78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Antonín Podhájecký (93.99.63.249) --- 15. 1. 2013
Re: Langstroth 2/3 nebo 3/4 ?

Převáděl jsem takhle přes 50 včelstev a přešly všechny.
Na zimu už byli na nových rámkách 3/4 langstroth.
Samozdřejmě včely jdou raději klást nahoru, tak nástavek rychle obsedly a zakladly. Proto se dávají mezistěny nahoru.
Ještě jsem ze starých souší, které jsem převěsil pak nahoru jako medník, vytáčel med.
Je to pěkně nafoceno a popsáno v článku U PSNV. Vyšlo to i v časopise Včelařství.
Jediný nedostatek byl v tom, že na jaře měly včely málo pylu a šly pomaleji do síly. Během roku to ale vyrovnaly. To bude ale vždy při přechodu. Proto taky neuznávám norské zimování. Včely se tím dost podtrhnou.

>ne všechny včelstva však poslušně přejdou bez převěšení plod. plástů do prázného nástavku vystrojeného jen 10 mezistěny.V tomto případě 10-20 plástů typu B a nad ním 10 mezistěn typu L. Některé včelstva není jich však většinou mnoho se raději zabetonují dole. Právě v tom vidím ten kámen úrazu, pracnosti a časové náročnosti.
T.P

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60078


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Molčík (37.188.228.214) --- 15. 1. 2013
Re: Langstroth 2/3 nebo 3/4 ?

Pokud se včelstva "zabetonují" dole a to i na jaře v době největšího rozvoje, tak je po takových včelách houby. Já jsem takhle převáděl včelstva dvakrát, přišel mor, pálení a nový začátek a z oddělků vyzimovaných na 5ti rámcích 390x275 to do podletí dotáhly na 3NN nové míry. Při druhé snůšce jsem dal původní rámky nad mřížku na vyběhnutí plodu.
Jen mě, ale spíš napadá otázka proč z délky rámků 420 přecházet na 448? Pokud jde o polonástavky je míra 420x170 a snad i na 10r by byl nástavek k dostání. A rozdíl ve včelaření tam nebude a včely to také nepoznají :-).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60079


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 16. 1. 2013
Re: Langstroth 2/3 nebo 3/4 ?

Pokud mají včelky přijmout přidaný nový nástavek, který je pro ně cizí s cizí vůní, musí být buď v rozšiřující náladě nebo musí mít v původních nástavcích velký nedostatek prostoru. A musí být nějaká slabá až střední snůška, aby byly včely aktivní, pokud snůška není a včely čerpají ze zásob, jejich ochota k rozšiřování je podstatně nižší.

Rozšiřující nálada zejména nahoru je, když je ve včelstvu dostatek včel a většina plodu je otevřený plod a vajíčka. Když je naopak v plodovém hnízdě většina zavíčkovaného a vybíhajícícho plodu, rozšiřovací nálada nahoru moc není. Ale pokud je v té době silná snůška, včely zanesou plodové hnízdo medem a potom, pokud je v té době nástavek naopak podsazen, se do něho stahují dolů plodovat.
Takže je třeba dost podrobně znát dění ve včelstvech, aby se nástavek přidal v pravou chvíli a na pravé místo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60081


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu