| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 6. 2010
Re: Chomáč včel pod letákem i na přední stěně úlu
"> Asi uslyšíš rady, že je včelám teplo a že se přehřívají atd. V
> extrémních případech to může být pravda. Jenže tady uvadíš fakt, že k
> tomu došlo po vytočení. Takže je potřeba rychle otevřít úl a
> zkontrolovat zásoby. Pokud tam nezůstalo alespoň 4 kg, pak příčinou
> není horko, ale MÁLO ZÁSOB. V tom případě je třeba rychle zásoby
> doplnit, jinak včelstvo velmi zeslábne. Stává se to nejen u budečáků,
> ale všude, kde se používá mateří mřížka - včelař vytočí celý medník a "
Napadají mně 3 důvody, proč po medobraní by mohly být včely venku.
První je to horko, protože tehdy horko bylo. To se podle mně dá poznat tak, že včely jsou v česně v hustých, doslova prostorových vrstvách a bradách podobně jako visí včelí roj na větvi. A jsou tam pořád, jen ve dne jich tam moc není, večer a v noci je jich hodně hodně. V těch bradách jsou prakticky bez pohybu, strnulé, jen těsně kolem česna se hýbou, jak větrají.
Druhý důvod je místo plástů s medem masívní přidání cizích, skladovaných prázdných plástů s cizí vůní. Ty plásty jsou prázdné a včely na ně první hodinu, dvě hodiny prakticky vůbec nejdou. Protože ve zbytku úlu mají málo místa a protože v úlu jsou plásty s cizí vůní, snaží se tuto cizí vůni přebít intenzívním větráním a do proudu vzduchu rozprašováním své vůně. Proto spousta včel vyleze ven, rozdíl proti předchozímu je, že tyto včely jsou kolem česna v tenké vrstvě 1 - 2 včely na sobě, intenzívně větrají a rozprašují vůni a vůbec se prakticky všechny hýbou. Po nějaké hodině, nejpozději do večera potom včelky přidané plásty obsadí, cizí vůni přebijí a z venku úlu zmizí. A úl funguje tak jako dřív.
Třetí možnost je, že plásty jsou už několik let skladované jako zásobní nebo že bylo přidáno hodně mezistěn nebo obecně včely odmítají plásty z nějakého důvodu obsednout. Potom je to totéž jako by se o ten prostor úl zmenšil, včely visí zase z česna v bradách jako v prvním případě, ale to i v chladnějším počasí a nevětrají. Včely venku potom zmizí během dvou, tří dnů. Buď přece jen nakonec ty plásty obsadí a zase se vrátí do úlu nebo ty plásty neobsadí, potom o tyto včely během těch několika dnů úl přijde, včely zmizí.
Že by včely zůstávaly venku proto, že jim byly vybrány úplně všechny zásoby do posledního kila, s tím, přiznám se ,jsem se nikdy nesetkal. U rámků 39 x 24 a za předpokladu rozkladené matky jsem se ani prakticky nesetkal se situací, kdy by bylo vůbec technicky možné úplně všechen med z úlů vyndat, vždy jsem nacházel v plodišti nad plodem v pásech těch několik kilo zásob, které se kvůli plodu vybrat nedaly. Na to by asi musely být úly s nízkými rámky, tam by to šlo.
Potom ještě včely zůstávají nějakou dobu venku při sklepávání na mezistěny, to je ale jiná story.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45181
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |