78619
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 23. 2. 2015
Re:
Vůbec nejrizikovějším obdobím pro oddělky jsou snubní lety Mně se někdy ztratilo i 50% matek. Je to sice vyjímečné, ale takových 10 - 15% to obvykle bývá.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Martin H. <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 22. 2. 2015 20:34:10 Předmět:
"->Martin Vlk
Tak vašim způsobem by se to takto dalo, napíšu, jak to dělám já.
1.) Stačí podněcovat slaběji, zpočátku po kile za týden, později 2 kila až do silnější snůšky - rozkvět třešní ... Pokud bude chladno, moc brát třeba ani nebudou. Stačí 6 kilo celkem, musejí mít ovšem aspoň 4 rámky starých zásob.
2.) Na počátku květu řepky nebo týden po rozkvětu odeberte z 1 úlu 4 !zavíčkované! plodovné plásty (nebo 6, pokud budou méně zaplodované) a utvořte 2 oddělky. Vložte do malého úlku (plemenáč)-první krycí souš, 2-3 rámky plodu, čtvrtý krycí s aspoň polovinou zásob (1kg stačí, do zbytku buněk nalít konví teplou vodu) zbytek prostoru může být prázdný, když je úlek větší. V zavíčkovaném plástu je kolem vždy pár buněk otevřených pro naražení matečníku.
Tyto oddělky je nutné hned odvézt tak 1km někde na zahradu, létavky se už nevrátí a oddělek nepříjde o včely a potřebné teplo pro plod a navíc včely už létají.
Pokud se dá na stejné stanoviště třeba i 50m, většina včel se vrátí na původní místo a plod zachladne. Lze natřepat sice více včel pro tento případ, ale to je už pro pokročilejší, mi to dělá taky problém....
3.) Krmení 1kg týdně cca až po asi 25 dnech, kdy je už zakladeno, dřív do oddělků nelézt, maximálně jednou kontrola matečníků, jestli tam není stará matka třeba.
A za 3 týdny na konci řepky tak 4 dny před dokvětem odebrat ještě jednou plásty na 1 oddělek z každého úlu.
Oddělky v plemenáčích se pak dají převézt po rozkladení zpět a přendat do úlu.
Asi 90% oddělků se rozklade, zbytek se musí obnovit plástem s otevřeným plodem a čekat, případně trubcokladný oddělek zrušit."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66161
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu