- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 6. 3. 2015
Re: trafo z PC
"PC zdroj není klasické trafo, ale na zatavování mezistěn se dá použít.
Píšeš "staré PC", ale jak moc staré, dnes narazíš na zdroje typu AT a ATX. V obou případech musíš použít celý zdroj, to skutečné trafo, které je uvnitř, ti je k ničemu, je s feritovým jádrem pro vysoký kmitočet. Takže zdroj - plechová krabice, kterou nebudeš otvírat. Potom ti při neodborné manipulaci úraz proudem nehrozí.
Jinak zdroje z počítačů se dají používat k jiným účelům, ale zdroje neotvírat, pokud přestanou fungovat, tak je lepší je zahodit, protože starých počítačů je všude spousta a oprava se nevyplatí.
Mrkni na:
http://mujweb.cz/masinky2003/PC_ATX_zdroj.html
http://om3wzm.nagano.cz/Hobby/Zdroj%2012V-15A/Zdroj12V.htm
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zdroj_%28po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D%29
12V je na železný cínovaný drátek dostatečné napětí, mnoho včelařů používá dvanáctivoltový akumulátor k plné spokojenosti. Nerez má vyšší odpor, lze zkusit připojení mezi vývody 12V a -12V, ale nelze to zaručit, protože vývod -12V nebývá dimenzován na větší odběr.
Pepa"
Platí to pro běžné rámky 39x24 a čtyřnásobné svislé drátkování. Délka drátu v takovém rámku je asi 1,6 metru. Pro pocínovaný drátek je potom třeba zdroj 12 V s maximálním proudem 3 - 5 A a pro nerez drátek je třeba zdroj 15 - 18 Volt s proudem 2 - 4 Ampéry. Hodnoty mohou být v rozmezí cca +-20 - 30 % a stále to bude funkční a zatavovat. Zdroj musí snést krátkodobé přetížení, protože ty hodnoty platí pro drát už zahřátý elektrickým proudem. Studený drát má nižší odpor, takže proud bude větší.
Pokud se v plástu použije drátek jiné délky, musí se použít zdroj s příslušně přepočítaným napětím.
Jinak dvanáctivoltový olověný akumulátor má běžně 14 voltů, čerstvě nabitý startovací může mít až 16 voltů.
Jinak bych ještě doporučil, že pokud se má z PC zdroje brát plné napětí 12 V, velice často nestačí napětí + 5 Voltů zatížit jakýmsi odporem, který bere pouhých 1 ampér. Elektronická regulace PC zdroje sleduje odběry z výstupu 5 Volt i z 12 volt a vyhodnocuje je do jedné zpětné vazby a je nadstavena na vyvážený odběr z výstupu +5 a + 12 Volt. Pokud má být na výstupu + 12 Volt plné napětí 12 voltů na odběr cca 3 ampér, je třeba nějakým odporem nadstavit odběr z výstupu + 5 voltů až na polovinu maximálního proudu, to je běžně takových 5 - 10 ampér.
Je to individuální zdroj od zdroje a má to větší vliv hlavně u starých zdrojů AT i ATX. U nových zdrojů je to menší, protože napájení a tím odběr z hlavního napětí + 5 Voltů u novějších počítačů postupně ztrácí význam ve prospěch napájení + 12 Voltů.
Propojit napětí + 12 V a - 12 V moc nedoporučuji, protože napětí - 12 Volt je pomocné a může být uvnitř PC zdroje získáváno různými způsoby. Minimálně by mohlo dojít k nouzovému vypnutí zdroje, ale klidně i k poškození PC zdroje.
Jinak když jsme u impulzních zdrojů k počítačům, už jsem párkrát zachytil, že včelaři používají k zatavování nerezových drátků silnější zdroj z notebooku. Je to podstatně menší, skladnější a jednodušší a dává to pro nerezové drátky vyšší vhodnější napětí. Zdroj je sice krátkodobě přetěžován, ale silnější a solidně stavěný zdroj k notebooku to zřejmě bez problémů ustojí. A leckomu už dneska takový zdroj zbyl v šuplíku nebo ho levně prodává.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66238
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |