78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Kamil Turza (217.115.244.194) --- 14. 3. 2012
Re: Plocha konference

Na některé otázky nejde dát jednoznačná odpověď, vždycky záleží na podmínkách stanoviště. Každý z nás si časem vypracoval metodiku přizpůsobenou svému stanovišti (já jsem experimentoval 5 let).
Plodování nahoru nebo dolů - včelsto udržuje kontakt plodu se zásobami (mateří mřížkou tomu zabráníme). Takže při rozšiřování plodového tělesa nebo pokud je výrazná snůška ploduje směrem dolů, v bezsůškovém období směrem nahoru. Rozdíl je buď rotace nástavků a nebo roztržení plodového tělesa. Včelsto pak urychleně vyplňuje mezeru, je to stresová situace a slabé (nepřipravené) včelstvo to neustojí, sníží rozlohu plodu (a často se dostane do rojové nálady). Z mé zkušennosti můžu říct, pokud je včeltvo připravené, vložený nástavek je lepší, při podstavení se mi často stávalo, že včelstvo šlo do rojovky.
Rotace nástavků - určitě. Pokud bych čekal (při jakém koliv zásahu před začátkem léta) na vyvěšení v podmetu, tak se mi vyvěsí tak maximálně na strom. Zimuju ve dvou nástavcích, otevřené horní očko, nástavky rotuju cca 14 před květem ovocných stromů (u mě rozkvět jívy). S rotací počkám, pokud včelstvo sedí pouze v horním nástavku, na plod ve spodním nečekám. Při rotaci zároveň podkládám třetí nástavek se soušemi, očko zůstane otevřené na druhém nástavku od spodu. Pak rozšiřuju nástavky s mezistěnami nad první nástavek s plodem (cca 2 nástavky za rok). Další rotace nástavků během roku tak, abych zimoval ve dvou nástavcích s nejmladším dílem (většinou 2 nástavky ten rok vysvěných mezistěn).
SR - dávám do každého nástavku s mezistěnami doprostřed, pak nevyřezávám a nechám v nástavku a až příští rok(y) už jako tmavou trubčinu výtáhnu z medníku, odvíčkuju, vytočím a vytavím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56413


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 3. 2012
Re: Plocha konference

"Na některé otázky nejde dát jednoznačná odpověď, vždycky záleží na podmínkách stanoviště."

Přesně tak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56416


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu