- R. Polášek (85.71.180.241) --- 12. 8. 2011
Re: divoka vcelstva, zacatecnik
"Nedělejte si iluze.
Je pravda, že včela červené světlo nevidí. Dá se to, třeba i s baterkou, která má červený filtr(kdysi se prodávaly). Ve tmě či při červeném světle (to je pro včely totéž) včely nelétají. Ale lezou. A jsou nervoznější, než za světla, alespoň se mi to tak jevilo, když jsem měl včely v rukávech, za košilí, prostě všude. Takže v noci do včel jen když to je nutné, třeba při chovu matek nelze některé operace odložit a když je nutno odjet ještě před rozedněním.
Pepa"
Tak nějak to bude.
Mně se to jeví tak, že buďto budou klidné a bude v noci relativně teplo a potom se budou rozlézat a těžko bude možné je přinutit před zavřením úlu, aby se do něho zase zpátky slezly.. Nebo bude na ně zima proti teplotě v uzavřeném úlu, budou excitované a potom klidně i vzlétnou při prvním podnětu i v podstatě potmě. Při svitu kousku měsíce, vzdáleného světla veřejného osvětlení nebo trošky zeleného světla z červených LED. Na co narazí, tam sednou a pokud to bude člověk, budou po něm lézt, dokud nebodnou.
Možná nějaký včelař přijde na to, jak to udělat nebo jak vybrat vhodnou noc, aby to udělat šlo, já na nějakou větší práci v noci to zatím nevidím.
už taková obyčejná věc jako odstranit včely z víka nebo plástu. Ve dne nad tím obvykle níkdo ani nepřemýšli, oklepne a zbytek včel omete, ale jak ty včely odtamtuď odstranit v noci?
Maximálně v noci bude možné dělat věci typu otevřít víko úlu, něco tam vložit , prohlídnout a do minuty zase zavřít.
Fumigaci dělám v noci běžně, přisvěcuji baterkou s normálním světlem, kdysi ve včelíně i svíčkami a až občas na pár žihadel bez problémů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 53641
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |