky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45140
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |