78268

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 6. 2011
Re: ako dalej

V začátku je podle mně nejlepší si matky a včelstva vychovávat sám.

Maximálně zjednodušená výroba oddělku: Stačí do prázdného úlu hodit plásty s vajíčky a jednodenními larvičkami plus dostatečný počet včel plus nějaké plásty s trochou zásob a pokud je trvalá mírná snůška, za tři měsíce je tam včelstvo.
Takže jako začátečník zapomeň na nějaké přelarvování, na nějakou manipulaci se starou matkou....

Podrobněji:
Prostě do nového úlu dej 3 - 5 plástů 39x24 se včelami a s mladým plodem nebo pokud más jinou míru, tak zhruba podobné množství . K tomu přitřepej včel z dalších asi 2 - 3 plástů. A z obou strany oblož plásty s pylem a tak 2 - 3 kily zásob. A ještě pro začátek do prázdného plástu nalej vodu a přidej ho tam.
Nesmí tam být stará matka, takže nejlépe se to dělá, když se jeden den plásty otřepou od včel, aby se nepřibrala matka a hodí do medníku nad mřížku. Druhý den se potom použijí, obsypané včelami, ale zaručeně bez matky. Ale klidně se může matka v úlu najít, odložit na jednom plástu bokem a ostatní plásty normálně brát z plodiště.
Po týdnu se oddělek prohlíží a likviduje se tak třetina, čtvrtina nejstarších matečníků, protože ty jsou založeny na až třidenních larvičkách, které byly dříve krmeny dělničím krmivem a ne krmivem pro matku, takže matka z nich by byla méně kvalitní. Matka se potom líhne za další necelý týden , za pár dnů potom vylétá na oplodňovací prolet a za 2 - 3 týdny po vylíhnutí už potom začíná klást. Během té doby je třeba jen opatrně prohlížet, jestli mají dost zásob a v krajním případě včel. Plnohodnotný oddělek stmelený kolem matky to začíná být, když první cca decimetr plodu je ve fázi vícedenních larviček a rozvoj oddělku do síly včelstva potom začíná, když ten první plod se vylíhne. Tam už je třeba jen kontrolovat, jestli včely mají dostatek prostoru, plástů na kladení a když není snůška, přikrmovat ( a zužovat česna kvůli případné loupeži ) A sledovat, jak se zvětšují . Oddělek založený teď na začátku cervna z cca 5 plástů 39 x 24 s plodem by se měl do srpna stihnout rozšířit na plnohodnotné včelstvo, pokud matka souvisle pojede a nepřeruší kladení.
Pokud původní matky jsou mladé, loňské, můžeš je jako začátečník nechat letos tak , jen z každého včelstva udělat jeden oddělek a o týden později vzít ještě cca 3 plásty s plodem a spojit v jeden oddělek, takže do zimy můžeš jít s 5 včelstvy, dvěma původními a třemi novými.

Další rok potom budeš muset řešit minimálně výměnu dvou původních matek, pokud to neudělá za tebe rojení. Třeba výchovou matky v nějakém slabším oddělku a výměnou. To už je zase něco dalšího....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 52624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu