78264

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gp (93.92.52.23) --- 7. 6. 2011
Kompetence ke kontrole medoviny

zdroj:
http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1002118&docType=ART&nid=11314&chnum=5

Kompetence ke kontrole medoviny
Podle ustanovení § 10 odst. 2 vyhl. č. 335/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhl. č. 335/1997 Sb.“), musí být na výrobu 1000 litrů medoviny použito nejméně 280 kilogramů včelího medu. Podle stanoviska MZe není použití níže uvedených úprav: přídavek cukru, aromatických látek či dolihování, při výrobě medoviny v rozporu s vyhl. č. 335/1997 Sb.
Podle § 2 písm. b) zákona č. 110/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, se potravinami živočišného původu rozumí potraviny, jejichž hlavní surovinou při výrobě jsou suroviny živočišného původu. Z výše uvedené definice jednoznačně nevyplývá, zda „hlavní surovinou“ se rozumí surovina převažující co do použitého množství. Pokud bychom výše uvedený přístup přijali, pak při výrobě medoviny je použito převažující množství surovin - vody, lihu, cukru, aromatických látek, které nepatří mezi potraviny živočišného původu. Z výše uvedeného by vyplývalo, že ke kontrole medoviny je kompetentní SZPI.
Charakterem i technologií výroby je medovina srovnatelná s ovocnými a ostatními víny. Jedná se klasický fermentační proces, přičemž kontrolu ostatních takto vyráběných nápojů provádí SZPI. S ohledem na výše uvedené zastává SZPI (OKLC i OPL) stejné stanovisko jako v roce 2002: Kontrola medoviny je v kompetenci SZPI.
Kontrola hygienických požadavků
V návaznosti na nové předpisy ES týkající hygienických požadavků - nařízení (ES) č. 852/2004 a nařízení (ES) č. 853/2002 vyvstala otázka, jakým způsobem mají být kontrolovány hygienické požadavky při výrobě medoviny.
Podle ustanovení čl. 1 odst. 2 nařízení (ES) č. 853/2004 se nařízení (ES) č. 853/2004 nevztahuje na potraviny obsahující jak produkty rostlinného původu, tak zpracované produkty živočišného původu. V příloze I je med uveden mezi potravinami živočišného původu (viz. bod 8.1.), avšak není obsažen v seznamu „zpracovaných výrobků“ (viz. bod 7). Rovněž z pracovního dokumentu SANCO/1514/2005 REV.1 (Návrh pro implementaci některých ustanovení nařízení (ES) č. 853/2004 o hygieně potravin živočišného původu vyplývá, že med patří mezi nezpracované produkty živočišného původu (viz. příloha II dokumentu).
V bodě 3.4. dokumentu se uvádí, že požadavky nařízení (ES) č. 853/2004 se vztahují i na potraviny, které obsahují jak produkty rostlinného původu, tak nezpracované produkty živočišného původu. Z výše uvedeného by vyplývalo, že při výrobě medoviny musí být splněny požadavky nařízení (ES) č. 853/2004. V dokumentu (bod 5.4.) se však zároveň uvádí:
„…, při vytváření hygienických požadavků nebylo záměrem, aby výroba potravin jako je pečivo a těstoviny podléhala nařízení (ES) č. 853/2004. Mělo by být zajištěno, aby ukládané požadavky tohoto nařízení (např. schvalování provozoven, používání identifikačního označení) nepřesahovaly míru, v níž byly použitelné do 31.12.2005 podle pravidel aplikovatelných do tohoto data.“
Příloha V dokumentu neuvádí mezi provozovnami podléhajícími schvalování výrobny medoviny.
Dotaz
Není níže uvedený přístup ke kontrole hygienických požadavků při kontrole medoviny v rozporu s požadavky právních předpisů ?
Stanovisko

V čl. 1 odst. 2 nařízení (ES) č. 853/2004 jsou upravena pouze pravidla pro kontrolu potravin obsahujících jak produkty rostlinného původu, tak zpracované produkty živočišného původu, nikoliv pravidla pro kontrolu potravin obsahujících jak produkty rostlinného původu, tak nezpracované produkty živočišného původu.
V bodě 2 preambule nařízení (ES) č. 853/2004 se uvádí:

„Určité potraviny mohou představovat zvláštní rizika pro lidské zdraví, a vyžadují tedy stanovení zvláštních hygienických pravidel. To platí zejména pro potraviny živočišného původu, u nichž jsou často hlášena mikrobiologická a chemická rizika.“
S ohledem na výše uvedené je zřejmé, že:

Nařízení (ES) č. 853/2004 striktně nestanovuje, že při výrobě potravin obsahujících jak suroviny rostlinného původu, tak nezpracované suroviny živočišného původu, musí být splněny požadavky nařízení (ES) č. 853/2004.
Míra rizika při výrobě medoviny není srovnatelná s rizikem při výrobě potravin živočišného původu. Proto není důvodné při výrobě medoviny aplikovat pravidla nařízení (ES) č. 853/2004 (schválení provozovny, identifikační označení atd.)
Při výrobě medoviny by mělo být k zajištění bezpečnosti potravin dostačující splnění požadavků nařízení (ES) č. 852/2004.
Výše uvedený přístup zároveň zajišťuje, že při výrobě medoviny nebudou zpřísněny hygienické požadavky aplikovatelné do 31.12.2005.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 52675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu