78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 3. 2012
Re: Re: Pro pana Stonjeka
Podle mně je "kutilské" šlechtění včelstev přímo na odolnost proti varaóze nesmysl a víceméně zbytečné. Není zaručena ani pořádně početná genetická základna pro výběr ani nějaká solidní metoda výběru. A ve výsledku to bude jen ztracený čas.
Pročpak asi mají ti "dědkové z vesnic, co jim neustále ulétávají ty údajně nakažené roje" a na které furt nadáváte, stále nějaké včely, ze kterých mohou ty roje vylétávat? A vám vychcípávají celé chovy? Proč třeba u nás, kousek ode mně, vymřel téměř celý chov právě jen učiteli včelařství? A ostatní mají úhyny v normě, aspoň co já vím, protože nemám úplný přehled?
Protože ty včely nehoblují za každou cenu za co nejsilnější včelstva a za co největší výnosy medu! Protože ty včely prostě nechávají žít, nešťourají do nich a nevyměnují matku, když zrovna přinesou trochu míň medu nebo když dají při prohlídce o 5 žihadel víc než sousední včelstvo.
Tak prostě chovejte včely a nezkoušejte z nich dělat mašiny na výrobu medu. Včely a technologie přizpůsobené místním podmínkám a chov mít příslušné geneticky variabilní.
Žádný nákup jakési zázračné matky kdovíodkudkoliv, o které není známo, podle jakých kritérií byl ten chov po desetiletí vybírán a jak moc je přešlechtěn , a potom nacpání jejich dcer do všech úlů.
A odolnost proti varaóze potom přijde sama, stejně jako je mají odolné ti dědkové.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56592
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 30. 3. 2012
Re: Re: Pro pana Stonjeka
Ještě bych k tomu dodal. Každá zavíčkovaná včela je potencioální portavou pro kleštíka. Z toho pak vyplívá čím mohutnšjší včelstvo vybudujeme tak jsme mu zároveň poskytli více potravy. Taký včelař se pak stává jeho chovatelem. Proč na původní všelstvech nedochází ke kolapsu? protože tyto včely se 2 x ročně stěhují a nikdy nedosahují takových počtů jako ty naše. A tady je klíč k prevenci.
Pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Re: Pro pana Stonjeka > Datum: 30.3.2012 07:29:39 > ---------------------------------------- > Podle mně je "kutilské" šlechtění včelstev přímo na odolnost proti varaóze > nesmysl a víceméně zbytečné. Není zaručena ani pořádně početná genetická > základna pro výběr ani nějaká solidní metoda výběru. A ve výsledku to bude > jen ztracený čas. > > Pročpak asi mají ti "dědkové z vesnic, co jim neustále ulétávají ty údajně > nakažené roje" a na které furt nadáváte, stále nějaké včely, ze kterých > mohou ty roje vylétávat? A vám vychcípávají celé chovy? Proč třeba u nás, > kousek ode mně, vymřel téměř celý chov právě jen učiteli včelařství? A > ostatní mají úhyny v normě, aspoň co já vím, protože nemám úplný přehled? > > Protože ty včely nehoblují za každou cenu za co nejsilnější včelstva a za > co největší výnosy medu! Protože ty včely prostě nechávají žít, nešťourají > do nich a nevyměnují matku, když zrovna přinesou trochu míň medu nebo když > dají při prohlídce o 5 žihadel víc než sousední včelstvo. > > Tak prostě chovejte včely a nezkoušejte z nich dělat mašiny na výrobu medu. > Včely a technologie přizpůsobené místním podmínkám a chov mít příslušné > geneticky variabilní. > Žádný nákup jakési zázračné matky kdovíodkudkoliv, o které není známo, > podle jakých kritérií byl ten chov po desetiletí vybírán a jak moc je > přešlechtěn , a potom nacpání jejich dcer do všech úlů. > A odolnost proti varaóze potom přijde sama, stejně jako je mají odolné ti > dědkové. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56597
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu