78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(193.179.175.210) --- 28. 3. 2013
Re: cikánské cínování JP

emilkomilko, chyba!!, světlo světa moje maličkost spatřila v první polovině minulého století. Jestli ti naši tmavší spoluobčané, v tomto případě jejich předkové, používali jako smáčedlo, či tavidlo kyselinu, nevím. Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší pájecí vodu jsem si nechával namíchat z chemicky čistých surovin u chemika ve fabrice. Tato voda byla tak kvalitní, že cínová pájka se rozlévala před pájedlem a s olovnatou pájkou při pájení nebyly žádné potíže. Klempíř, který mi dělal střechu, jen chrochtal, že nic takového ještě neměl. Bohužel, recept je někde založen a neni k nalezení.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60884


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 3. 2013
Re: cikánské cínování JP

Stačí pořádně očištěný plech, kvalitní tavidlo nebo pájecí vodu a dostatečně výkonnou pájku, velkou elektrickou nebo obyčejnou klempířskou propanbutanovou a s troškou dovednosti plech je pocínovaný.
Žádné opálené do toho netřeba tahat. Ostatně spíš než Romové to tehdy asi byli potulní dráteníci ze středního Slovenska, kdo takhle chodili a spravovali po hospodářstvích všemožné věci od kovu a drátu.

Je ale třeba vzít v potaz cenu bezolovnaté pájky, při vrstvě takových 100 - 150 mikronů plus občasná cínová kapénka, kolik takové pocínování vyjde. A jestli zase nebude lepší rovnou tam dát nerez.
Když pocínovanou nádobu (medomed) je možné čistit a med z ní vybírat tak maximálně dřevěným nástrojem, už hliník ten cín proškrábne, zatímco nerez je možné vybírat čímkoliv.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu