78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 3. 2012
Re: vysetreni moru

"

Ale tady jde trochu o extrémní názor.
V případě včel s klinikou je to fuk, ty ať si klidně shoří.

Ale ty co nemají kliniku by snad stačilo na stanovišti kde je jen pár poz. včelstev s klinikou radikálně ozdravit.

A o to se tady asi 8 let vede boj. Před 8 lety to bylo na "žádost včelařů" z metodiky vyškrtnuto. Do té doby tam bylo, že se pálí povinně jen od 50% kliniky na stanovišti, míň bylo na úvaze veterináře.


A na tom SLovensku je to jednoduché.

Pokud je stanoviště s 1/3 obměnou díla za rok, pálí se selektivně a včelař dostává náhradu, pokud ne, pálí se vše bez náhrady.

Docela dobrá motivace a praxe, ne?
A taky ticho po pěšině. :-)

KarelMě by jednak zajímalo, jestli spory moru plodu se mohou zaktivovat a tudíž rozmnožit i jinak než v nějaké klinice - napadeném plodu. Neboli jestli se v úlu mohou pomnožit ještě v něčem menším než je jedna buňka včelího plodu a přitom to včelař nemá šanci zjistit. Anebo naopak pokud má včelař v úlu pouze spory a nemá prokazatelně kliniku a to po dlouhou dobu, půl roku nebo roky, tak se potom dá s prakticky stoprocentní jistotou usuzovat, že ohnisko moru je někde jinde?

A za druhé, měli jsem na výroční schůzi přednášku jednoho tady místního učitele včelařství. Taky zabrousil na mor plodu, zeptal jsem se, které státy včelstva s morem likvidují a které je léčí a on to zamluvil. Likvidace všech včelstev v ohnisku byla podle tohoto přednášajícího špička v léčení moru. Jsem byl jediný, kdo se ozval. Byl to včelař staršího věku, tak 65, metodu včelaření měl docela vymakanou, ale co se týká toho moru, byl napevno přesvědčen o nutnosti likvidace všech včelstev. A myslím, že všichni tam mu to věřili.

Takže tady vidím problém. Pokud všichni budou při takových přednáškách jen mlčet, přitakat a nechávat se takovými přednášejícími zpracovávat, tak to nikdo nezmění. Pokud se lidi budou při takových přednáškác ozývat, že ve světě se to už dělá jinak, že to už psali ve Včelařských překladech či že dokonce se o tom píše v originální cizojazyčné literatuře dostupné na internetu a podobně, tak teprve potom se toho chopí funkcionáři Svazu a budou to chtít změnit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu