- Ing. Arnošt Hrdina --- 8. 12. 2003
Re: Ulova otazka
U těch ekopanelů a konstrukce ekodomů je ale trošku jiná stavební technologie. Vlastně to tak jak je to sestavené nemůže navlhnout a hnít.Nedostane se k tomu zvenku voda a ta z vysrážené páry zevnitř je zase nějakou technologií vysušena . Nevím přešně jak... zaslechl jsem to v rádiu. Staví se to snad někde u Blanska. Ale pokud by se z toho dělal úl, tak by to asi mělo být tak aby to z toho steklo. Tam se s nějakou vlastní cirkulací uvnitř stěny nedá počítat :o). Princyp doškové střechy je taky docela starý :o)
----- Original Message ----- From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, December 08, 2003 3:46 PM Subject: Re: Ulova otazka
> Zralá nebo přezrálá sláma je tvrdá ale křehká. Před pár lety byl ve > Včelařství článek o výrobě rohoží na uteplení. Na rohože se má podle něho > používat sláma z nezralého obilí, ta zřejmě křehká není, přirozeně sklízená > ručně. Asi ale rychleji hnije a více láká hmyz. > > Z cenového hlediska a dostupnosti by byla nejlepší běžná sláma za kombajnem, > prosetá na pletivu od drobných úlomků a slisovaná. > > Jinak vysokotlakým lisováním slámy, bez pojiva, se vyrábějí takzvané > Ekopanely. Podle článku na stavba.tvůjdům.cz jsou to 6 cm silné desky z > obou stran polepené papírem. Dají se opracovávat nástroji na dřevo a jsou > částečně odolné vlhkosti, protože se používají i na vnější obložení domů. > Budou mít nejspíše ale podobné vlastnosti jako dřevotříska, takže na úly moc > použitelné nebudou, nevím, nemám s nimi praktické zkušenosti. > > Na uteplivky by mohl být dobrý přírodní materiál orobincové listy. Jsou až 2 > metry dlouhé, široké až 1,5 centimetru a tlusté do 2 milimetrů. Vysušené > uvnitř obsahují prázdné cca milimetrové komůrky a díky tomu velmi dobře > tepelně izolují. Ale jsou příliš jemné, včely by je asi vykousaly. > > R. Polášek. > > Ještě trochu související zpráva. ČEZ díky zvýšené výkupní ceně za > ekologickou elektřinu začal vykupovat dřevní štěpku. Zatímco dříve jí byl > na trhu přebytek, nyní je jí nedostatek. Ze štěpky se vyrábí sololit, > dřevotříska, hobra atd a dá se čekat, že cena těchto materiálů stoupne. > > ----- Original Message ----- > From: "Ing. Arnošt Hrdina" <arnost.hrdina/=/ais.cz> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Monday, December 08, 2003 1:32 PM > Subject: Re: Ulova otazka > > > > TO by bylo ohdně zajímavé a asi by to vyšlo i levně. V podstatě by se dal > > vyrobit i slaměný Langstroth :o)! > > Nakonec se přece do rámu může vsunout stěny vyrobena jako rohož někde > venku > > na lisu a sešitá klasicky jako slaměná rohož. > > > > Problém ale je, kde sehnat tu slámu. Podle toho co vím, tak taková sláma > co > > se používala na rohože (táta kdysi vyrobil něco jako rohože na zakrytí a > > teplého pařeniště v brzkém jaru) sláma režná, a to dlouhá a ještě mlácená > > cepem a nikoli mlátičkou. > > > > Rež (žito) měla dlouhé stéblo a je tvrdá a odolná. Nevím, jestli se dnes > > pěstují odrůby s dlouhým stéblěm. > > Navíc mlátičky a kombajny to stéblo polámou a rozšmelcují. Asi to stéblo, > > pokud bylo celistvé a neporušené, bylo pevné a odolné proti počasí už samo > o > > sobě. > > Na těch rohožích co si pamatuju povolili spíš provázky než ty rohože > :o).... > > Nevím kde by si to dalo dnes sehnat a komu by se chtělo to vymlátit cepem > > :o)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4734
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |