78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (90.179.243.173) --- 2. 4. 2012
Re: Pro pana Brennera

To musíte dál, mnohem dál a hledat a dát si s tím práci. A zjistíte kolik peněz takové projekty stojí a s nulovým výsledkem nebo aspon s poznáním, že tudy cesta nevede. Ale u nás to není o cestě, tady to je hladání naivních lidí aby se ta malá skupinka rozrostla a snaze provokovat a kritizovat práci druhých. Tomu chce nechat čas na zánik a ten zánik se blíží s každou změnou názoru na postup.
------------

Z toho jsem poněkud zmaten.

Osobně spíše souhlasím a tím, že odolnost našich včelstev našemu roztoči kleasá. Tragickou zkušenost jsem udělal v 2007 a pár pozorování loni.

Že k zániku včelstva stačí čím dál menší napadení je téměř nespochybňovaná skutečnost v té skupince podivínů co hledají odolnější včelstva. A pokud mě paměť neklame tak stejnou (a pro mě samozřejmou skutečnost, že sjme si jí ani nezapsal) zde přednášel i Dr.Kašpar z Dolu. Z toho usuzuji, že se nejedná o žádný sektářský názor malé skupiny lidí.

Spíš popis skutečnosti. Kdyby naše včely vydržely několikatisícové napadení jako před pěti, deseti lety, nebyly by možná takové úhyny.

Radek by nám určitě neopoměl referovat, kdybyb v Maďarsku slyšel o úhynech včelstev.

Radku, ptal jsi se na to? Kolik tam asi tak odhadují roční ztráty? A na příčiny?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (89.24.88.1) --- 2. 4. 2012
Re: Pro pana Brennera

Nemám moc času, ale přece jen. Zmaten být nemusíte stačí se zajímat a dělat si vlastní názor pod vlivem informací z více stran. Ono je toho k dohledání i na jiných www než jen na ofic. výzkumech specializovaných společností. To jestli je zde nějaká skupinka či sekta neřeším, ale bavím se o přístupu ke "konkurenci" obvzláště od někoho kdo nemá nic, ale prosazuje se názorem kdyby jsme měly a nebo proč oni nedělají.
To, že stačí na likvidaci včelstva menší množství roztoče ve včelstvu nikdo nepopírá, ale je to jako se vším, je nutné se ptát proč? A mít analízu teorie propracovanou a nedělat veci hurá stylem. Potom se mění názory a postupy a k ničemu to nevede.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radek Hubač (e-mailem) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

Ahoj Karle,
jak se dočtete v článku za měsíc, varoázu tvrdí, že mají pod kontrolou. Velký problém je Nosema ceranae, která asi způsobuje největší škody. Proto ji také hubí antibiotikem.
Viděl jsem samozřejmě pouze zlomek včelnic, takže následující berte jako současný pouze osobní názor na základě toho co jsem už viděl. Chovají slabá včelstva, k tomu nosematická. Mají velmi dlouhé období horkého počasí, kdy je snůška asi taky nic moc, stejně jako nadávám já, že koncem května u nás na vátině obvykle každý rok všechno uschne... a už včely nic moc nepřinesou stran nektaru či medovice. To horko jim možná trochu omezuje plodování v létě a tedy paradoxně by někdo možná řekl, že trochu pomáhá, ale moje zkušenost je, že v nížinách bylo vždy roztoče více, teď už nemám včely v 500m n.m., jako dříve, tak nevím, ale asi je to zatím podobné, i když i výšše roztočů asi přibývá.
Co tedy podle mě udržuje situaci pod kontrolou v Maďarsku při uvážení skoro dvojnásobné hustoty včelstev (nad 10 na km2)? Bohužel pomalu začínám věřit odpovědi šéfa madarské federace včelařů, že malé počty včelařů (celkem pouze 15000), kteří se o včely musí starat odpovídajícím způsobem!!! Omlouvám se všem malým včelařům (tedy i sobě...). Mimo to jejich 1000 prohlížitelů včelstev je sice špatně, ale placeno za to, že prohlédnou každý rok přidělená včelstva!!!!!!! Proto nemají ani mor. Stejným způsobem škodí i rádoby alternativní včelaři, kteří vymýšlí pořád nějaké "zaručeně lepší" postupy v jiný čas... V léčení není prostor na experimenty vzhledem k tomu, že včely létají ve volné přírodě. Tím samozřejmě mě ještě více začne odsuzovat třeba možná mnoho alternativců, ale je to moje zkušenost. Mimochodem jsem se přihlásil do iniciativy Šance pro včely, to není nic proti mým názorům, jen ohledně léčení je nutné koordinace se SVS, aby to nebylo divoké. Dám ještě jiný příklad, aby jste pochopili, jak to myslím. Než jsem byl vyslán do Maďarska, měl jsem i nějaké Francouzské modré berany -tedy králíky. Dost podobné se včelařinou, ale králíci nelítají po kraji a nešíří choroby, tedy každý chovatel ať si dělá co chce. Samozřejmě se po revoluci z tohoto důvodu objevilo spousta alternativců. Jáká je realita- každý si může léčit jak chce, ale ve finále, když chcete vystavovat, tak každý akceptoval, že musí králík být očkovaný, a že nesmí být nijak nemocný, jinak ho na výstavu nepřijmou. Proč, protože bylo hodně průserů a stále jsou např. s enteropatiemi a rýmou. Realita těch, které znám a vím, že neočkují a neléčí včas je, že tak co 2-4 roky přijdou skoro kompletně o svůj chov... a bez náhrady. Kdo má čistokrevné drahé králíky si to nedovolí a očkuje. Proto jsem tvrdě proti odškodňování. Sám jsem měl jednou problém s viry, samozřejmě jsem nic nedostal, nikdo ani nechtěl žádný vzorek odebrat.... Proč tedy s morem odškodňovat?
Jiný, včelařský, osobní příklad je můj táta, který chtěl mít včely na zahrádce v kolonii 300km ode mě. Samozřejmě jsem mu zdarma vše zařídil a on "včelařil" úspěšně asi 8 let, včely opravdu hodně vydrží!! Asi 2x za ty roky jsem přivezl matku a vyměnil. Jinak pořád jedno silné včelstvo, Gabony jsem dal já, párkrát je ani nebyl schopen vyjmout. Další léčení komise z místní ZO. Co jsem mu 3x neřekl - např. přidej nástavek, odeber měl a odevzdej ji, tak nikdy sám za ty roky neudělal. Včera jsem s ním mluvil, že prý nelítají, hned měl tisíc vysvětlení, že v televizi říkali, že se včely kvůli zimě trhli od zásob atd. Přesně jak každý druhý "majitel včel"!!! Jak kdybych slyšel fakt každého druhého z naší vesnice... Samozřejmě se táta do úlu ještě ani nepodíval, takže až pojedu asi za dva týdny domů, všechno naložím, odvezu a zahrádky mají smůlu, jiný včelař ani majitel včel tam není... Jenom doufám, že mě táta nedonutí v létě přivézt oddělek, to by znamenalo dalších x let stresů pro mě i včelky.

Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Pro pana Brennera
> Datum: 02.4.2012 08:04:31
> ----------------------------------------
> To musíte dál, mnohem dál a hledat a dát si s tím práci. A zjistíte kolik
> peněz takové projekty stojí a s nulovým výsledkem nebo aspon s poznáním, že
> tudy cesta nevede. Ale u nás to není o cestě, tady to je hladání naivních
> lidí aby se ta malá skupinka rozrostla a snaze provokovat a kritizovat
> práci druhých. Tomu chce nechat čas na zánik a ten zánik se blíží s každou
> změnou názoru na postup.
> ------------
>
> Z toho jsem poněkud zmaten.
>
> Osobně spíše souhlasím a tím, že odolnost našich včelstev našemu roztoči
> kleasá. Tragickou zkušenost jsem udělal v 2007 a pár pozorování loni.
>
> Že k zániku včelstva stačí čím dál menší napadení je téměř nespochybňovaná
> skutečnost v té skupince podivínů co hledají odolnější včelstva. A pokud mě
> paměť neklame tak stejnou (a pro mě samozřejmou skutečnost, že sjme si jí
> ani nezapsal) zde přednášel i Dr.Kašpar z Dolu. Z toho usuzuji, že se
> nejedná o žádný sektářský názor malé skupiny lidí.
>
> Spíš popis skutečnosti. Kdyby naše včely vydržely několikatisícové napadení
> jako před pěti, deseti lety, nebyly by možná takové úhyny.
>
> Radek by nám určitě neopoměl referovat, kdybyb v Maďarsku slyšel o úhynech
> včelstev.
>
> Radku, ptal jsi se na to? Kolik tam asi tak odhadují roční ztráty? A na
> příčiny?
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Bronislav Gruna (109.81.252.25) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

Radku,

jak píšeš, v Maďarsku mají proti nám malý počet vysoce kvalifikovaných včelařů. Předpokládám, že si svá včelatva ošetřují sami povolenými prostředky na základě svého osobního kvalifikovaného rozhodnutí. Pochybuji, že jim chodí léčit nějaký důvěrník v jeden stanovený čas jedním přikázaným způsobem.

Maďarské včelařské organizace se vydaly jinou cestou nez náš ČSV. Nevím to přesně, ale působí tam asi 4 včelařské svazy, sdružující ty včelaře, kteří chtějí, tedy převážně včelaře s většími počty včelstev. O ty menší se moc nestarají. V důsledku toho měli krátkodobě problémy s VD, ale dlouhodobě si pomohli k stabilnímu systému.
Zastávám názor, že největším problémem našeho včelařství je všudypřítomná masa nekvalifikovaných včelařů s minimálním zájmem o obor. Náš systém jednotné péče a dohledu nad každým včelařem umožňuje těmto lidem včelařit. 98 % organizovanost udržuje neplacená práce odhadem asi 5000 důvěrníků, plošná dotace D1 a jednou za pár let náhrady za úhyny. Taková organizovanost je světový unikát, bohužel z hlediska dlouhodobého kontraproduktivní.
Jednotné léčení v jeden čas, jedním způsobem na určitém území je sice zajímavé na papíře (ve vyhlášce), ale v reálném životě strašně nákladné a ve svobodné společnosti neproveditelné. Mě to připomíná spartakiádu - tankrát nám to ani nepřišlo divné, ale zkuste dnes dostat 10 000 lidí v trenkách na stadion.

Do budoucna je třeba i u nás dát včelařům možnost svobodně volit z doporučených a schválených léčiv a metod léčení. Samozřejmě musí mít takový včelař povinnosti: znát aktuální zdravotní stav svých včelstev, dodržovat návody výrobce, hlásit úhyny, vzdělávat se apod. Zodpovědnost a rozhodovací pravomoce ale musí být na úrovni včelaře, ne nějaké ZO nebo OV. Krátkodobě tu může způsobit větší problémy, ale pokud nebudou finanční kompenzace za úhyny, systém se za pár let stabilizuje.

Broněk
-----------------------
Radek Hubač napsal: Co tedy podle mě udržuje situaci pod kontrolou v Maďarsku při uvážení skoro dvojnásobné hustoty včelstev (nad 10 na km2)? Bohužel pomalu začínám věřit odpovědi šéfa madarské federace včelařů, že malé počty včelařů (celkem pouze 15000), kteří se o včely musí starat odpovídajícím způsobem!!! Omlouvám se všem malým včelařům (tedy i sobě...). Mimo to jejich 1000 prohlížitelů včelstev je sice špatně, ale placeno za to, že prohlédnou každý rok přidělená včelstva!!!!!!! Proto nemají ani mor. Stejným způsobem škodí i rádoby alternativní včelaři, kteří vymýšlí pořád nějaké "zaručeně lepší" postupy v jiný čas... V léčení není prostor na experimenty vzhledem k tomu, že včely létají ve volné přírodě. Tím samozřejmě mě ještě více začne odsuzovat třeba možná mnoho alternativců, ale je to moje zkušenost. Mimochodem jsem se přihlásil do iniciativy Šance pro včely, to není nic proti mým názorům, jen ohledně léčení je nutné koordinace se SVS, aby to nebylo divoké.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

>>>Jednotné léčení v jeden čas, jedním způsobem na určitém území je sice
zajímavé na papíře (ve vyhlášce), ale v reálném životě strašně nákladné a
ve svobodné společnosti neproveditelné. Mě to připomíná spartakiádu -
tankrát nám to ani nepřišlo divné, ale zkuste dnes dostat 10 000 lidí v
trenkách na stadion.<<<<
TEN JEDNOTNÝ ČAS JE DÁN vývojovými cykly včel a varoázy. O prravdu si myslíš že v jinou dobu to bude účinnější.
Dalším problémem je, že někteří funkcioáři to chápou doslovně a proto to ani nemůže dobře fungovat. S tím pak souhlasím. Takový postup podle kalendáře asi neměl ale autor na mysli. Nespíš se také traduje z doby začátků boje s VD. kdy se v zimě dělali postřiky. Podle mne se to časové datování musí řídit právě těmi vývojovými cykly a podmínkami pro danou včelnici.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bronislav Gruna <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: Pro pana Brennera
> Datum: 02.4.2012 11:53:59
> ----------------------------------------
> Radku,
>
> jak píšeš, v Maďarsku mají proti nám malý počet vysoce kvalifikovaných
> včelařů. Předpokládám, že si svá včelatva ošetřují sami povolenými
> prostředky na základě svého osobního kvalifikovaného rozhodnutí. Pochybuji,
> že jim chodí léčit nějaký důvěrník v jeden stanovený čas jedním přikázaným
> způsobem.
>
> Maďarské včelařské organizace se vydaly jinou cestou nez náš ČSV. Nevím to
> přesně, ale působí tam asi 4 včelařské svazy, sdružující ty včelaře, kteří
> chtějí, tedy převážně včelaře s většími počty včelstev. O ty menší se moc
> nestarají. V důsledku toho měli krátkodobě problémy s VD, ale dlouhodobě si
> pomohli k stabilnímu systému.
> Zastávám názor, že největším problémem našeho včelařství je všudypřítomná
> masa nekvalifikovaných včelařů s minimálním zájmem o obor. Náš systém
> jednotné péče a dohledu nad každým včelařem umožňuje těmto lidem včelařit.
> 98 % organizovanost udržuje neplacená práce odhadem asi 5000 důvěrníků,
> plošná dotace D1 a jednou za pár let náhrady za úhyny. Taková
> organizovanost je světový unikát, bohužel z hlediska dlouhodobého
> kontraproduktivní.
> Jednotné léčení v jeden čas, jedním způsobem na určitém území je sice
> zajímavé na papíře (ve vyhlášce), ale v reálném životě strašně nákladné a
> ve svobodné společnosti neproveditelné. Mě to připomíná spartakiádu -
> tankrát nám to ani nepřišlo divné, ale zkuste dnes dostat 10 000 lidí v
> trenkách na stadion.
>
> Do budoucna je třeba i u nás dát včelařům možnost svobodně volit z
> doporučených a schválených léčiv a metod léčení. Samozřejmě musí mít takový
> včelař povinnosti: znát aktuální zdravotní stav svých včelstev, dodržovat
> návody výrobce, hlásit úhyny, vzdělávat se apod. Zodpovědnost a rozhodovací
> pravomoce ale musí být na úrovni včelaře, ne nějaké ZO nebo OV. Krátkodobě
> tu může způsobit větší problémy, ale pokud nebudou finanční kompenzace za
> úhyny, systém se za pár let stabilizuje.
>
> Broněk
> -----------------------
> Radek Hubač napsal: Co tedy podle mě udržuje situaci pod kontrolou v
> Maďarsku při uvážení skoro dvojnásobné hustoty včelstev (nad 10 na km2)?
> Bohužel pomalu začínám věřit odpovědi šéfa madarské federace včelařů, že
> malé počty včelařů (celkem pouze 15000), kteří se o včely musí starat
> odpovídajícím způsobem!!! Omlouvám se všem malým včelařům (tedy i sobě...).
> Mimo to jejich 1000 prohlížitelů včelstev je sice špatně, ale placeno za
> to, že prohlédnou každý rok přidělená včelstva!!!!!!! Proto nemají ani mor.
> Stejným způsobem škodí i rádoby alternativní včelaři, kteří vymýšlí pořád
> nějaké "zaručeně lepší" postupy v jiný čas... V léčení není prostor na
> experimenty vzhledem k tomu, že včely létají ve volné přírodě. Tím
> samozřejmě mě ještě více začne odsuzovat třeba možná mnoho alternativců,
> ale je to moje zkušenost. Mimochodem jsem se přihlásil do iniciativy Šance
> pro včely, to není nic proti mým názorům, jen ohledně léčení je nutné
> koordinace se SVS, aby to nebylo divoké.
>
>
> >>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
JosPr (217.77.165.46) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

V momente,kdy bude dana vcelarum volnost v leceni podle vlastniho uvazeni a situace na vcelnici nastane behem dvou,tri let prudke snizeni stavu vcelaru a to je jedine dobre.System leceni pres duverniky je opravdu unikat.Kdysi jsem v nem videl prednost,ze lecenim ostatnim chranim svoje vcely.Po par letech to vidim jinak.Bud se vcelar postarat dokaze a bude vcelarit,kdyz ne,smula,misto vcel chovej zelvu nebo osmaka.Vloni se nas 5 vcelaru dohodlo,ze si odleci kazdy sam,po 2.fumigaci podle spadu zamitnuti aerosolu.Jaro letos:4x poctiva 0 a paty vcelar je bez vcel.Proc se starat o blba,ktery ma gabon v pytliku na okne a varidol v nerozdelane lahvicce a tvrdi,ze monitoruje spad?J

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gusto (195.98.15.164) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

chlapi,len si moc neidealizujte to madarske vcelarenie..zdravotny stav vcelstiev tam nieje onic lepsi ako u nas,drobnych vcelarov s plastami ciernymi ako gramoplatne je tam habadej,spekulantov s domacou vyrobou lieciv a s brutalnym prekracovanim ucinnych latok je tam tiez neurekom ( namacanie dosticiek do fluvalinatu),ustavicna snaha pouzivat fumagilin aj pod inymi nazvami..atd atd...to len tak v skratke..Len to sa nedozviete od predsedu ale od radovych vcelarov..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Radek Hubač (e-mailem) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera

Ahoj Broňo,
až s tím šéfem budu mluvit, zeptám se ho konkrétně na Tvoje dotazy. Zatím si myslím, že jsi to pochopil špatně. Léčení podle mě mají nařízeno, léčí si zřejmě skoro každý sám, i když má k dispozici toho poradce/prohlížitele pro případ, že potřebuje poradit, pomoc. Sami si léčíme celé roky např. u nás v Pardubiccíh taky, tedy žádný rozdíl. Veterina v Maď. má silnou pozici, s nikým se moc nebaví, prohlížitel může kohokoliv, kdykoliv navštívit a odebrat vzorky, takže každý včelař má stažený zadek a kouká se snažit. U mě doma nikdo za 10 let nebyl.... Když budu svoji měl sbírat třeba v létě a odevzdávat v zimě, nikdo nic nezmůže. Nebojím se, že by někdo přišel a kontroloval. Velmi mně vadí tenhle styl, kam se mě snažíš tlačit.. taky patříš mezi alternativce, kterému se nelíbí zkušenosti z Maďarska a nechceš to přijmout, že se stran léčení se tady taky s nikým nikdo nebaví, to není Polsko... Tady prostě musí. S těmi svazy máš pravdu taky částečně. Chlap, se kterým jsem mluvil šéfuje jediné včelařské federaci s celorepublikovou působností. Jak je to přesně s těmi dalšími, jsem se neptal, z řeči vyplynulo, že stran léčení je to jedno, veterina nařídí, prohlížitelé jsou také jmenovaní veterinou. Jednotlivé spolky vedou spolkový život, povídají si leda o technologii a akcích, kde se chtějí potkat, prodat, o chovaném plemeni taky není možnost debaty... jinak makají - matematický průměr je přes 70 včelstev na včelaře.
Já bych nehledal složitosti. Je to jak jsem napsal o svém tátovi, štěstí, že jsem mu byl pořád k dispozici a pořád jsem ho honil, velké procento "majitelů včelstev" nikoho za zadkem, kdo by je s bičem honil nemá. Tihle, co se o včely nestarají, a je jich moc, mě vadí skoro stejně, jako rádoby výzkumníci, u kterých bývá přání otcem myšlenky. Takových, kteří jsou schopni udržet situaci pod kontrolou je moc málo, myslím při pokusech. Nechci se Tě osobně vyptávat, ale říkal jsi mně o někom, kdo dělal bond testy a měl řadu úhynů. Myslíš že nebyl zdrojem zvýšeného infekčního tlaku pro okolí? A to dělal jenom kvůli tomu, že si myslel.....že nevěřil, že máme téměř samá varoasenzitivní včelstva a neuměl udělat pokus, který by neohrozil ostatní v okolí. Víš u nás se neslušně říká, myslet znamená houby vědět...
Docela mně vadí řeči kolem šlechtění na varoatoleranci. Podle mého názoru jediné, co by měli dělat všichni je, zabránit rojení, tvořit standardní oddělky z nejlepšího, co je na včelnici, tím myslím včetně včel a medu, jednotně léčit a hledat nejméně napadená včelstva, která dále rozchovávat. Samozřejmé je vyšetřovat nosematózu a mor. Když si kdokoliv bude myslet, že daná linie je zajímavá, měl by mít možnost dát ji někomu k dalšímu testování. Ta možnost je tu již dnes, i když ne dobře koordinovaná a hlavně nikdo nedělá standardní oddělky, aby je mohl standardně posoudit. Otázka neléčení, aby se "mohlo projevit odolné včelstvo" jak jsem slyšel z řad PSNV je taky podle mě pouze zbytečným množením roztočů. Rád bych viděl seriózní studii byť s jiným druhem včely, která je varoatolerantní, že při běžném ošetřování byla nákazová situace stejná a až Bond testy při vysokých napadeních odlišily včelstva odolná.. Tomu prostě nevěřím. Myslím, že by se mělo začít od základních věcí a až později přitvrzovat. Budu rád, pokud mě někdo může poučit. A to zvláště nyní, kdy je skoro 100% včelstev varoasenzitivních a poslední roky je obrovský přísun při loupežích v říjnu pravděpodobně ze zalétlých rojů. Pokud jde o oddělky, což je naprosto zásadní otázka, jaká je realita? Velcí producenti oddělků rozhází do oddělků všechno, co nejde jinak využít a až když je poptávka moc velká, odebírají z "kmenových včelstev". Většina majitelů včel stále spoléhá na roje. Nemám co k tomu víc říct a neříkej mi, že by ses v něčem z těch lumpáren sám uměl najít.... preferuji používat hlavu než se pustit do "pokusů" které jsou o přáních, nikoliv o realitě... pro příklad uvedu svoje loňské výsledky. Žádný úhyn na varoázu jako každý z jedenácti let, kdy včelařím.. Zkouším testovat v mezích zákona, co mám k dispozici a i bez Bond testů a úhynů Ti klidně řeknu, že Vigorky, moje selektovaná linie, Wurmy, Sedláček z Příchovic vloni dopadli stran roztoče stejně. Kmenová včelstva i oddělky měli pomalu stejně roztočů po první fumigaci. můžu říct pouze jedno, že všechny zmíněné se projevili jako velmi podobné -varoasenzitivní.
proč to tak je nevím přesně, jsem u včel málo, možná to je ale správná cesta - tím myslím, že moje technologie v mých podmínkách, založená na tvorbě oddělků, které způsobí rozdělení populace roztoče během kritické fáze -květen-červen zajistila, že jsem nikdy neměl úhyn na varoázu i bez použití kys. mravenčí.
Na tohle poslední bych byl rád, kdybys se svými zkušenostmi s úhyny mohl reagovat, Broňo.
Vše v dobrém
Radek


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bronislav Gruna <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: Pro pana Brennera
> Datum: 02.4.2012 11:53:58
> ----------------------------------------
,> Radku,
>
> jak píšeš, v Maďarsku mají proti nám malý počet vysoce kvalifikovaných
> včelařů. Předpokládám, že si svá včelatva ošetřují sami povolenými
> prostředky na základě svého osobního kvalifikovaného rozhodnutí. Pochybuji,
> že jim chodí léčit nějaký důvěrník v jeden stanovený čas jedním přikázaným
> způsobem.
>
> Maďarské včelařské organizace se vydaly jinou cestou nez náš ČSV. Nevím to
> přesně, ale působí tam asi 4 včelařské svazy, sdružující ty včelaře, kteří
> chtějí, tedy převážně včelaře s většími počty včelstev. O ty menší se moc
> nestarají. V důsledku toho měli krátkodobě problémy s VD, ale dlouhodobě si
> pomohli k stabilnímu systému.
> Zastávám názor, že největším problémem našeho včelařství je všudypřítomná
> masa nekvalifikovaných včelařů s minimálním zájmem o obor. Náš systém
> jednotné péče a dohledu nad každým včelařem umožňuje těmto lidem včelařit.
> 98 % organizovanost udržuje neplacená práce odhadem asi 5000 důvěrníků,
> plošná dotace D1 a jednou za pár let náhrady za úhyny. Taková
> organizovanost je světový unikát, bohužel z hlediska dlouhodobého
> kontraproduktivní.
> Jednotné léčení v jeden čas, jedním způsobem na určitém území je sice
> zajímavé na papíře (ve vyhlášce), ale v reálném životě strašně nákladné a
> ve svobodné společnosti neproveditelné. Mě to připomíná spartakiádu -
> tankrát nám to ani nepřišlo divné, ale zkuste dnes dostat 10 000 lidí v
> trenkách na stadion.
>
> Do budoucna je třeba i u nás dát včelařům možnost svobodně volit z
> doporučených a schválených léčiv a metod léčení. Samozřejmě musí mít takový
> včelař povinnosti: znát aktuální zdravotní stav svých včelstev, dodržovat
> návody výrobce, hlásit úhyny, vzdělávat se apod. Zodpovědnost a rozhodovací
> pravomoce ale musí být na úrovni včelaře, ne nějaké ZO nebo OV. Krátkodobě
> tu může způsobit větší problémy, ale pokud nebudou finanční kompenzace za
> úhyny, systém se za pár let stabilizuje.
>
> Broněk
> -----------------------
> Radek Hubač napsal: Co tedy podle mě udržuje situaci pod kontrolou v
> Maďarsku při uvážení skoro dvojnásobné hustoty včelstev (nad 10 na km2)?
> Bohužel pomalu začínám věřit odpovědi šéfa madarské federace včelařů, že
> malé počty včelařů (celkem pouze 15000), kteří se o včely musí starat
> odpovídajícím způsobem!!! Omlouvám se všem malým včelařům (tedy i sobě...).
> Mimo to jejich 1000 prohlížitelů včelstev je sice špatně, ale placeno za
> to, že prohlédnou každý rok přidělená včelstva!!!!!!! Proto nemají ani mor.
> Stejným způsobem škodí i rádoby alternativní včelaři, kteří vymýšlí pořád
> nějaké "zaručeně lepší" postupy v jiný čas... V léčení není prostor na
> experimenty vzhledem k tomu, že včely létají ve volné přírodě. Tím
> samozřejmě mě ještě více začne odsuzovat třeba možná mnoho alternativců,
> ale je to moje zkušenost. Mimochodem jsem se přihlásil do iniciativy Šance
> pro včely, to není nic proti mým názorům, jen ohledně léčení je nutné
> koordinace se SVS, aby to nebylo divoké.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turcani (94.229.32.130) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera

Mají velmi dlouhé období horkého počasí, kdy je snůška asi taky nic moc, stejně jako nadávám já, že koncem května u nás na vátině obvykle každý rok všechno uschne... a už včely nic moc nepřinesou stran nektaru či medovice.

Radek, to nic moc vo vlaňajšom roku mal kočújúci včelár 100 kg výnos v úľoch Veľký Boconády (ležan 420x360 mm 22 rámikov), prezradil mi to kolega, ktorý do Maďarska často chodí (raz do mesiaca) a tento údaj je pravdivý. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Radek Hubač (e-mailem) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera

nemám žádné iluze, žiji tady již 3 roky.... viděl jsem lecos. Pokud jde o snůšku je to jako všude, jedna včelnice 100kg, 5 km vedle 30 u stejného včelaře.... MAjí spoustu problémů, bojí se alternativců, kteří zkouší všechno možné i jiná plemena, ale naštěstí je těchto ignorantů stále tak málo, že jim zde počet včelstev narůstá, smorem to není zlé. Pokud jde o léčení, řekl mi jednoznačně, že amitraz funguje dobře, jen ho dobře použít 2x ročně a úhyny nejsou. Konkrétní úhyny za zimu ani nemůže vědět. U nás to taky nikdo pořádně nezjišťuje. Mě osobně se tedy asppoň nikdo neptal.
Radek

>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
KaJi (90.179.243.173) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera

Radek Hubač:
....Pokud jde o léčení, řekl mi jednoznačně, že amitraz funguje dobře, jen ho dobře použít 2x ročně a úhyny nejsou. ...

-----
V jaké formě to v létě a vlastně i v zimě používají? Zima fumigace? Léto?

Dík

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
a.turcani (94.229.32.130) --- 2. 4. 2012
Re: Pro pana Brennera

Radku, ptal jsi se na to? Kolik tam asi tak odhadují roční ztráty? A na příčiny? Karel

V Karel, v Maďarsku pre našej hranici v minulosti bojovali proti Vd vaším, teda i naším GABONOM PA 92, posledné roky používajú kyselinu šťaveľovú a kvapkajú ju do uličiek (bližšie neviem). Kamarát, ktorý je napojený na Maďarov sa opýta a napíšem niečo bližšie. Práve tento kamarát hovoril, že v tejto oblasti uhynulo ešte pred zimou viac včelstiev (neviem čo je to "viac"), zrejme na varoázu. Možno večer budem múdrejší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu