78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- a.turcani (94.229.32.130) --- 8. 4. 2012
Re: Pepanova uvaha re: pro pana Brennera
J.K. Trubčí buňky jsou pro matku neodolatelným lákadlem i v období druhého plodového vrcholu ke kterému dochází v období odchovu zimních generací včel.
Josef, vybral som si len jeden bod z Tvojho rozsiahleho komentára a to je prvá časť tejto vety. Pozoroval som vzťah včiel ku trúdim bunkám a nadobudol som dojem, že samotná matka vo včelstve je len ten povestný stroj na kladenie vajíčok a tom kde bude matka klásť vajíčka (tvar bunky je tým rozhodujúcim faktorom či položí oplodnené alebo neoplodnené) rozhodujú úľové včely a tak je to i pri zakladaní trúdich buniek.
Nie raz som pozoroval v priamom prenose, keď včely doslova dotlačili M, aby položila vajíčko do pripravenej materskej kolísky, Až po akte položenia vajíčka sa včely rozišli a matka išla na iné miesto klásť vajíčka. Takto som to pozoroval i v prípade trúdich buniek v dolnom rohu plásta, "prepustili" ju, keď ich zakládla.
Takže pri kladení vajíčok musí panovať súhra, vo vzťahu matka a včely.
Ešte spomeniem jeden príklad na vysvetlenie tohoto javu, ktorý som hlavne pozoroval pri jarnom rozvoji včelstva. Plodové teleso sa postupne dostáva bližšie k zásobám a ak sú na ňom trúdie bunky zanesené medom, včely ich predčasne vyčistia a vyleštia (pripravia na prijatie vajíčka) matka ich zakladie neoplodnenými vajíčkami ako prvé.
Josef, neodmietam Tvoje vysvetlenie javov vo včelstve, sú hodné povšimnutia a možno takouto mozaikou pozorovaní sa dostaneme bližšie k poznaniu
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56774
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 8. 4. 2012
Re: Pepanova uvaha re: pro pana Brennera
Vúbec všechny úvahy co a jak rozhoduje kolik trubců bude ve včelstvu a nebo jaké děje a kdy se to bude dít je v genech a ajejich postupné děje odstartovává v celé přírodě poloha slunce spolu s teplotou, což spolu úzce souvisí. Nic si nenamlovejme, že včelám můžeme něco nadiktovat co mají dělat. My jim umíme jen jejich postupy ničit. Zrovna tak není ani trubčina neodolatelným lákadlem.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: a.turcani <anton.turcani/=/gmail.com> > Předmět: Re: Pepanova uvaha re: pro pana Brennera > Datum: 08.4.2012 09:09:21 > ---------------------------------------- > J.K. Trubčí buňky jsou pro matku neodolatelným lákadlem i v období druhého > plodového vrcholu ke kterému dochází v období odchovu zimních generací > včel. > > Josef, vybral som si len jeden bod z Tvojho rozsiahleho komentára a to je > prvá časť tejto vety. Pozoroval som vzťah včiel ku trúdim bunkám a > nadobudol som dojem, že samotná matka vo včelstve je len ten povestný stroj > na kladenie vajíčok a tom kde bude matka klásť vajíčka (tvar bunky je tým > rozhodujúcim faktorom či položí oplodnené alebo neoplodnené) rozhodujú > úľové včely a tak je to i pri zakladaní trúdich buniek. > > Nie raz som pozoroval v priamom prenose, keď včely doslova dotlačili M, aby > položila vajíčko do pripravenej materskej kolísky, Až po akte položenia > vajíčka sa včely rozišli a matka išla na iné miesto klásť vajíčka. Takto > som to pozoroval i v prípade trúdich buniek v dolnom rohu plásta, > "prepustili" ju, keď ich zakládla. > > Takže pri kladení vajíčok musí panovať súhra, vo vzťahu matka a včely. > Ešte spomeniem jeden príklad na vysvetlenie tohoto javu, ktorý som hlavne > pozoroval pri jarnom rozvoji včelstva. Plodové teleso sa postupne dostáva > bližšie k zásobám a ak sú na ňom trúdie bunky zanesené medom, včely ich > predčasne vyčistia a vyleštia (pripravia na prijatie vajíčka) matka ich > zakladie neoplodnenými vajíčkami ako prvé. > > Josef, neodmietam Tvoje vysvetlenie javov vo včelstve, sú hodné povšimnutia > a možno takouto mozaikou pozorovaní sa dostaneme bližšie k poznaniu > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56775
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (93.99.204.43) --- 8. 4. 2012
Re: Pepanova uvaha re: pro pana Brennera
Jen tak na okraj, sežeňte si termokameru a rázem poznáte, zda trubci plod zahřívají.
Rozhodně to bude mnohem produktivnější než celá tato diskuze zahlcená spousty polopravd a smyšlenek.
Jak tak koukám na příspěvky některých, asi by hodně lidí objevilo Ameriku.
Že trubci zahřívají plod, je dávno známá a prokázaná věc.
LBV metodu jsem dva roky zkoušel, fungovala mi, ale půlení včelstev mi připadá jednodušší a pro můj provozní záměr účelnější (záměrně vytvářím oddělky, abych jimi mateřáky mohl na jaře zpětně posílit, a tak si zajistit bohatou jarní snůšku).
MV
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56786
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (93.99.204.43) --- 8. 4. 2012
Re: Pepanova uvaha re: pro pana Brennera
LBV metodu jsem dva roky zkoušel, fungovala mi, ale půlení včelstev mi připadá jednodušší a pro můj provozní záměr účelnější (záměrně vytvářím oddělky, abych jimi mateřáky mohl na jaře zpětně posílit, a tak si zajistit bohatou jarní snůšku).
___________________________________________________________
Oprava: "abych jimi mateřáky mohl koncem zimy (!) zpětně posílit"
Na jaře by posilování bylo už docela s křížkem po funuse :)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56787
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu