78288

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


MUDr. Pavel Bílek (78.102.96.169) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

prosím o radu jak nejlépe postupovat při obměně díla. Letos teprve přecházím z univerzálů na včelaření ve vysokých neuteplených nástavcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.79.145) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Predpokladam,ze se jedna o stejnou ramkovou miru,jen zmenite postupy na nastavkove.Pro obmenu dila je vice postupu,nekdo nastavky podsazuje,jiny nadsazuje,zalezi na zameru.Ja preferuju nadsazeni,nad hlavou vcely lip stavi.Pro takovy nenasilny prechod od univerzalu k nastavkum nejspise pri prvnim rozsireni (predpoklad ze zimujete zatim jen v plodisti) do 2.nastavku prelozit 3-4 ramky s plodem,dole srazit k sobe plod,doplnit mezisteny (vcely budou stavet navzdory nazorum ze nestavi).Pri tretim muzete postupovat obdobne,z druheho prelozit par ramku se zavickovanym plodem,klidne i ze spodniho,dole doplnit mezisteny,stavebni ramky,dat mrizku na kterou jste asi zvykly.Pri snusce je mozno nad mrizku mezi plod a mednik vlozit 4.nastavek,ten pripadne doplnit opet sousemi s plodem,opet se nebat pouzit dalsi mezisteny.Je treba se toho nebat a timhle postupem (ktery neni uplne nastavkovy) prejit k systemu,kdy uz se nemanipuluje s ramky,ale rovnou s nastavky.Pri tomhle postupu budou nejstarsi ramky uplne vespod,coz se sice muze zdat byt nevyhoda,ale neni.Jednak si budou vcely povetsinoy budovat zimni sedisko v 2.VN,ten spodni bude fungovat jako polstar,casto i zasobnik pylovych sousi a da se odstranit na jare,pripadne pouzit jako mednik pro jarni snusku.Pokud vydrzite u knizky a nejste zajatec monitoru pc,takovou vybornou ucebnici nastavkoveho vcelareni je knizka Vikendovy vcelar,kde je spousta modelovych situaci ve vcelstvu s navrhy reseni..Obecny postup neexistuje,je treba najit ten svuj pro svoje podminky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Je to docela rozdíl, protože v univerzálech se dá rozšiřovat po rámcích, zatímco v nástavkových úlech se musí rozšiřovat vždy po celých nástavcích. Navíc univerzál je uteplený a nástavky, jak píšete, máte neuteplené.
Výsledek je ten, že v univerzálech můžete se zdarem chovat slabá, středně silná i hodně silná včelstva, v nástavkových úlech, zvláště neteplených, můžete se zdarem chovat pouze hodně silná včelstva. Slabá a středně silná včelstva se v nástavcích rozvíjejí pomalu nebo časem, třeba v době slídění, rovnou kolabují a rozšiřovat je najednou o další nástavek je hodně citlivá věc. Snadno můžete takové slabší včelstvo na jaře přidáním jednoho nástavku tepelně přetížit a tím na delší dobu zastavit jeho vývoj. Dokud se celkově neoteplí, po polovině až konci května.
Takže já vidím jako nejlepší variantu je v uteplených univerzálech přivést do co největší síly a teprve potom je přehodit do nástavků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71305


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.21.252) --- 18. 2. 2018
Re: obměna díla

Tohle jsou Radime takovy povidacky.Vliv utepleni se znacne precenuje,dulezite je aby neunikalo teplo stropem.Ac mam neuteplenych jen asi 5,vzdy v nich vcelstva reaguji lepe na pripadne zimni otepleni a vyletuji na prolety,uteplenym ulum dlouho trva,nez z nich vcely vyzenou zimu.Navic u zebracku neni problem uriznout styrodurovou desku a horni nastavek zuzit a oddelit od prazdneho prostoru,lze si hrat s jednotlivymi ramky.Rada vcelaru presla k nastavkovym ulum,lec nastavkove zpusoby nevyuziva a dal travi u kazdeho vcelstva zbytecne cas.Je to o tom,co od toho kdo ceka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu