| - Radim Polášek --- 5. 1. 2004
Re: Jsem začínajíčí včelař, před 20 lety jsem studoval VZ,nyní jsem inv. a chci si přilepovat včelařením
Dvě banální rady.
Pro začátek zkus internet, zadej do vyhledávačů hesla včely, včelstvo, chov včel, úl atd a přečti si všechno, co tam najdeš.
Včelařskou literaturu seženeš ve včelařských prodejnách nebo přes podnikavější knihkupce.
Další rady.
Píšeš, že máš oslabené včelstva. V tom případě si přečti můj článek ve Včelařských novinách "Spojování včelstev v zimě"http://vcelarskenoviny.wz.cz./view.php?cisloclanku=2003121801 Připojením slabého včelstva k silnějšímu zachráníš včely ze slabého včelstva, které by jinak mohlo přes zimu uhynout. Teď do první oblevy je právě optimální doba k spojování.
Studium VZ z Tebe hotového včelaře neudělá. Počítej s několika roky kdy se včelaření budeš učit a moc Ti to nepůjde. Proto vyber 2 - 4 včelstva, na kterých budeš zkoušet, umísti je někde, kde se k nim můžeš dostat co nejčastěji, optimálně u baráku na zahradě. U zbytku včelstev prováděj raději méně zásahů než více, u začátečníka obvykle mají nejlepší výnos ty včelstva, do kterých zasahuje co nejméně.
Promysli si, kolik času chceš věnovat ošetřování včelstva. Na jedné straně je extenzívní technologie hlavně pro celodřevěné nadstavky, kdy se doba jednoho zásahu do jednoho včelstva pohybuje v jednotkách minut a celková doba ošetřování jednoho včelstva do 1 hodiny za rok, na straně druhé intenzívní technologie včelaření hlavně v uteplených nadstavcích a zadovácích, kde se nehledí na dobu 1 zásahu a počet zásahů za rok a celková doba potřebná k ošetřování jednoho včelstva za rok je až několik desítek hodin. Rozumný je asi kompromis mezi oběma způsoby a pro jednoduchost a cenu celodřevěné nadstavky.
Při včelaření v nadstavkových úlech se nevyhneš zvedání plných nadstavků. U běžně vysokých rámků má nadstavek zanesený medem hmotnost několik desítek kg. Řešení je použití nízkých rámků nebo popřípadě použití starší technologie - chovu včel v zadovácích, ale upravených, hlavně větších, než ty staré.
K stanovišti. včelstev
Pokud není stanoviště na dohled nějakého trvale obydleného místa, je vhodné ho naopak umístit tak, aby nebylo vidět z běžně používaných cest. Jinak hrozí návštěvy nezvaných hostů posilněných alkoholem třeba z letní zábavy, nebo pokud je to včelín, tak různých "chatařů" apod.
Pro rentabilitu stanoviště nesmí být stanoviště převčeleno, to znamená, že v době mimo snůšku musí stanoviště krýt aspoň spotřebu včelstev na výchovu nových včel. Pokud ve většině mezisnůškových období během několika let zásoby ponechané ze snůšky ubývají, popřípadě je třeba včely dokonce pokrmovat cukrem, aby neuhynuly, je stanoviště převčeleno. Pokud v okruhu 2 - 4 km žádná jiná včelstva nejsou, je řešení snížit počet včelstev. Pokud jsou, tak je asi lepší alternativa za snůškou kočovat.
Už mě nic dalšího nenapadá.
R. Polášek.
----- Original Message ----- From: "ROMAN" <gamanov.roman/=/centrum.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, January 03, 2004 6:06 PM Subject: Jsem začínajíčí včelař, před 20 lety jsem studoval VZ,nyní jsem inv. a chci si přilepovat včelařením
> Začínám včelařit, mám na to vzdělání a líbí se mi práce v přírodě. Téměř > všichni se mi ale smějí,protože začínám zničeho,koupil jsem 20 včelstev > značně zdravotně oslabené. > Snažím se sbírat nejnovější poznatky i se radit se zkušenými včelaři . > Všichni se mi smějí, ale na praktickou radu musím dojít vlatní zkouškou, > pochopitelně ne příliš úspěsnou. Prosím o radu nebo informaci kde ji najít. > Roman
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4821
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |