78659
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- Stonjek --- 1. 4. 2004
př. Horký odpověď
Nejedná se o závist a nepřejícnost,ale o to nazývat věci pravým jménem a všem měřit stejným metrem. Například uhynou li včelstva na řepce vinou chem. postřiků prakticky za to včelař vůbec nemůže, tak dostat se k nějakým penězům je velmi složité a povede se to jenom někomu. Na druhé straně jsou rozdávány peníze za neschopnost pohodlnost a selhání. Je to tak dobře???? Myslím si že ne. Jsou to jistě nepříjemná slova,rozhodně se nejedná o závist a nepřejícnost. Je jen potřeba si uvědomit o co tenkrát šlo a něco dělat pro to, aby tragedie přezimování r.2002/2003 se v tak ohromném rozsahu neopakovala. Můžeme toho udělat opravdu hodně jen chtít. Zdraví Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5568
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 2. 4. 2004
Re: př. Stonjek-přezimování r.2002/2003
Přítel Stonjek má zřejmě na mysli včelaře, kteří zaznamenávají každý rok nezanedbatelné zimní ztráty včelstev i bez melecitózy a loni získali možnost na tyto uhynulá včelstva vyfasovat peníze. Z toho pohledu mu rozumím.
Otázka je, jak melecitózu včas zjistit a co proti melecitóze dělat.
Před nějakou dobou se k tomu vyjadřoval někdo myslím z VUVČ Dol, pamatuji si, že uvedl, že díky abnormálně teplému počasí se změnilo složení rostlinných šťáv a díky tomu byl v podzimní medovici mnohem větší obsah melecitózy.
Posledních pár let mi krmení včelstev vyšlo dost pozdě, poslední med jsem vybíral v druhé polovině září a včely krmil potom. V podstatě každý rok jsem na lesním stanovišti zaznamenal na plástech nějaké buňky, ve kterých se nacházela rosolovitá směs krystalků a tekutého cukru - melecitózní med. Matně si vzpomínám, že v roce 2002 jich bylo více než jindy. Snad by se tak dala melecitóza zjistit dostatečně včas, aby šlo něco udělat.
Vytáčet tyto zásoby a znova krmit včely by asi bylo to nejkrajnější řešení v případě katastrofálního množství medovice. Třeba by stačilo mít zpracované zásoby navíc ze včelstev třeba doma na zahradě a v době, kdy na lesním stanovišti je zbytek plodu na posledním rámku, tak asi začátek října, vybrat v místě kolem plodu, to je z předpokládaného místa usazení zimního chumáče 2 -4 rámky s největším množstvím melecitózních zásob a nahradit je těmi připravenými bez melecitózy. Ty s melecitózou by se mohly vytočit třeba na medocukrové těsto. Možná by se to na lesních stanovištích s velkým výskytem melecitózy vyplatilo provádět automaticky každý rok.
Nebo třeba včely po nakrmení během září slabě podněcovat, donesená melecitózní medovice by se pak v běžném roce spotřebovala v září na výživu posledního plodu.
R Polášek
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, April 01, 2004 10:47 PM Subject: př. Horký odpověď
> Nejedná se o závist a nepřejícnost,ale o to nazývat věci pravým jménem a > všem měřit stejným metrem. Například uhynou li včelstva na řepce vinou > chem. postřiků prakticky za to včelař vůbec nemůže, tak dostat se k nějakým > penězům je velmi složité a povede se to jenom někomu. Na druhé straně jsou > rozdávány peníze za neschopnost pohodlnost a selhání. Je to tak dobře???? > Myslím si že ne. Jsou to jistě nepříjemná slova,rozhodně se nejedná o > závist a nepřejícnost. Je jen potřeba si uvědomit o co tenkrát šlo a něco > dělat pro to, aby tragedie přezimování r.2002/2003 se v tak ohromném > rozsahu neopakovala. Můžeme toho udělat opravdu hodně jen chtít. > Zdraví Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5580
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu