78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 16. 8. 2012
Re:

Včely medonosné žijící nějak v přírodě a ty chované včelaři jsou prakticky stejné, je to geneticky jedna populace. Matky neboli včelí královny obou se oplozují na stejných místech v přírodě, na takzvaných trubčích shromaždištích. Kde je matka oplodněna 5 - 10 nejzdatnějšími trubci. Na rozdíl od třeba chovaných savců a ptáků, kde má člověk nad jejich rozmnožováním prakticky stoprocentní kontrolu a tak vedle sebe mohou žít různé rasy a všechny odlišné od případného divoce žijícího předka někde mimo chovatelská zařízení v přírodě. U včel jsou jen minimální rozdíly dané výběrem včelařů na užitkovost a na doprovodné vlastnosti.
Med od včel je tak víceméně typově shodný, rozdíly jsou dány jen zdrojem sladiny. Kromě tropických oblastí, kde se místně využívají na produkci medu i pár jiných druhů včel než je včela medonosná, ty ale mají obvykle podstatně nižší výnosy a tak větší než místní význam nemají.

Rozdíly v medech jsou dány jen zdrojem sladiny, z květů kterého druhů rostlin či od kterého zrovna přemnoženého producenta medovice, u nás cca 100 druhů převážně mšic ten med zrovna je. A co se týká "zdravosti" medu jako potraviny, v současnosti se všechny tyto medy považují za zhruba stejně zdravé jen se zanedbatelnými rozdíly.

Velké rozdíly bych spíš viděl mezi medem řekněme v přírodní formě prodávaný včelařem a medem zpracovaným v nějaké velkomíchárně pro supermarkety. Med v přírodní formě, od včelaře, je buďto tekutý nebo po krátkém zpracování na pastovaný , hned po vytočení medu od včel nalit do sklenic a v nich prodáván. Nebo v horším případě je ztuhlý v nějakém vědru nebo sudu opatrně co nejméně rozehřát , jen any se mohl rozdělit do sklenic a v nich se dostávat přímo spotřebitelům. Takový med má jednak stále aktivní enzymy, které do medu přidávají včely a jednak obsahuje stopy pylů z prostředí, ze kterého byl ten med sbírán. Stopy pylů z konkrétního prostředí jsou potom velice významné pro alergiky, pojídáním takového medu přes zimu dochází k částečné imunizaci a projevy pylových alergií v létě jsou potom mírnější.
Pro supermarkety je třeba celou jednu výrobní dávku, běžně desítky tun medu zhomogenizovat do stejnoměrných parametrů, případně pokud má med nějakou rezervu v povoleném obsahu vody, zlevnit ho domícháním nějakého levného medu s vyšším obsahem vody třeba někde z tropických oblastí atd. Problém medu je v tom, že je hodně vizkózní a zároveň obsahuje látky citlivé na teplo. Velkomíchárna může buď používat levnější aparaturu, potom musí pro takovou operaci med víc zahřát, aby byl řidčí a tím zase hrozí nebezpečí poškození medu teplem. Nebo bude používat dražší aparaturu zařízenou pro práci s hodně vizkóznímu kapalinami a potom se takové zpracování medu hodně prodraží. Dále je med pro supermarkety filtrovaný od pylu a dalších pevných příměsí, protože takový med mnohem pomaleji krystalizuje a tím v regálech vydrží déle tekutý a tak opticky čerstvější. Taky je tím ztíženo určení původu medu.
Takže supermarketový med bývá více nebo méně poškozený teplem, neobsahuje pro alergiky cenné příměsi místních pylů a kvůli dosažení nižší ceny to kolikrát bývá blížeji nedentifikovaná "směs medů se zemí EU a zemí mimo EU"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (89.24.55.2) --- 16. 8. 2012
Re:

Mě dát med z přírodního chovu, běžného chovu a koupený v hyper, tak jediný co poznám je jestli mi bude chutnat. Ono posouzení kvality je na rozboru.
Ta reportáž mi, ale připoměla paní doktorku Dubnou, ta také prezentuje, že objevila v medu nějaké bakterie a jejich blahodárný účinek na imunitu a zdravý včel. Jestli jde o stejné bakterie to ted nevím, víc jsem se zatím o to nezajímal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(89.203.176.19) --- 16. 8. 2012
Re:

Kvalitu medu/nejen vůni/ ovlivňujeme obnovou díla.
Tak se náklady na včelaření značně zvyšují.
Takový med na novém díle /videu/ má cenu 500Kč/kg.

http://www.youtube.com/watch?v=GtAy0evRkzE&list=UU07kheoH_BHMsNdwtnO1TbA&index=9&feature=plcp

B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58282


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu