77438

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


a.turčáni (94.229.32.130) --- 1. 8. 2010
Re: Přidání matky.

Dnes jsem si přivezl oplodňáček s novou matkou a chci se zeptat , když tu novou matku dám přes vyjídací klícku do včel a následně odstraním nevyhovující matku tak co mám udělat se včelymy co byl přivezeny v oplodňáčku s matkou. Mám je sklepnout k těm včelám jak přidávám matku, nebo je mám nechat v žebrat do ostatních včelstev, předem děkujiz a odpověď.

Mladá oplodnená matka je určitý kapitál, z ktorým treba jednať zodpovedne. Preto treba zvoliť taký technologický postup, ktorý zaručí, že včelstvo M prijme a život vo včelstve bude pokračovať ďalej. Matka má pre sebou cieľ, pripraviť včelstvo do zimy a na to potrebuje aj čas. Každé urýchľovanie procesu, môže byť príčinou úhynu, preto treba postupovať s rozvahou.

Moja rada: Novú M ponechať v oplodniačiku, pridať jej ak nemá, zásoby v podobe CMC.
Starú M okamžite odobrať, aby včelstvo začalo robiť náhradný-nouzový chov.
Najskôr na 7 deň od odobratia starej matky a odstránenia náhradných MB, pridať matku v pridávacej klietke istenú CMC asi 7-8 mm hrubým. Včely CMC vyjedia a pridanú M istotne príjmu. Pridanie netreba "uspěchať", lebo ak M stratíte, vznikne Vám na včelstve oveľa väčšia škoda, preto použite rozvahu.Kontrolu urobte na tretí deň po pridaní, stačí vidieť vajíčka. Ja obyčajne starú M podržím v klietke s CMC v hociktorom včelstve, ak by pridanie nevyšlo, je dobrá aj pôvodná matka.

Mohol by som poradiť aj iný spôsob 100%-ného pridania M do včelstva, ale na diaľku nepoznám vaše technické vybavenie.
Takže dodržte radu. Čo so sprievodnými včelami nie je podstatné, tie sa vžobrú do včelstva, len ich treba vysypať pre letáč úľa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu