78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Martin (93.153.25.77) --- 10. 5. 2012
Začít

Dobrý den chtěl bych si pořídit včeličky,jsem inv. důchodce a mám ted zahradu u lesa dále je tam dosti ovocných stromů.Jsem ale úplný lajk.Může mi někdo poradit jak začít? děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57157


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel (81.19.47.93) --- 10. 5. 2012
Re: Začít

Před jakýmkoliv začátkem nejdříve si najděte místní organizaci včelařů. Například přes http://www.vcelarstvi.cz/kontakty.html
Kontaktovat třeba jednatele. Ten vám podá info, od koho koupit včelstva (při dovozu včelstev z větší dáli je nutné kontaktovat veterinární správu). Kde je nejbližší dobrý prodejce vybavení atd.

Pokud zde budete chtít nějaké rady od včelařů, nejdříve určete svoji polohu. Např. na jižní moravě (cca 200 m n.m.) se včelaří trochu jinak než v podhůří (cca 700 m n.m.). Také záleží jestli v okolí převažují lesy nebo pole.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57158


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 5. 2012
Re: Začít

No, ono se pro včely nejedná jen o zahradu a kousek lesa vedle. Včelky využívají nabídku sladiny a pylu v přírodě do okruhu 2 až 5 kilometrů. Kvalita přírody v tom okruhu určuje, kolik se tam uživí včelstev a při jakém počtu se už objevují známky převčelení, respektive pravidelného každoročního nedostatku nabídky sladiny v přírodě zejména v vrcholovém a pozdním létě.

Co se týká vlastního chovu, pro začátečníka jsou optimální asi tak 4 včelstva. Na jednom druhém se zkouší, furt se do nich chodí atd a zbývající jsou záložní, pro rozchov, pokud zkušební uhyne a na produkci medu. Protože zkušební včelstvo, jak se do něho furt chodí a učí se na něm, má co dělat, aby vůbec přežívalo, užitek z něho bývá minimální.

Co se týká úlů a dalšího vybavení, záleží kolik do toho chceš vrazit. Pro 4 včelstva můžeš koupit všechno nové a klidně utratit nad 20 tisíc stejně tak jako všechno zakoupit
použité za dva tisíce. Omezení u úlů je to, že by to dnes už neměly být žádné jiné než nástavkové úly. Jiné starší jsou už příliš zastaralé. Omezení u rámkové míry je to, že by to měla být běžná rámková míra, která se dnes prodává, ne žádná specialita nějakého samouka. Stejně podle dotazů včelařů s největší pravděpodobností platí, že až se včelař začátečník po pár letech rozkouká a naučí se dobře včelařit, mění rámkovou míru a úly na jiné, které mu vyhovují víc.

Co se týká nákazové bezpečnosti, je tady nákaza, mor plodu, která přežívá desítky let a při jejím propuknutí se včely, úly a podobně pálí. Proto je třeba při nákupu starých úlů a plástů obezřetnost. Nebezpečné jsou nákupy starých úlů, které ležely někde ve stodole nebo včelíně roky nepoužívané a kdy už nikdo přesně neví nebo nechce říct, proč se v nich přestalo včelařit. Nebezpečné by dále mohly být úly z oblastí, kde byl nedávno mor. Bezpečné , v rámci možností, by měly být úly, ve kterých se až doteď včelařilo. Každopádně pro jistotu je vhodné použité úly a další věci očistit od starých zbytků vosku a propolisu, natřít a jinak vylepšit.

Co se týká vlastního pořizování včelstev, teď je doba oddělků, ze kterých není problém do podletí odchovat plnohodnotná včelstva. Nejlevněji se tak včelstvo získá "vydyndáním" od nějakého sousedního spřáteleného včelaře plástu s plodem a včelami plus z každé strany krycím plástem. To je základ nejjednoduššího oddělku, při správném ošetřování tam včely vychovají matku a ta, až se oplodní a rozklade, postupně zesílí ve včelstvo. Nebo o něco později budou na prodej komerčně vyrábené oddělky už s oplozenou matkou. Jinak brzo začne nebo už začalo období rojů, roj, kvůli nákazové situaci se známým původem, je taky dobrá volba.

Každé pořizování včelstva je vlastně stěhování včelstev a je tak nutno splnit veterinární opatření. Bez povolení je možné stěhovat včely jen v rámci stejného katastru a to jen tehdy, pokud katastr není rozdělen nějakým nákazovým pásmem. Neboli nákupy včel od sousedních včelařů jsou v tom směru nejjednodušší. U všech ostatních nákupů je třeba nechat povolit převoz. Detaily moc neznám, budou je znát v místní organizaci včelařů nebo na veterině. Komerční prodejci oddělků povině testují na nákazy a tak oddělky od nich mají tyto povolení automaticky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57159


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu