78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 5. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera
Já včelařím v 200m.n.m.lužní les, to že včely jdou do zimy o něco slabší to je fakt, ale s jarním rozvojem tam bych rozdíl neviděl. Já mám hlavní snůšku z řepky a potom lípa. Někdy před řepkou je i med z javorů, ale to jen vyjmečně a hektary Medvědího česneku jako pylová podpora. Takže u mě je jaro asi o něčem jiném než někde v kopcích se smrkovým lesem. Ale louky a pampelišky ta by mě zajímalo také, bohužel to zde nemám. Já nemám problém s tím, že včely jdou do zimy slabší spíš to beru jako výhodu. Včely dřív ukončí plodování, takže při ošetření proti VD mám skutečně včelstva bez plodu.
Aleš M.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Re: Re: Pro pana Brennera > Datum: 04.4.2012 07:38:34 > ---------------------------------------- > Jak jsem psal, mám stále ještě do července včely 500km od bydliště... taky nemám > noho času.Chtěl bych fungovat bez mezistěn, zatím alespoň necháváme 3 přátelé > dělat mezistěny extra z našeho vosku pro nás. Bez mezistěn to jde u oddělků > celkem dobře, u kmenových včelstev mně šlo taky o med. Teď mám již přebytek > souší, možná, že už by šlo výrazně omezit mezistěny i v nich. Na medu zimuji > částečně, jen pár včelstev pouze na medu, mám pořád ještě určité pochybnosti > kvůli síle včelstev na jaře. Mám pouze časnou snůšku a včelstva zimující na medu > bývají slabší. Jaké máš s tím zkušenosti Ty? Když dám včelám 2 velké dávky cukru > v červenci, tak to matky nakopne a včelstva jsou do zimy silnější. Vloni jsem > většině včelstev dal jen jednu, nechal jsem jim hodně medu, uvidím, jak budou > vypadat za měsíc. > Radek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56722
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Ivo Dragoun MUDr (e-mailem) --- 6. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera
Zdravím, já si dovolím jen trochu přispět do té medonosné flory.Podobně na tom jsem co se lesa týče.Na rozdíl od Vás mám více javorů,ale řepku žádnou.Takže mám většinou smíchanou snůšku ovcnanů s javorem.Co se pampelišky týče - loni jsem měl vedle kvetoucí aleje javorů (klen i j.jasanolistý) také lán nádherné pampelišky.Včelky však zcela jednoznačně upřednostňovaly javor.Kdesi jsem četl, že někde dokonce kočují za pampeliškou, nevím, já bych si to asi po těchto zkušenostech netroufal. Ivo D.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <ales.molcik/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Re: Re: Pro pana Brennera > Datum: 05.4.2012 21:53:42 > ---------------------------------------- > Já včelařím v 200m.n.m.lužní les, to že včely jdou do zimy o něco slabší to je > fakt, ale s jarním rozvojem tam bych rozdíl neviděl. Já mám hlavní snůšku z > řepky a potom lípa. > Někdy před řepkou je i med z javorů, ale to jen vyjmečně a hektary Medvědího > česneku jako pylová podpora. Takže u mě je jaro asi o něčem jiném než někde v > kopcích se smrkovým lesem. Ale louky a pampelišky ta by mě zajímalo také, > bohužel to zde nemám. Já nemám problém s tím, že včely jdou do zimy slabší spíš > to beru jako výhodu. Včely dřív ukončí plodování, takže při ošetření proti VD > mám skutečně včelstva bez plodu. > > > Aleš M. > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz> > > Předmět: Re: Re: Re: Pro pana Brennera > > Datum: 04.4.2012 07:38:34 > > ---------------------------------------- > > Jak jsem psal, mám stále ještě do července včely 500km od bydliště... taky > nemám > > noho času.Chtěl bych fungovat bez mezistěn, zatím alespoň necháváme 3 > přátelé > > dělat mezistěny extra z našeho vosku pro nás. Bez mezistěn to jde u oddělků > > celkem dobře, u kmenových včelstev mně šlo taky o med. Teď mám již přebytek > > souší, možná, že už by šlo výrazně omezit mezistěny i v nich. Na medu zimuji > > částečně, jen pár včelstev pouze na medu, mám pořád ještě určité pochybnosti > > kvůli síle včelstev na jaře. Mám pouze časnou snůšku a včelstva zimující na > medu > > bývají slabší. Jaké máš s tím zkušenosti Ty? Když dám včelám 2 velké dávky > cukru > > v červenci, tak to matky nakopne a včelstva jsou do zimy silnější. Vloni jsem > > většině včelstev dal jen jednu, nechal jsem jim hodně medu, uvidím, jak budou > > vypadat za měsíc. > > Radek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56732
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2012
Re: Re: Re: Pro pana Brennera
Včely vždy upřednostňují zdroje snůšky s vysokou vydatností. Pokud souběžně kvete něco jiného se znatelně menší vydatností, prostě si toho nevšímají. A javor klen je velmi vydatný, 1000 - 1200 kg sladiny na hektar, zatímco pampeliška má poměrně malou vydatnost, co si pamatuji, jen takových 200 - 300 kg z hektaru. Stejně jako většina dalšího lučního kvítí.
Javor jasanolistý myslím kvete moc brzo, to je spíš tak podněcování před hlavním obdobím pampelišky anebo na začátku řepky.
Co se týká kočování či vydatnosti snůšky z pampelišek anebo o týden- 14 dní později ostatní luční kvítí, je to o prostředí. Kde většina plochy v okruhu stovek metrů až kilometrů jsou extenzívní nehnojené ale tak cca dvakrát ročně sekané travnaté plochy s kvetoucími rostlinami. V doletu včel jsou potom stovky hektarů takových ploch a potom i když tam ty kytky v té trávě nerostou hustě a medují poměrně málo, pořádná snůška z toho vyjde i tak.
Takže javory jsou spíš bodové zdroje snůšky s malou plochou a velkou vydatností, květoucí tráva spíš plošné zdroje.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56733
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu