78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


NitraM (94.113.11.223) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

O lidský faktor jde samozřejmě. To je ale věc, která než se zjistí, včelař s ní mnoho nezmůže. Včelám nezamezí létat. Mě ale vedle této cesty přenosu zalétlými včelami zajímá i to, zda chovatel s více stanovišti je schopen zamezit přenosu mezi nimi, resp. jak se to potvrdilo v praxi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56385


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
gp (93.92.52.23) --- 13. 3. 2012
Re: vysetreni moru

Jde o ty návyky. Jako matematicky a statisticky správný postup okolo tvoření názoru na tuto věc, vidím zprůměrování problematiky šíření moru včelího plodu porovnávám kupříkladu jednoho včelaře s dalšími podle stanovišť nebo se to dá vztáhnout i na počty obou chovatelských skupin v lokalitě. (Malí chovatelé x jeden velký)

Příklad:
2 velcí chovatelé na území ZO mají třeba 5 stanovišť 150 včelstev (mají totiž další včely na více území ZO)

18 menších chovatelů natom samém území má dalších 25 stanovišť a dalších 150 včelstev

ZO má 300 včelstev celkem

Můj pohled je takový, že pokud jeden z velkých chovatelů nebo jeden z malých má problém že něco při podezření na mor zanedbal, znamená to riziko. Takže ve výsledku co vím je jednodušší a levnější pro systém odebírat vzorky od dvou velkých než od 18 menších. 18 menších včelařů a najít kliniku může být větší problém než najít kliniku u dvou větších včelařů, likvidace je toto samé, ...atd.

Proto v podstatě nevidím podle statistik na území co včelařím větší problém u větších včelařů. Asi podle skutečných statistik (mimo okresního SVS, se to i zapisuje do kronik atp) za posledních tak 10 let bych se díval na problém, jestli jsou na daném území po zprůměrování větší chovy nějakou hrozbou v případě šíření moru.

_gp_

V podstatě pokud

_gp_
.........
NitraM : Mě ale vedle této cesty přenosu zalétlými včelami zajímá i to, zda chovatel s více stanovišti je schopen zamezit přenosu mezi nimi, resp. jak se to potvrdilo v praxi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu