78554
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 27. 6. 2010
Re: Jetel plazivý
Nevím, ale jetele mají trubkovitý květenství. Stačí tudíž podle mé jednoduché logiky hlubší květ (podmínky, varieta) a včela ztratí zájem. P. Ptáček by mohl být určitě tím pravým, ve vysvětlení v ziscích medu u A.m. z jetelovin.
_gp_
2010/6/27 Tomá Heller <e-mail/=/nezadan>: > Kdo máte zkušenosti se snůškou z jetele plazivého? Na jednom stanovišti mám > okolo plno luk s jeteli. Je tam hlavně jetel plazivý ale i zvrhlý a luční. > Nikdy z něho moc medu nedonesou. Louky jsou mnohde dost vhké, tak nevím kde > je problém... T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45521
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 6. 2010
Re: Jetel plazivý
"Kdo máte zkušenosti se snůškou z jetele plazivého?"
Plazivý jetel se snad ani nikde záměrně neseje, na druhé straně roste skoro všude na trochu vlhčejších místech, takže jeho vliv bude velice těžko zjistitelný a odlišitelný od jiných zdrojů.
V literatuře se tuším uvádí jako dobrý zdroj pylu a spíše jako slabší zdroj snůšky. Pokud pozoruji, včely na něho létají hodně.
Asi bude dobrý zdroj snůšky na místech, kde je ho hodně a kde nic jiného nekvete, plochy s množstvím extenzívních luk, pastvin atd a bude poskytovat snůšku od června po srpen až klidně i září a později. Pokud na takovém místě nebude moc včelstev, může z toho být i docela dobrá pozdní snůška pro med, u mně na stanovišti pro med maximálně tak do poloviny srpna. Později už jsou u mně příliš chladné noci a zřejmě kvůli tomu už je produkce sladiny v přírodě maximálně vhodná jen jako podněcovací snůška zvyšující účinnost krmení, pokud se v té době nepřemnoží producenti medovice.
Co se týká čistě bílého, plazivého jetele, můj subjektivní pocit z něho je takový, že i tento jetel s kratšímu trubkami nejlépe meduje v suchším prostředí. Ideálně tehdy, když zemědělec louku poseče nebo pastvinu nechá vypást v době, kdy je dalších 14 dní vlhko a hodně prší a jetel se hodně rozroste i na suchších místech. A potom je další 2 - 4 týdny spíše sucho, takže bílý jetel kvete cca měsíc po sečení v spíše suchém prostředí jen s rosou....
Když v době kvetení bílého jetele nastane mokré počasí, jetel připadá mi že nemeduje.
Běžný luční jetel s hodně dlouhými trubkami je pro včelí snůšku vysloveně zabitý, pokud se nejedná o monokulturu větší rozlohy a pokud zároveň v době květu není velké sucho - zkušenosti z socíku z kočování na jetel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 45525
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu