78024

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (88.103.157.154) --- 5. 8. 2010
Re: Značení matek, úschova plástů

Kapoun:
Většina včelařů v ČR zimuje v jednom, maximálně dvou
"nástavcích". Pokud dostatečně nakrmí, obsedá včelstvo v době odběru vzorků spodní nástavek. Výsledky "konzervativního systému a zastaralých praktik organizovaného léčení" v těchto případech odpovídají s dostatečnou přesností skutečnosti. Kdyby byli všichni tak svědomití jako jste Vy a pan Turčáni a kdyby neodpovědní včelaři neohrožovali zdravotní stav včelstev svých sousedů, byla by situace jiná.
Jenom nevím, jak si představujete změnu, kterou by "hrstka nástavkařů" chtěla prosazovat. A také, v čem Vás současná praxe omezuje.
==================================
================================== Vezmu to po částech:

Většina včelařů v ČR zimuje v jednom, maximálně dvou
"nástavcích".
-----------
Naprostá většina včelařů pod 50 let které znám - tedy těch co tu budou včelařit i za deset, dvacet let včelaří v nástavkových úlech. Naprostá většina z nich v nízkonástavkových úlech.
Takže pokud chcete koukat na odcházející minulost, máte možná pravdu. Jinak to tu hrstkla nástavkářů, ke všemu mladých, za čas ovládne.
====================
Pokud dostatečně nakrmí, obsedá včelstvo v době odběru vzorků spodní nástavek.
--------
Je to věc praxe, ale jsem radši, když včelstvo, pokud zimuji jen ve dvou nástavcích 24cm, alespoň zčásti zasahuje na podzim do horního nástavku. Tím pádem je rozděleno dvěma loučkami a spad roztočů je velmi ovlivněm těmi co zůstanou na loučkách po léčení.
=====================
Výsledky "konzervativního systému a zastaralých praktik organizovaného léčení" v těchto případech odpovídají s dostatečnou přesností skutečnosti.
---------
Naprostý a bezvýhradnáý souhlas - relevantní vzorky ze zimního vyšetření můžete dostat, pouze pokud zimujete konzervativně v jednom nástavku. Jen nechápu, proč tento soubor platných vzorků znehodnocován vzorky od nástavkářů co zimují ve větším množství nástavků. Jedná se o naprosto nesouměřitelná čísla a vzniklý průměr je naprosto bezcená informace získaná za vysokých nákladů.
==========================
Kdyby byli všichni tak svědomití jako jste Vy a pan Turčáni a kdyby neodpovědní včelaři neohrožovali zdravotní stav včelstev svých sousedů, byla by situace jiná.
--------------------
Naprostý souhlas. Zodpovědný včelař nepotřebuje laboratorní výsledky ale sleduje zdravotní stav svých včel sám. A při léčení sám sleduje spad a léčí tak, aby zimu přežilo co nejméně roztočů. K tomu je velice dobré léčit v zimě a ne místo toho čistit podložky a odebírat vzorky.
=========================
Jenom nevím, jak si představujete změnu, kterou by "hrstka nástavkařů" chtěla prosazovat. A také, v čem Vás současná praxe omezuje.
-----------------------
Myslím, že příteli Václavkovi i dalším mladým je to jasné. Jen mi není jasné, jak Vy chcete zachovat současnost, jen jak zmizí dotace z EU (2014) a možná i dotace ze státního rozpočtu. Domníváte se, že současnou praxi budou všichni včelaři ochotni financovat ze svého?
Možná, že se začnou ptát kam zmiztelo pár set milionů dotací od EU a co po nich zůstalo. Trochu dotovaných medometů a .....?

Karel

P.S.
Při mírném zamoření včelstev v řádu 100vek roztočů zůstane po léčení ve včelstvu na 3 nástavkách i 50 roztočů.
Rozeberete včely, spadne jich těch 50 a pak až do února žádné. Vezmete pár těch roztočů, přidáte je do prázdného vzorku a odešlete. Nález je přesto NULA.

Proč jsem nucen si kazit zimu sbíráním podložek, když jsou stejně vzorky od hrstky nástavkářů k ničemu. Stačilo by dát do budooucna do vyhlášky, že vzorky odevzdávají včelaři klasici, kde mají vzorky vypovídací hodnotu. Takto si coby reprezetant hrstky nezateplených nástavkářů představuji tu změnu. Mít v zimě klid na lyže a nedělat nákladně zbytečné věci k ničemu, jen aby někdo sečetl nepřesná čísla. A vyčerpal dotaci.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46330


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu