| - Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev.
Vážení!
Kdo někdy likvidoval morová včelstva a viděl emoce dotyčného včelaře, tak opatření nepovažuje za kovbojku. Nepřál bych vám, abyste někdy něco takového musel dělat. Proč se stále a stále objevují ohniska? O tom by se dalo sáhodlouze polemizovat. Ale hlavně vím o případech, které se řešily, kdy včelaři lehkovážně podle vašeho návodu nedělali kovbojku :-) a převezli včelstva v klidu z ochranného pásma ohniska do katastru bez moru a příští rok se náhodou dělaly v katastru záchytné odběry - v Jihomoraském kraji se to dělalo plošně - a zrovna u něj se ten mor našel. Že měl velké problémy, to si umíte představit. Nebo spíš neumíte, jak to tak pozoruji .-). A kolik dalších případů se neobjevilo. Nejspíš podle vašeho návodu též předpokládal.
V čem včelaříte? Nevytáhl někdo skvělý úl vašeho dědečka, který ho uschoval z neznámého důvodu na půdu. Možná zrovna z toho důvodu, aby ho nespálili při čištění morových ohnisek. Nebo si koupíte levné starší úly - no nekupto, že jo, v kterých se včelařilo někdy kdysi dávno v katastru, kde byl mor. Je známý případ, kdy si přivlekl včelař na včelnici mor se zánovním medometem. Atd. Tvořivost je veliká.
Moru je čím dál víc - má se za to, že to podporuje i činností kleštíka. Na Brněnsku snad bude mor zvládnutý, protože se zásluhou pár lidí udělalo plošné vyšetření. Teda zvládnutý - na pár let - než sem zase někdo něco skvělého doveze. Ale tomu se nedá zabránit. Klobouk dolů a díky lidem, kteří zajistili peníze i těm, kteří to organizovali. Zachytilo se dost ohnisk, o kterých nikdo nevěděl. V každé knize o včelách jsou obrázky, jak vypadá mor. Na těch stanovištích byly klinické příznaky. Ovšem dotyční včelaři včelařili v klidu a pokoji, jako kdyby se nic nedělo.
Jen pro zajímavost kdo to nezažil. Záchyt se prováděl odběrem jarní měli a speciálním vyšetřením na mor, která se u běžného vyšetření měli nedělá. Přitom záchyt je lepší, než kontrolou plástu - z měli se objeví přítomnost původce moru, kdy ještě na plátech není vidět klinický příznak. Bohužel se nemusí klinické příznaky projevit a takto to závisí jen na včelaři, jaké opatření provede, nebo jetli nechá včely svému osudu. Nicméně dle veterinářů je vysoká pravděpodobnost, že se v příštím roce objeví již klinické stádium.
Sám jsem v ochranném pásmu. Bohužel již 4 roky, protože se každý rok objeví nové ohnisko. Bohužel je v něm i pár kočovníků. Nepřeji vám to. Znamená to, že neprodáte ani oddělek, matku - cokoli. S medem máte víc starostí a náklady, protože dříve se musel i med vyšetřovat (pak bylo toto opatření zmírněno u včelařů, prodávajících ze dvora). Kočovníkům se pochopitelně sníží výnosy - možná byste měl být rád, že se vašimi názory nezná někdo z nich vaši adresu :-).
A ještě se celý čas modlíte, aby včely nazaletěly k nějakým morem oslabeným včelstvům nějakého "kovboje", kterého máte v doletu včel. Úly mám nové a byla to dost velká investice. Kovbojku z toho neděláte do okamžiku, kdy vás to postihne, nebo kdy vás někdo přistihne :-). Pak byste možná i stříleli.
Klidné spaní ...
Arnošt
Dne 16.6.2010 15:01, R. Poláek napsal(a): > No, předpokládám, že tam, kde chce včelař včelařit, má nákazovou situaci > zjištěnou. Dále předpokládám, že kdo oficiálně prodává oddělky, tak má > vyřešenou nákazovou situaci u sebe plus všechna potřebná vyšetření. > takže stačí se jen domluvit a potom přijet a odvézt oddělky. > Nedělejme z toho kovbojku, třeba jen proto, že někde jsou jedni včelaři > nervózní, protože jiní včelaři tam likvidaci ohniska moru provádějí špatně, > takže se tam mor objevuje každý rok..... >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45247
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |