78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- JosPr (217.77.165.49) --- 21. 2. 2012
Re: matky-blondyny.
Sikovna bloncka doma je k nezaplaceni,lepsi nez ztrestena zrzka,ktera ma kazdy tyden jinak barevnou hlavu...Co se tyka vcelich matek,vetsinu jich mam jak uhel,par svetlejsich pruhovanych,jedna byla zluta,matka z ktere si chovam ma vinovou barvu a je to poradny macek(ticha vymena).Jeji dcery jsou tmave,ale ne zas uplne cerne.Letos chci zkusit potomstvo pruhovane singrovky.Asi cert vi,kde se berou rozdily v barve.No blondynu-matku jsem nemel tu cest potkat.J.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56088
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 2. 2012
Re: matky-blondyny.
Včela italská byla žlutá a její dovoz byl před takovými 100 lety a podobně masívní. Takže žlutá barva je skutečně s největší pravděpodobností pozůstatkem genů vlašské včely.
Každopádně tyto geny mají u nás dnes mnohem větší naději na udržení než před takovým 20 a více lety, protože vyhovují současnému způsobu chovu včelstev ve velkoprostorových nástavkových úlech.
Konkrétně proti kraňkám vytvářejí vlašské včely v podletí a potom přes zimu silnější včelstva. Na rozdíl od kraněk mají taky podstatně větší sklon k plodování přes zimu, což v teplejších oblastech a během teplejších zim u nás znamená skutečně časnější plodování. Mají proti kraňkám taky vyšší spotřebu přes zimu, což dneska vůbec nevadí. A menší kvalitu zimní generace neboli vyšší úhyny jednotlivých včel přes zimu. Možná to má i vliv na současné větší úhyny včelstev, pokud je chladnější zima, protože kraňka svou malou spotřebou a neochotou plodovat v zimě je víc uzpůsobena těm chladnějším zimám. Zatímco vlaška, už svým původem, těm teplejším.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56098
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 23. 2. 2012
Re: matky-blondyny.
Tak to buď rád že čistou kraňku nemáš. Dnešní linie Včely kraňské jsou šlechtěním upraveny podle potřeb včelařů. tato byla vybrána včelaři pro velmi úsporné zimování. prudký jarní rozvoj. Její velká útočnost byla odstraněna právě křížením a cíleným výběrem.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz> > Předmět: Re: matky-blondyny. > Datum: 23.2.2012 09:38:18 > ---------------------------------------- > Jeste jedna vec je mi trochu podivna v dnesni "kranske"dobe a to podminka > morfoligickych mereni prislusnosti ke kranskemu plemeni pri uznavani chovu > matek.Panuje snad z nasich oficialnich mist obava,ze je "cista"kranka porad > jen plan a ne skutecnost?Ma k tomu nekdo informace primo od zdroje?J. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56107
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 2. 2012
Re: matky-blondyny.
No, já to vidím tak, že kdo bude vybírat k dalšímu chovu včely podle síly včelstva v podletí, v zimě a případně podle rychlejšího jarního rozvoje, vybere spíš včely s vlastnostmi a tím geny vlašky než kraňky.
Včely s geny vlašky budou v podletí a v zimě vždy silnější, rychlejší jarní rozvoj a tím větší využití řepkové snůšky budou mít vlašky v případě teplejší zimy nebo aspoň teplejší druhé poloviny zimy.
Tato preference vznikla s nástupem velkoobjemových nástavkových úlů, ve starých máloprostorových úlech se spíš prosazovala kraňka. Velikostí včelstva v podletí i v zimě, nízkou zimní spotřebou a případně ještě kdysi prováděným podletním zužováním.
Zatímco oficiálně podle plánu se u nás rozchovává kraňka. Asi proto ta morfologická měření oficiálních chovů. Kdyby se ten výběr povedl náhodou příliš moc a ve včelách by bylo příliš genů vlašky, tak je tady možnost to zarazit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56108
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 23. 2. 2012
Re: matky-blondyny.
Kmen Singr je alpský kříženec vlašky a kraňky z něj pak vychází linie Vigor, Slenár a jiné. Takže může se jednat o vyštěpení dávných vlastností jednoho z předků, nebo mutaci (ta se vyskytuje v poměru 1 : 10 000). Možná by mohlo jít i vzácný albinismus (na to je však ten popis moc povrchní).
pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz> > Předmět: Re: matky-blondyny. > Datum: 23.2.2012 08:51:34 > ---------------------------------------- > No jo,ale kde by se dnes u nas vlaska vzala?Jeji vliv na dnesni vcelu musi > byt jeste mensi nez vliv puvodni cerne vcely.Je sice pravda,ze se obcas > matka zluta jak kanarek objevi,ale genove na tom bude jako ostatni ve > vysledku kranky.J > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56105
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu