78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Ivo Dragoun MUDr (e-mailem) --- 14. 3. 2012
Re: Plocha konference


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Plocha konference
> Datum: 13.3.2012 21:23:06
> ----------------------------------------
> Ahoj uzurpatori,"vcelari ptejte se".Nekdy se u dotazu divim,chapu,ze
> zacatecnik to ma tezke,ale nez se clovek pusti do vcelareni,mel by mit
> nastudovanou spoustu literatury o chovu vcel a ne se ptat na zakladni
> veci.Vcely nejsou slepice,aby se jim hodilo zrni,posbirala vejce a zakopala
> se ta,ktera umrela na tipec! Snad v zadne jine chovatelske cinnosti
> nezavisi jeden vcelar na druhem jako u nas.J
>
> To ani není tak o nějakém začátečnictví- já již včelařím řadu let , nastudoval jsem spoustu nejrůznější literatury a právě díky tomu v tom mám stále větší zmatek.Což nakonec nejlépe potvrdí Radek, kterému mnohdy kladu zdánlivě zcela triviální otázky.Díky jakémusi opakování v rámci jarních prací kolem včelstev jsem se např.dočetl, že včely plodují směrem dolů,protože je to pro ně nejpřirozenější nebo naopak plodují nahoru, protože jdou za teplem.Nástavky se mají přehazovat až se včely prověšují jednou třetinou."Kdybych měl čekat až se budou prověšovat,to bych se načekal" říká přítel ševčík, atd, atd.Jinými slovy, vznesu na tomto foru zcela banální otázku - přehazovat (rotovat) nebo ne.Nyní mluvím o VN, u NN je to jistě trochu o něčem jiném.Dále rozšiřovat směrem dolů nebo nahoru, vkládat SR vedle plodu nebo na okraj.Zimovat pokud možno natěsno a tím to znepříjemnit nosemě anebo klidně(jak jiní doporučují zimovat klidně i s několika prázdnými nástavky,které si nad včelstvona zimu spíše odložím? - a teď se vsadím, že když odpoví deset přátel včelařů,tak se dozvím deset různých rad a názorů.A přitom se může říci, že pokud v tom nemám jasno tak ať raději nevčelařím. A to jsem ještě zapomněl na autora knihy Silná včelstva po celý rok> , který nejen že nenechává dole tzv.polštář ale on prázdný spodní nástavek odebere, a ve zbývajícím nástavku ještě včely zúží rámkovým krmítkem.Takže můžeme u včel jednoznačně odpovědět i na ten nejtriviálnější problém nebo nalinkovat jeden zaručený postup?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56407


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Kamil Turza (217.115.244.194) --- 14. 3. 2012
Re: Plocha konference

Na některé otázky nejde dát jednoznačná odpověď, vždycky záleží na podmínkách stanoviště. Každý z nás si časem vypracoval metodiku přizpůsobenou svému stanovišti (já jsem experimentoval 5 let).
Plodování nahoru nebo dolů - včelsto udržuje kontakt plodu se zásobami (mateří mřížkou tomu zabráníme). Takže při rozšiřování plodového tělesa nebo pokud je výrazná snůška ploduje směrem dolů, v bezsůškovém období směrem nahoru. Rozdíl je buď rotace nástavků a nebo roztržení plodového tělesa. Včelsto pak urychleně vyplňuje mezeru, je to stresová situace a slabé (nepřipravené) včelstvo to neustojí, sníží rozlohu plodu (a často se dostane do rojové nálady). Z mé zkušennosti můžu říct, pokud je včeltvo připravené, vložený nástavek je lepší, při podstavení se mi často stávalo, že včelstvo šlo do rojovky.
Rotace nástavků - určitě. Pokud bych čekal (při jakém koliv zásahu před začátkem léta) na vyvěšení v podmetu, tak se mi vyvěsí tak maximálně na strom. Zimuju ve dvou nástavcích, otevřené horní očko, nástavky rotuju cca 14 před květem ovocných stromů (u mě rozkvět jívy). S rotací počkám, pokud včelstvo sedí pouze v horním nástavku, na plod ve spodním nečekám. Při rotaci zároveň podkládám třetí nástavek se soušemi, očko zůstane otevřené na druhém nástavku od spodu. Pak rozšiřuju nástavky s mezistěnami nad první nástavek s plodem (cca 2 nástavky za rok). Další rotace nástavků během roku tak, abych zimoval ve dvou nástavcích s nejmladším dílem (většinou 2 nástavky ten rok vysvěných mezistěn).
SR - dávám do každého nástavku s mezistěnami doprostřed, pak nevyřezávám a nechám v nástavku a až příští rok(y) už jako tmavou trubčinu výtáhnu z medníku, odvíčkuju, vytočím a vytavím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56413


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 3. 2012
Re: Plocha konference

"Na některé otázky nejde dát jednoznačná odpověď, vždycky záleží na podmínkách stanoviště."

Přesně tak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56416


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu